Kolejnych czterech siatkarzy opuszcza Trefla, w tym dwóch reprezentantów Polski

W ciągu czterech dni Trefl Gdańsk poinformował o odejściu z klubu czterech siatkarzy: Bartłomiej Lipiński i Łukasz Kozub, którzy niedawno otrzymali powołania do reprezentacji kraju oraz Bartłomiej Mordyl i Patryk Łaba.
( Publikacja: 09.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bartłomiej Mordyl (pierwszy z lewej), Bartłomiej Lipiński (drugi z lewej) i Łukasz Kozub (pierwszy z prawej) - żegnają się z Treflem
Bartłomiej Mordyl (pierwszy z lewej), Bartłomiej Lipiński (drugi z lewej) i Łukasz Kozub (pierwszy z prawej) - żegnają się z Treflem
fot. Trefl Gdańsk
Bartłomiej Lipiński w żółto-czarnych barwach grał przez dwa lata i był podstawowym przyjmującym Trefla. W swoim pierwszym sezonie gry wystąpił w 30 meczach i zdobył 416 punktów, a w minionych rozgrywkach, również w 30 ligowych spotkaniach, punktował 423-krotnie. W sezonie 2020/2021 sześć razy został wybrany po meczu najlepszym zawodnikiem spotkania, a przez minionych siedem miesięcy odebrał trzy takie wyróżnienia.
 
Łukasz Kozub z kolei występował w Gdańsku przez trzy lata, od sezonu 2019/2020, gdy nad morzem pracę zaczął również trener Michał Winiarski. W pierwszych dwóch sezonach Kozub był zmiennikiem Marcina Janusza, a przez ostatnie miesiące zmieniał się z Lukasem Kampą. W sezonie 2021/2022 wystąpił w 27 meczach w 68 setach (średnio 2,5 seta na mecz). Przez trzy sezony dwukrotnie został wyróżniony statuetką dla najlepszego gracza meczu – raz w rozgrywkach 2020/2021 oraz w minionym sezonie.
 
– Bardzo dziękujemy Bartkowi i Łukaszowi za grę w żółto-czarnych barwach. Bartek przychodził do nas dwa lata temu jako podstawowy przyjmujący i bardzo się cieszymy, że po sezonie 2020/2021 udało nam się go zatrzymać mimo wielu ofert z innych klubów. Do tej pory Bartek co roku zmieniał drużyny, a każda taka zmiana to oczywiście impuls do dalszego rozwoju. Trzymamy kciuki za dalszą karierę Bartka, nie tylko klubową, ale także reprezentacyjną. Z Łukaszem z kolei przed sezonem 2020/2021 podpisaliśmy trzyletnią umowę, do końca rozgrywek 2022/2023. Sport to jednak dziedzina, w której musimy na bieżąco modyfikować pewne ruchy, tak by podejmowane przez nas decyzje były jak najkorzystniejsze dla każdej ze stron. Łukasz chce się rozwijać, grać jako pierwszy rozgrywający, pełnić kluczową rolę w zespole. Takie też były nasze założenia, gdy podpisywaliśmy trzyletni kontrakt, ale boiskowa rywalizacja przyniosła inne scenariusze. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój Łukasza, tak jak w przypadku Bartka również za sukcesy reprezentacyjne – mówi Dariusz Gadomski, prezes Trefla Gdańsk.

 

Lipiński i Kozub to kolejni gracze, którzy rozstają się z Treflem. Kilka dni wcześniej gdański klub informował, że żegna się z Bartłomiejem Mordylem i Patrykiem Łabą.  

Mordyl do Trefla dołączył przed sezonem 2018/2019, przenosząc się wówczas nad morze z pierwszoligowego KS AGH Kraków. Choć wcześniej w sezonie 2014/2015 występował już w PlusLidze w barwach zespołu z Warszawy, dopiero w Treflu na dobre zadomowił się w najwyższej klasie rozgrywkowej. W barwach „gdańskich lwów” przez cztery sezony wystąpił w 74 ligowych meczach, w których zdobył łącznie 405 punktów, w tym 123 blokiem. Po dwóch spotkaniach został wyróżniony statuetką dla najlepszego gracza meczu.
 
Łaba z Treflem związał się z kolei przed sezonem 2021/2022 i przeniósł się wówczas nad morze z I-ligowego zespołu BKS Visła Bydgoszcz. Minione rozgrywki były jego pierwszymi w najwyższej klasie rozgrywkowej, choć w momencie debiutu miał już skończone 30 lat. W barwach Trefla wystąpił w 30 z 31 ligowych spotkań i zdobył w nich łącznie 65 punktów. Trener Winiarski bardzo często korzystał z Patryka zadaniowo, m.in. wprowadzając go na zagrywkę. W tym elemencie gry zanotował osiem asów. Po ostatnim meczu sezonu, w którym zdobył 21 punktów został wyróżniony statuetką MVP.
 
Jako pierwszy z klubem pożegnał się trener Michał Winiarski, potem byli Pablo Crer i Moritz Reichert