• Start
  • Wiadomości
  • Bardzo dobrze i stabilnie - piątka z minusem dla Gdańska od agencji ratingowej Fitch

Bardzo dobrze i stabilnie - piątka z minusem dla Gdańska od agencji ratingowej Fitch

Miasto Gdańsk otrzymało prognozę finansową na najbliższe miesiące. Ocena "A-" to wg interpretacji agencji poziom bardzo dobry z perspektywą stabilną. Tym samym Fitch potwierdził stabilność międzynarodowych, długoterminowych wskaźników dla Gdańska.
19.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Panorama Gdańska
Panorama Gdańska
fot. Anna Rezulak/gdansk.pl

 

Agencja Fitch Ratings potwierdziła ocenę dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie "A-". Jest to odzwierciedlenie dobrych wyników operacyjnych Gdańska oraz bezpiecznego wskaźnika długu. A ocena ta uwzględnia już ewentualne pogorszenie koniunktury gospodarczej wywołane epidemią COVID-19. "A-" uwzględnia także wcześniejsze decyzje rządu w zakresie zmian w podatku PIT, w szczególności obniżenie pierwszego progu podatkowego i podwyżki płac nauczycieli (na co rząd nie przekazał wszystkich potrzebnych środków).

Wskazano, że miasto stabilnie i terminowo spłaca zadłużenia oraz charakteryzuje się zdolnością do obsługi zadłużenia ze środków własnych. Podkreślono, że Gdańsk utrzymuje wzrost wydatków operacyjnych pod kontrolą, natomiast wydatki inwestycyjne w latach 2020-2022 pozostaną na wysokim poziomie.

Fitch ocenia zdolności miasta do ograniczania wydatków w odpowiedzi na spadające dochody - jako mocną. W opisie specjaliści Fitcha wskazali, że miasto świadczy na rzecz mieszkańców liczne usługi nie należące do zadań obowiązkowych, które w razie potrzeby mogą być ograniczone. Daje to duży komfort w podejmowaniu ewentualnych decyzji o ograniczeniu wydatków z budżetu miasta.

Gdańsk został również sklasyfikowany jako największe i najbogatsze miasto w województwie Pomorskim, z dobrze rozwiniętą gospodarką lokalną. Silną stroną Gdańska jest również dodatnie saldo migracji i dodatni przyrost naturalny. W odróżnieniu od innych dużych miast w Polsce, mieszkańców Gdańska regularnie przybywa. Według ostatnich danych GUS, w Gdańsku mieszka już 470 tysięcy osób.

Rating Fitcha to jedna z ważniejszych ocen, na którą uwagę zwracają międzynarodowe korporacje podejmujące decyzje o lokowaniu nowych inwestycji. To także jedna z kluczowych ocen dla banków, w których Gdańsk zaciągnął zobowiązania. Dzięki dobrej ocenie agencji, miasto jest postrzegane jako wiarygodny partner, ze stabilną sytuacją budżetową.

oprac. AU

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta