• Start
  • Wiadomości
  • Aniołki. Pięciu chętnych do rozbudowy Cmentarza Garnizonowego

Aniołki. Pięciu chętnych do rozbudowy Cmentarza Garnizonowego

Ponad 1,8 tys. nowych miejsc grzebalnych powstanie na tej gdańskiej nekropolii. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zakończyła właśnie przetarg na ich realizację w formule "zaprojektuj i wybuduj". Wykonawca będzie więc musiał najpierw przygotować projekt inwestycji. W ostatnich latach w naszym mieście rozbudowano cmentarze na Łostowicach oraz Krakowcu - Górkach Zachodnich.
11.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kamienna szeroka aleja cmentarna, widać dwóch idących ludzi, po bokach alei widać groby
Cmentarz Garnizonowy zostanie rozbudowany
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jakie prace zaplanowano?

Realizacja inwestycji powinna potrwać 104 tygodnie od daty podpisania umowy. Zwycięzca przetargu, poza przygotowaniem miejsc pochówku, w tym miejsc na kolumbaria, będzie musiał zbudować utwardzone drogi cmentarne, w tym aleje i dojścia dla pieszych oraz dojazdy.

Niezbędny będzie nowy system odprowadzenia wód opadowych, wraz z budową kanalizacji deszczowej i zbiornika retencyjnego, a także wodociąg letni wraz z punktami czerpania wody. Główna aleja nekropolii zostanie oświetlona.

W ramach inwestycji powstać ma także ogólnodostępna toaleta, nie zabraknie tzw. małej architektury, w tym ławek parkowych. Będą też śmietniki i parking z miejscami postojowymi dla samochodów oraz rowerów, a ostatnim etapem prac będą nasadzenia drzew, krzewów i trawników. 

Dojazd do nekropolii będzie poprowadzony przez ul. Giełguda. 

Jakie oferty zaproponowano?

Na realizację tej inwestycji Miasto zabezpieczyło dokładnie 5 128 639 zł. Wpłynęło pięć ofert, które są obecnie analizowane:

  • B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska - 7 626 246,00 zł
  • Sorted Sp. z o. o. - 6 737 325,00 zł
  • „Zuk” Spółka z o.o. - 5 986 000,00 zł
  • Strabag Sp. z o.o. - 7 279 608,54 zł
  • Grupa Flize Gres sp. z o. o. - 6 111 176,53 zł

Cmentarz Parafialny jest większy. Będzie też rozbudowa innych

Które cmentarze zostaną powiększone?

Miasto szykuje się do rozbudowy jeszcze dwóch nekropolii:

  • Cmentarza Salvator (który rozbudowany zostanie od strony ul. Stoczniowców) - powstanie 1000 nowych miejsc pochówku
  • Cmentarza Srebrzysko (zostanie powiększony o tereny znajdujące się pomiędzy ulicami Srebrniki i Ogrodową) - docelowo powstać ma 3900 nowych miejsc pochówku
na zdjęciu cmentarz z dużą ilością grobów
Powstanie ponad 1800 nowych miejsc grzebalnych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Rozbudowano dwie nekropolie

W 2022 roku powiększono Cmentarz Łostowicki. Został rozbudowany w kierunku ul. Armii Krajowej i ul. Cedrowej. Powierzchnia nekropolii zwiększyła się o 1,8 ha, co przełożyło się na blisko 2,2 tys. nowych miejsc pochówku. W ramach inwestycji zbudowano także instalację sanitarną, miejsca czerpania wody i wiaty na odpady.

Natomiast jesienią 2024 r. zakończyła się rozbudowa nekropolii przy ul. Kępnej. Cmentarz powiększył się o teren o powierzchni 1,5 hektara, na którym znalazło się około 2,2 tys. miejsc pochówku. Nową część cmentarza wyposażono w punkty czerpania wody, wiaty na odpady i stojaki na narzędzia. 

W marcu przetarg na rozbiórkę charakterystycznej kładki na Zaspie

Ponad 100 hektarów miejsc cmentarnych

W Gdańsku znajduje się obecnie dziewięć cmentarzy komunalnych. Ich łączna powierzchnia to około 100 hektarów. 

Znalezienie w naszym mieście miejsca na powstanie nowej nekropolii nie należy do łatwych zadań. Tworzenie cmentarzy budzi bowiem często opór społeczny. Rozbudowa i uregulowanie tych istniejących nie wywołuje z kolei negatywnych emocji. Dlatego Miasto skupiło się na rozbudowie istniejących cmentarzy, także ze względu na istniejącą już infrastrukturę, w tym kaplice i drogi dojazdowe.

Cmentarz Garnizonowy formalnie powstał w 1945 roku, z połączenia istniejących już trzech odrębnych cmentarzy: wojskowego, Nowego Bożego Ciała i Bezwyznaniowego. Mimo to uznawany jest za najstarszy z zachowanych gdańskich cmentarzy. Najstarsza jego część pochodzi z początku XIX wieku, kiedy to po wojnach napoleońskich, po północnej stronie fortyfikacji miejskich, utworzono niewielki cmentarz wojskowy zarządzany od 1846 roku przez garnizonowy kościół ewangelicki Świętej Elżbiety. Najstarszy zachowany z tego okresu grób pochodzi z 1832 roku. Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Nekropolia znajduje się przy ul. Dąbrowskiego 2, w Aniołkach. 

TV

Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!