• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Remont wiaduktu w ul. Krasickiego potrwa do końca kwietnia

Brzeźno. Remont wiaduktu w ul. Krasickiego potrwa do końca kwietnia

Trudności z zakupem masy asfaltowej są powodem przedłużenia terminu prac remontowych prowadzonych na wiadukcie łączącym aż trzy gdańskie dzielnice. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska poinformowała o konieczności przedłużenia w związku z tym umowy z wykonawcą prac.
( 27.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment wiaduktu i jego umocnień z lewej strony
Wiadukt w ciągu ul. Krasickiego łączy trzy dzielnice: Brzeźno, Nowy Port i Letnicę
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Obiekt na granicy trzech dzielnic

Wiadukt w ciągu ul. Krasickiego przebiega nad linią kolejową prowadzącą do gdańskiego portu. Łączy trzy dzielnice: Brzeźno, Nowy Port i Letnicę. Na czas modernizacji obiektu ruch samochodowy na nim został wstrzymany, jeżdżą natomiast tramwaje, a także przemieszczają się piesi i rowerzyści. Objazd dla kierowców poprowadzono ul. Gdańską, al. Płażyńskiego i ul. Marynarki Polskiej. Piesi i rowerzyści poruszają się natomiast po ścieżce od strony Letnicy. Zamknięty został bowiem chodnik od strony portu.

Brzeźno. Modernizacja skweru przy ul Krasickiego

zdjęcie wykonane pod wiaduktem, widać jeden betonowy filar wiaduktu i wiadukt od dołu, oraz fragment torów kolejowych
W ramach prac remontowych wykonano wzmocnienie filarów wiaduktu
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Konieczne wzmocnienie filarów wiaduktu

W ramach remontu zaplanowano wykonanie nowej konstrukcji pod istniejącą sieć uzbrojenia terenu i montaż nowych dylatacji. Inwestycja zakładała także wzmocnienie filarów wiaduktu. Przewidziano również wykonanie nowej izolacji i ułożenie nowej nawierzchni jezdni, chodnika i ciągu pieszo-rowerowego.

Czas na uporządkowanie terenów opływu Motławy

- Obecnie na terenie budowy przy ul. Krasickiego wykonywane są utwardzenia stożków podpór. Trwa również budowa schodów na skarpie. Ponadto wykonano umocnienie torowiska. Z uwagi na problem z dostępnością masy asfaltowej,  procedowany jest aneks wydłużający prace do końca kwietnia. Okoliczne wytwórnie asfaltu na początku roku bowiem zamknęły czasowo produkcję masy - wyjaśnia Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

na zdjęciu fragment wiaduktu, widać, że są prowadzone na nim prace remontowe, część obiektu pozbawiona jest części betonowej
Ze względu na problem z dostępnością masy asfaltowej, DRMG przygotowuje aneks do umowy z wykonawcą, wydłużający prace do końca kwietnia. Okoliczne wytwórnie asfaltu na początku roku bowiem zamknęły czasowo produkcję masy
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Cztery miesiące robót na ul. Krasickiego

Prace remontowe rozpoczęły się w październiku 2022 r. Do końca ubiegłego roku wykonano dłuższy ze wsporników wiaduktu do strony stadionu, a od strony Brzeźna  wykonano elementy wzmocnień ścian obiektu. Ponadto wzmocniono płytę mostową i ułożono jej izolację. Wykonano także prace ciesielskie i zbrojarskie nad odtworzeniem rozebranego wspornika wiaduktu oraz wzmocnienia podpory obiektu do strony Nowego Portu. Pod  wiaduktem wyprofilowano grunt przy podporach.

 

widać fragment rozebranego, remontowanego wiaduktu
W ramach inwestycji zaplanowano również ułożenie nowej nawierzchni jezdni, chodnika i ciągu pieszo-rowerowego
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Umowę na realizację inwestycji podpisano z Firmą Budowlano-Drogową MTM S.A. Koszt prac wyniesie ponad 5 mln złotych. 

Przebudowa na skrzyżowaniu ulic Nowe Ogrody i Strzeleckiej