Antysmogowy mural przypomina zieloną historię gdańskich Siedlec

Na elewacji kamienicy przy ul. Malczewskiego powstał mural z symbolami dawnych Siedlec - pięknych czasów, gdy dzielnica słynęła z sadów, winnic i młynów. Dzieło autorstwa studia Wakeuptime zamówił Allcon, deweloper zabudowy sąsiadującej z artystycznie ozdobioną ścianą. Malowidło pokryto lakierem antysmogowym rozkładającym szkodliwe tlenki azotu w powietrzu
24.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
spojrzenie na mural z wysoka i daleka, boczna ściana budynku z malunkiem i najbliższe budynki
Mural przypominający o historii gdańskich Siedlec zobaczyć można przy ul. Malczewskiego 82
Fot. gdansk.pl

Murale dotyczące lokalnej historii Gdańska

Studio Wakeuptime stopniowo “zdobywa” dzielnice Gdańska umieszczając w nich przestrzeni publicznej artystyczne murale przypominające o lokalnej historii. Jest już malowidło przypominające dawny browar w Dolnym Wrzeszczu (przy ul. Białej), jest historyczna farbiarnia Maxa Kraatza przy oruńskim Trakcie św. Wojciecha, czy wreszcie - odtworzona na muralu rycina przedstawiająca Opactwo Cystersów przy pętli tramwajowej w Oliwie.

Antysmogowy mural z historyczną grafiką przypomni legendarną oruńską pralnię

Oliwa. Historyczny mural przy pętli już odsłonięty. Zobacz gotowe dzieło

Mural jak dawna pocztówka

Najnowsze dzieło gdańskiego studia powstało na Siedlcach, na bocznej elewacji kamienicy przy ul. Malczewskiego 82.

ZOBACZ FILM:

 

Mural zaprojektował Marcin Budziński, dyrektor kreatywny Wakeuptime: - Inspiracją była stylistyką starych gdańskich pocztówek, na których często wykorzystywano technikę podkolorowanego rysunku - tłumaczy artysta. - Podobnie jak wówczas, także tutaj, zastosowałem “wyszarzone”, stonowane kolory.

Co przedstawia mural przy ul. Malczewskiego?

Malowidło to kolaż przedstawiające dorodne drzewo (symbolizujące długowieczność), wokół którego przeplatają się nawiązania do dawnych Siedlec: sady przypomniane przez jabłoń i soczyste owoce, winne grona i winiarnia symbolizujące tutejsze “winne tradycje” oraz koło młyńskie na dawnym Potoku Siedleckim.

fragment muralu
Zgaszone barwy w stylu kolorowanej przedwojennej pocztówki - to charakterystyka najnowszego artystycznego muralu studia Wakeuptime
Fot. gdansk.pl

Nowe osiedle przypomina o historii

Koło młyńskie jest jednocześnie nawiązaniem do nazwy osiedla Młyny Gdańskie, które powstało w sąsiedztwie ozdobionej muralem kamienicy. Fundatorem malowidła jest firma Allcon, deweloper osiedla.

- Siedlce to dzielnica z niezwykle ciekawą historią. W tutejszych ogrodach odbywały się wydarzenia kulturalne, tu kwitło życie towarzyskie gdańszczan. Chcieliśmy, żeby mural nie tylko wzbogacił estetykę okolicy, ale przede wszystkim opowiedział o tej wyjątkowej przeszłości, która nas zainspirowała przy tworzeniu Młynów Gdańskich - mówi Anna Maj kierownik działu marketingu firmy Allcon. - Dawniej Siedlce słynęły z winnic położonych na wzgórzach, pięknych sadów, ogrodów wewnętrznych i zewnętrznych, zabytkowych młynów… Do zgłębienia tej niezwykłej opowieści o dawnych Siedlcach chcieliśmy zachęcić mieszkańców poprzez nasz mural.

Mural przy ul. Malczewskiego namalowało sześcioro artystów: Alicja Kostrzyńska, Arkadiusz Gieniusz, Artur Uciechowski, Artur Cincio Alexander Yersh i Marcin Budziński. Partnerem projektu jest Rada Dzielnicy Siedlce.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury