Konkurs astrofotografii AstroCamera
Wystawa „AstroCamera. Niebo w obiektywie” eksponowana jest w zabytkowym budynku Wozowni Artyleryjskiej na Górze Gradowej. W fotograficzną podróż po wszechświecie zapraszają autorzy zdjęć nadesłanych w ramach 10-ciu edycji międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera.
- Prezentujemy na niej wybrane, zwycięskie prace nadesłane w dotychczasowych odsłonach konkursu oraz wszystkie nagrodzone w tegorocznej. Zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, możliwą dzięki obrazom nieba utrwalonym przez autorów zdjęć z niemal całego świata - mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. - Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej, 11. edycji. Startujemy, jak zawsze, 28 stycznia, czyli w dniu urodzin naszego patrona, Jana Heweliusza.
Dekada AstroCamery w liczbach
Do 10. edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę prac - 700, a do rywalizacji stanęło najwięcej jak dotąd autorów - 240 z całego świata. W ciągu dekady na konkurs wpłynęły w sumie 2832 zdjęcia. 103 z nich zostały nagrodzone, a 150 otrzymało wyróżnienia.
Warto zaznaczyć, że konkurs AstroCamera, według portalu space.com jest jednym z 10 najlepszych międzynarodowych konkursów astrofotograficznych.
Mobilny Dom Kultury znów w dzielnicach. Czekają bezpłatne koncerty, spektakle, warsztaty...
Dzięki fotonom niebo to miliardy gwiazd
Motywem przewodnim wystawy jest światło, ponieważ to cząstka światła - foton - sprawia, że niebo mieni się miliardami rozsypanych po nieboskłonie gwiazd.
- W ich wnętrzu dochodzi do reakcji termojądrowych, powstają wówczas cząstki, przed którymi bardzo długa droga. Przedzierają się przez strukturę swojej macierzystej gwiazdy, aby ją opuścić, po czym wpadają w kosmiczną pustkę, gdzie pędzą z niewyobrażalną prędkością, by ostatecznie trafić do naszego oka - tłumaczy Magdalena Więcek-Olszewska, kuratorka wystawy, przewodnicząca jury, pasjonatka fotografii. - Kiedy obserwujemy konkretny obiekt na niebie, widzimy go z pewnym opóźnieniem. W skali kosmosu nie ma tu i teraz. Miliardy gwiazd złączone grawitacją tworzą galaktyki, a te łączą się w potężne struktury zwane gromadami galaktyk. Na wystawie zobaczymy obiekty tak odległe od nas, że światło, które je opuszcza, dociera do Ziemi nawet przez kilkaset milionów lat.
Zwiedź wystawę z astronomem
Dlaczego wieczorem robi się ciemno, a po nocy wstaje dzień? Kto zaplótł komecie warkocz? Jak odróżnić meteoryty od ziemskich kamieni? Czy długo leci się na Marsa? Na te i inne pytania nie z tej Ziemi odpowiemy podczas wspólnego zwiedzania wystawy najpiękniejszych zdjęć nocnego nieba
- zachęca Hevelianum na swojej stronie internetowej.
Zwiedzanie z astronomem będzie dostępne przez cały czas trwania wystawy, tj od 8 lipca do 31 sierpnia 2022, od poniedziałku do piątku o godz. 13 i 14. Wstęp - 10 zł, czas trwania ok. 45 minut, dla osób powyżej 9 roku życia. Obecność opiekuna obowiązkowa dla dzieci do 13 lat.
Matejko, Malczewski, Boznańska, Kossak... Arcydzieła sztuki polskiej zawitały do Gdańska
AstroCamera ma swoje www
Hevelianum uruchomiło stronę internetową poświęconą konkursowi. Umieszczono na niej interaktywną mapę nieba, na której oznaczono wszystkie nagrodzone i wyróżnione w AstroCamerze zdjęcia.
- W najbliższym czasie zamieścimy na niej również „Poradnik astrofotografii” licząc, że kolejni astrofotografowie zgłoszą swoje prace do konkursu - obiecują twórcy strony.
Wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie
8.07-31.08.2022 | pon.-pt.: 10:00-12:00 oraz 15:00-18:00 | sob.-niedz.: 10:00-18:00 | Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo, I piętro | WSTĘP WOLNY (oprócz wspomnianego zwiedzania z astronomem.