• Start
  • Wiadomości
  • Bliski koniec remontu kamienic ul. Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1 we Wrzeszczu

Bliski koniec remontu kamienic ul. Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1 we Wrzeszczu

Kapitalny remont dwóch kamienic w centrum Wrzeszcza przy ul. Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1, jest już na ostatniej prostej. Kiedy zakończy się, prowadzona przez Gdańskie Nieruchomości, inwestycja? Jak zmodernizowano dwa zabytkowe budynki? 
24.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia eleganckie kamienice w stylu secesyjnym lub eklektycznym, znajdujące się w miejskiej zabudowie. Budynki mają zdobione elewacje z bogatymi detalami architektonicznymi, takimi jak dekoracyjne gzymsy, ornamenty, balkony i wykusze. Po lewej stronie widoczna jest czerwona ceglana fasada, podczas gdy po prawej dominuje jasnoszara elewacja z subtelnymi zdobieniami. Charakterystyczne są strzeliste dachy z wieżyczkami oraz zdobienia w formie stylizowanych okien i rzeźb. W tle widać nowoczesny budynek wielopiętrowy, który kontrastuje z historycznym charakterem tych kamienic. Całość tworzy harmonijną, choć zróżnicowaną, panoramę miejską.
Tak okazale prezentują się obie kamienice na miesiąc przed zakończeniem remontu. Budynek z elewacją z czerwonej cegły to Pniewskiego 1, a sąsiedni budynek o jasnej fasadzie to Jaśkowa Dolina 7
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Kiedy finał remontu?

Rozpoczęty latem 2023 r. gruntowny remont przechodzą zarówno fasady, jak i wnętrza obu nieruchomości. Choć nominalnie kamienice położone są na dwóch różnych ulicach, to są ze sobą zespolone, tworzą jedną całość.    
 
- W połowie grudnia planujemy zakończenie inwestycji. W obu budynkach trwają już ostatnie prace wykończeniowe, obejmujące m.in. stolarkę - mówi Barbara Weiss, starszy referent ds. komunikacji w komunalnej jednostce Gdańskie Nieruchomości

W Gdańsku powstanie 36. dzielnica? Chce tego część mieszkańców Ujeściska - Łostowic

Jakie prace wykonano w kamienicach?

Kamienice przy ul. Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1 pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. To sprawiło, że architektoniczne detale odnawiane były według wytycznych konserwatora zabytków. 
Zdjęcie ukazuje detal architektoniczny fasady budynku, skoncentrowany na balkonie o bogatym zdobieniu. Balkon wykonany jest w stylu eklektycznym z charakterystycznymi dekoracjami w formie płaskorzeźbionych rozet i eleganckich paneli z delikatnymi reliefami. Konstrukcja wspierana jest przez smukłe, pionowe kolumny, a sufit balkonu wykonany jest z naturalnego drewna, co dodaje ciepłego akcentu. Jasna kolorystyka elementów, w odcieniach beżu i bieli, kontrastuje z błękitnym niebem w tle. Całość oddaje finezję i staranność wykonania charakterystyczną dla historycznej architektury.
Duże wrażenie robią odnowione balkony
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Prace we wrzeszczańskich kamienicach poprzedziło opracowanie szczegółowej dokumentacji techniczno-kosztorysowej, a także programu prac konserwatorskich dla obu nieruchomości. 

Brzeźno. Budynek przy ul. Gdańskiej 32 po remoncie jak nowy. Przed wojną była tu polska szkoła

Termomodernizacja

Oprócz odrestaurowywania zabytkowych części budynków wykonano też prace termomodernizacyjne. Objęły one dach, elewację oraz izolację przeciwwodną. W obu budynkach wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. 
Na zdjęciu widać kobietę pracującą nad renowacją drewnianej poręczy schodów w zabytkowym budynku. Kobieta, ubrana w jaskrawą żółtą odzież roboczą z odblaskowymi pasami oraz białe rękawiczki ochronne, delikatnie szlifuje ozdobny element poręczy. Poręcz wykonana jest z ciemnobrązowego, lakierowanego drewna, a jej detale, takie jak toczone tralki i dekoracyjne zakończenia, świadczą o kunszcie rzemieślniczym. W tle widać stopnie schodów oraz fragment ściany w neutralnym odcieniu. Całość sugeruje staranną pracę konserwatorską mającą na celu przywrócenie dawnego blasku oryginalnym elementom architektury.
W środku trwają ostatnie prace nad elementami drewnianymi
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Ponadto, powstała nowa instalacja centralnego ogrzewania. 

