Mówiono o nim Amsterdam Północy. Przewodnik po Dolnym Mieście i Placu Wałowym

Amsterdam Północy, dzielnica fabrycznych kominów – wiele lat temu tak mówiono o Dolnym Mieście. Plac Ćwiczeń czy ogród kul to z kolei dawne określenia Placu Wałowego. Te części Śródmieścia są obecnie objęte programem rewitalizacji. Właśnie ukazał się przewodnik na ich temat.

Mówiono o nim Amsterdam Północy. Przewodnik po Dolnym Mieście i Placu Wałowym
A
A
data publikacji: 08 lipca 2018 r.
Przewodnik po Placu Wałowym i Dolnym Mieście - wersja drukowana
Przewodnik po Placu Wałowym i Dolnym Mieście - wersja drukowana
fot. BRG

Dolne Miasto i Stare Przedmieście to jedne z najstarszych części Gdańska. Położone w bezpośrednim sąsiedztwie obleganego przez turystów Głównego Miasta, od kilku lat są coraz częściej „odkrywane” przez gdańszczan i przyjezdnych. W dużej mierze jest to zasługa pierwszego etapu rewitalizacji, którym w latach 2009-2015 było objęte Dolne Miasto.

Pracom remontowym poddano wówczas część kamienic, ulic i chodników. Wyremontowano też lokale przeznaczone do prowadzenia działań społecznych, pojawiły się nowe przedsięwzięcia i organizacje aktywne na tym terenie. W efekcie Dolne Miasto i Stare Przedmieście zaczęły budzić coraz większe zainteresowanie.

Przewodnik, który właśnie się ukazał, pozwala poznać je lepiej i spojrzeć na nie oczami wieloletnich mieszkańców. Są w nim zamieszczone wspomnienia osób, które doskonale pamiętają działającą łaźnię miejską, szpital przy ul. Łąkowej czy Pewex i inne sklepy w dawnej fabryce tytoniu. Podczas konsultacji związanych z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji mieszkańcy wielokrotnie wyrażali potrzebę odpowiedniej promocji swoich osiedli i dzielnic - miejsc niezwykle interesujących, ale znajdujących się poza głównymi szlakami turystycznymi.

Przewodnik po Dolnym Mieście i Placu Wałowym, podobnie jak trzy poprzednie („Biskupia Górka i Stary Chełm”, „Nowy Port”, „Orunia”), stanowi odpowiedź na to zapotrzebowanie i jest częścią projektu rewitalizacji.


PRZEWODNIKI PO DZIELNICACH GDAŃSKA W WERSJI PDF

Gdzie można otrzymać przewodniki?

Wersje drukowane przewodników można otrzymać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w Zespole Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24, parter). 

Monika Domachowska (0)
Biuro Rozwoju Gdańska
więcej tekstów autora
Monika Domachowska (0)
Biuro Rozwoju Gdańska
więcej tekstów autora
wcześniejsza wiadomość
Szanty pod Żurawiem, projekcja filmu Romana Polańskiego, pokaz laserowy. ZOBACZCIE zdjęcia
późniejsza wiadomość
Gdańsk upamiętnił Franka Meislera - wybitnego rzeźbiarza,…