„Bączek Ratownik” wyjątkowy poradnik pierwszej pomocy dla najmłodszych. Trafił do gdańskiego pogotowia

Pod jaki numer dzwonić z medycznym problemem (nie pod 112), jak długo chłodzić oparzoną część ciała, jak uchronić się przed atakiem psa, dlaczego kleszcza nie warto smarować musztardą? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdują się w książeczce dla dzieci „Bączek Ratownik”, która w prosty i zrozumiały sposób opisuje zdarzenia zagrażające zdrowiu i życiu człowieka.
06.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
DobryKarol
Nz. Ratownik medyczny Karol Bączkowski, współautor poradnika dla najmłodszych podkreśla, że z książeczki ważnych rzeczy dowiedzą się też dorośli
fot. Archiwum własne Karol Bączkowski

Kilkadziesiąt egzemplarzy publikacji trafiło już do Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku. Przekazanie książeczek odbyło się w siedzibie gdańskiego pogotowia 5 października 2023 r. z udziałem członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej.

Oparzenie, złamanie, zadławienie, uraz głowy. Jak sobie poradzić w takich sytuacjach? 

To specjalny, bogato ilustrowany poradnik dla najmłodszych dotyczący udzielania pierwszej pomocy. Głównym bohaterem jest tytułowy Bączek Ratownik, który zjawia się, aby pomóc dwójce dzieci wpadających w różne kłopoty.  Znajdziemy tu opisane w prosty sposób porady dotyczące 22 sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Chodzi m.in. o: oparzenie, złamanie, zadławienie, uraz głowy, krwotok, a nawet ból głowy lub zęba. Autorzy radzą, co należy zrobić, a czego unikać, aby nie zaszkodzić. 

- Mówimy na przykład o tym, że z problemem medycznym warto dzwonić od razu na numer 999 - mówi Karol Bączkowski, ratownik medyczny z Gdańska, współautor książeczki. - Bo numer 112 dotyczyć powinien niemedycznych problemów. Dzieci znajdą tu też wierszyk z informacją, jak skutecznie wezwać pogotowie: najważniejsze informacje, to co się dzieje i skąd dzwonię, mniej istotne że mam sześć lat i nazywam się Marysia. Jak też instrukcja, jak długo chłodzić oparzone miejsce na ciele, bo zwykle robimy to za krótko, czy jak pozbyć się kleszcza. Wszystkie informacje przygotowane są w oparciu o rekomendacje Europejskiej Rady Resuscytacji lub badania medyczne. Te książeczki są dla dzieci, ale i dla dorosłych, do wspólnego czytania, na pewno wiele informacji się przyda.

Uczy, uspokaja i rozwija. Książeczka trafiła do stacji pogotowia 

Jak powiedział Karol Bączkowski książeczka trafiła już do stacji pogotowia w Gdańsku i w Warszawie, trafi też do karetek w Poznaniu. Dzieci w karetce bedą mogły przejrzeć poradnik, wziąć go ze sobą, a potem poczytać i porysować w nim, bo jest w nim miejsce do samodzielnego rysowania opisanych przypadków. Maluchy na pewno ucieszy, że książeczka jest bogato ilustrowana. 

baczek-ratownik-okladka-1019x1024

-  Przekazana książeczka to doskonały przykład, jak uczyć, bawiąc. Opisane w niej problemy zdrowotne przedstawione są zrozumiałym dla maluchów językiem, a mimo to traktują o ważnych kwestiach, które mogą dotyczyć każdego - mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego podczas spotkania w stacji pogotowia w Gdańsku. - Cieszę się, że gdańskie pogotowie, podobnie jak warszawskie i poznańskie, wzbogaciło się o tę cenną publikację. Na pewno pomoże ona niejednemu młodemu człowiekowi.

O autorach. Anna Gil i Karol Bączkowski 

Pomysł zrodził się w głowach autorów jakiś czas temu. Chodziło przede wszystkim o to, aby oswoić najmłodszych z różnymi zdrowotnymi sytuacjami. Do tej pory w karetkach dla dzieci dostępne były maskotki, od teraz będą to też książeczki.

- Wraz z moim partnerem VW Leasing Finansial Services przekazujemy książki dla dzieci jadących do szpitala po zdarzeniach nagłych do stacji gdańskiego pogotowia - mówił Karol Bączkowski.

Anna Gil - rysowniczka, wierszopisarka, felietonistka, kompozytorka, trenerka myślenia wizualnego i rysunku w edukacji i biznesie, nauczycielka, pedagożka, autorka kanału Youtube dla dzieci Rysuj z Ciocią Bombonierką.

Karol Bączkowski - specjalista zdrowia publicznego, ratownik medyczny, trener pierwszej pomocy. Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku ratownictwo medyczne oraz zdrowie publiczne. Wykładowca Uniwersytecki WSB Gdańsk. Realista, trener pierwszej pomocy, propagator zdrowego trybu życia, prostego wykładania pierwszej pomocy oraz publicznego dostępu do defibrylatorów zewnętrznych. Ojciec 6-letniej Zuzi i 11-letniego Kuby.