W budynkach na Podmiejskiej 19 i 20A zmieni się wszystko. Energia będzie pochodzić z fotowoltaiki

Fotowoltaika 

Doszło także do wymiany urządzeń podstawowych zasilanych energią elektryczną na nowe, energooszczędne z automatyką dostosowującą zużycie energii i wydajność.
Zdjęcie przedstawia elegancki portal wejściowy do zabytkowego budynku. Wejście ozdobione jest klasycystycznymi elementami architektonicznymi, takimi jak zdobione pilastry z motywami roślinnymi, dekoracyjne gzymsy oraz łuk nad drzwiami. Jasna elewacja w odcieniach kremowych harmonizuje z ciemnymi, drewnianymi drzwiami, które zachowują oryginalny charakter. Nad drzwiami widoczna jest stylowa lampa w kształcie latarni, dodająca uroku i nawiązująca do historycznego stylu. Po lewej stronie widać fragment ceglanej ściany sąsiedniego budynku, co podkreśla różnorodność materiałów i detali w miejskiej zabudowie. Całość emanuje elegancją i dbałością o architektoniczne detale.
Prace remontowe w obu kamienicach przebiegały pod nadzorem konserwatora zabytków
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Budynki zyskały też współczesne instalacje teletechniczne, sanitarne i elektryczne, ale także ekologiczne. Zamontowano bowiem system fotowoltaiczny, który wypełni część zapotrzebowania energetycznego nieruchomości. 

System wody szarej i windy

Ciekawostką jest to, że w kamienicach zainstalowano również system oszczędzający zużycie wody, tzw. system wody szarej, który umożliwi odzyskanie i ponowne wykorzystanie wody zużywanej na co dzień, np. w umywalkach do spłukiwania toalet. 
Zdjęcie przedstawia róg eleganckiej kamienicy z czerwonej cegły, znajdującej się przy ulicy Pniewskiego, co wskazuje widoczna tabliczka z nazwą ulicy. Budynek ma wyraźne cechy historycznej architektury z licznymi detalami, takimi jak zdobione gzymsy, łukowe okna i dekoracyjne obramowania wokół nich. Wyróżniają się również strzeliste wieżyczki oraz zdobiony wykusz, znajdujący się po prawej stronie kadru. Fasada z cegły kontrastuje z jasnymi elementami, takimi jak obramowania okien i ozdobne balkony. Tło wypełnia głęboko błękitne, bezchmurne niebo, co podkreśla piękno architektury. W lewym górnym rogu widoczny jest fragment nowoczesnego budynku, który tworzy kontrast z historycznym stylem kamienicy.
Połączone ze sobą budynki, a dwa adresy
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Co też istotne, dla komfortu przyszłych użytkowników, na zapleczu nieruchomości pojawiły się windy obsługujące wyższe kondygnacje.

Szpetne ogrodzenie Złotej Bramy - SARP zapowiada, kiedy w końcu powinno zniknąć

Jaki był koszt remontu kamienic?

Kompleksowy remont budynków przy ul. Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1 odbywa się w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej.
Zdjęcie przedstawia kompleks odrestaurowanych kamienic w stylu historycznym, znajdujących się na rogu ulicy Jaśkowa Dolina w Gdańsku. Na pierwszym planie widoczna jest ceglana kamienica z ozdobnymi gzymsami, łukowymi oknami i strzelistą wieżyczką, która dodaje elegancji i nawiązuje do architektury przełomu XIX i XX wieku. Obok niej znajduje się jasna kamienica z bogato zdobionymi werandami, które wyróżniają się delikatnymi ornamentami i dużymi przeszkleniami. Budynki mają różnorodną stylistykę, jednak razem tworzą spójny, harmonijny obraz. W tle po lewej stronie widoczny jest nowoczesny, wielopiętrowy budynek, który kontrastuje z klasyczną architekturą. Nad budynkami rozpościera się bezchmurne, błękitne niebo, a w kadrze uchwycono przelatującego ptaka, co nadaje zdjęciu dynamiki. W dolnej części kadru widać oznaczenia drogowe i fragment ulicy, co podkreśla miejską lokalizację tych zabytkowych budynków.
Gdańskie Nieruchomości zapowiadają, że remont wrzeszczańskich zakończy się w połowie grudnia 2024 r.
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Koszt tej inwestycji wyniósł prawie 26 mln zł. 

Co po remoncie?

Po zakończeniu remontu obie kamienice mają spełniać funkcje użytkowe. 
Zdjęcie przedstawia górne partie zabytkowej kamienicy, ukazujące charakterystyczne detale architektoniczne. Po lewej stronie widoczna jest smukła wieżyczka pokryta grafitowym dachem w formie dachówki, z dużymi przeszkleniami na jej szczycie. Po prawej stronie znajduje się bogato zdobiony szczyt fasady, wykonany z czerwonej cegły i jasnych detali stiukowych. Na szczycie widnieje data 2024 , prawdopodobnie symbolizująca rok renowacji budynku lub innego ważnego wydarzenia.  Dach kamienicy pokryty jest grafitową blachą z małymi mansardowymi oknami, a jego krawędzie zdobią stylowe balustrady z kutego metalu. Jasne zdobienia kontrastują z czerwoną cegłą, podkreślając elegancję i historyczny charakter budynku. W tle widać niebo z rozproszonymi chmurami, co dodaje głębi zdjęciu.
Na szczycie fasady umieszczono dla potomnych datę remontu
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Przypomnijmy, że przez kilka lat działał w tym miejscu Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7, prowadzony przez Stowarzyszenie Morena, a wcześniej mieściła się przychodnia lekarska.
 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!