
Jakie prace zaplanowano?
Realizacja inwestycji powinna potrwać 104 tygodnie od daty podpisania umowy. Zwycięzca przetargu, poza przygotowaniem miejsc pochówku, w tym miejsc na kolumbaria, będzie musiał zbudować utwardzone drogi cmentarne, w tym aleje i dojścia dla pieszych oraz dojazdy.
Niezbędny będzie nowy system odprowadzenia wód opadowych, wraz z budową kanalizacji deszczowej i zbiornika retencyjnego, a także wodociąg letni wraz z punktami czerpania wody. Główna aleja nekropolii zostanie oświetlona.
W ramach inwestycji powstać ma także ogólnodostępna toaleta, nie zabraknie tzw. małej architektury, w tym ławek parkowych. Będą też śmietniki i parking z miejscami postojowymi dla samochodów oraz rowerów, a ostatnim etapem prac będą nasadzenia drzew, krzewów i trawników.
Dojazd do nekropolii będzie poprowadzony przez ul. Giełguda.
Jakie oferty zaproponowano?
Na realizację tej inwestycji Miasto zabezpieczyło dokładnie 5 128 639 zł. Wpłynęło pięć ofert, które są obecnie analizowane:
- B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska - 7 626 246,00 zł
- Sorted Sp. z o. o. - 6 737 325,00 zł
- „Zuk” Spółka z o.o. - 5 986 000,00 zł
- Strabag Sp. z o.o. - 7 279 608,54 zł
- Grupa Flize Gres sp. z o. o. - 6 111 176,53 zł
Cmentarz Parafialny jest większy. Będzie też rozbudowa innych
Które cmentarze zostaną powiększone?
Miasto szykuje się do rozbudowy jeszcze dwóch nekropolii:
- Cmentarza Salvator (który rozbudowany zostanie od strony ul. Stoczniowców) - powstanie 1000 nowych miejsc pochówku
- Cmentarza Srebrzysko (zostanie powiększony o tereny znajdujące się pomiędzy ulicami Srebrniki i Ogrodową) - docelowo powstać ma 3900 nowych miejsc pochówku

Rozbudowano dwie nekropolie
W 2022 roku powiększono Cmentarz Łostowicki. Został rozbudowany w kierunku ul. Armii Krajowej i ul. Cedrowej. Powierzchnia nekropolii zwiększyła się o 1,8 ha, co przełożyło się na blisko 2,2 tys. nowych miejsc pochówku. W ramach inwestycji zbudowano także instalację sanitarną, miejsca czerpania wody i wiaty na odpady.
Natomiast jesienią 2024 r. zakończyła się rozbudowa nekropolii przy ul. Kępnej. Cmentarz powiększył się o teren o powierzchni 1,5 hektara, na którym znalazło się około 2,2 tys. miejsc pochówku. Nową część cmentarza wyposażono w punkty czerpania wody, wiaty na odpady i stojaki na narzędzia.
W marcu przetarg na rozbiórkę charakterystycznej kładki na Zaspie
Ponad 100 hektarów miejsc cmentarnych
W Gdańsku znajduje się obecnie dziewięć cmentarzy komunalnych. Ich łączna powierzchnia to około 100 hektarów.
Znalezienie w naszym mieście miejsca na powstanie nowej nekropolii nie należy do łatwych zadań. Tworzenie cmentarzy budzi bowiem często opór społeczny. Rozbudowa i uregulowanie tych istniejących nie wywołuje z kolei negatywnych emocji. Dlatego Miasto skupiło się na rozbudowie istniejących cmentarzy, także ze względu na istniejącą już infrastrukturę, w tym kaplice i drogi dojazdowe.
Cmentarz Garnizonowy formalnie powstał w 1945 roku, z połączenia istniejących już trzech odrębnych cmentarzy: wojskowego, Nowego Bożego Ciała i Bezwyznaniowego. Mimo to uznawany jest za najstarszy z zachowanych gdańskich cmentarzy. Najstarsza jego część pochodzi z początku XIX wieku, kiedy to po wojnach napoleońskich, po północnej stronie fortyfikacji miejskich, utworzono niewielki cmentarz wojskowy zarządzany od 1846 roku przez garnizonowy kościół ewangelicki Świętej Elżbiety. Najstarszy zachowany z tego okresu grób pochodzi z 1832 roku. Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Nekropolia znajduje się przy ul. Dąbrowskiego 2, w Aniołkach.