• Start
  • Wiadomości
  • Amerykańskie czołgi Abrams na nabrzeżu. Słynna dywizja „Big Red One” w gdańskim porcie

Amerykańskie czołgi Abrams na nabrzeżu. Słynna dywizja „Big Red One” w gdańskim porcie

W czwartek 8 lipca spodziewany jest drugi transport wojskowy US Army w Gdańsku. Pierwszy dotarł 5 lipca w poniedziałek. To - według informacji armii amerykańskiej - zespół bojowy brygady pancernej (Armored Brigade Combat Team), który w ramach kolejnej rotacji trafi do amerykańskich garnizonów w Polsce.
( Publikacja: 08.07.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Amerykański sprzęt wojskowy w Porcie Gdańsk
Amerykański sprzęt wojskowy w Porcie Gdańsk
źródło: Facebookk/1st Infantry Division


Od 4 lat rotacyjnie przybywają do Europy brygady pancerne, a także brygady lotnictwa bojowego US Army. W Porcie Gdańsk w ramach aktualnej zmiany wojskowej pierwszy sprzęt ciężki pojawił się o świcie w poniedziałek 5 lipca. Amerykańskie wojsko dotarło na pokładzie statku ARC Endurance.

 

Teraz do Europy trafiła 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Devil Brigade", która stanowi część 1 Dywizji Piechoty "Big Red One", na co dzień stacjonującej w bazie w Fort Riley w stanie Kansas. W skład grupy wchodzą 3 bataliony pancerno-zmechanizowanych oraz bataliony rozpoznawczy, artylerii polowej, saperów i wsparcia. Podstawowe uzbrojenie to:

  • czołgi podstawowe M1A2 SEP v2/v3 Abrams,
  • bojowe wozy piechoty Bradley
  • haubice samobieżne M109A6/A7 Paladin.

Amerykańska jednostka przybywa do Polski w ramach misji Atlantic Resolve
Amerykańska jednostka przybywa do Polski w ramach misji Atlantic Resolve
źródło: Facebook/1st Infantry Division


Wojsko USA, które przybyło do Polski przez gdański port w ciągu najbliższych tygodni rozpocznie służbę w ramach misji Atlantic Resolve, która jest reakcją na rosyjską agresję na Ukrainie w 2014 r. Po rozpoczęciu tego konfliktu Stany Zjednoczone postanowiły wzmocnić militarnie wschodnią flankę NATO.

W Polsce jednostki pancerne US Army mają swoje centrum dowodzenia w Żaganiu, ale ich certyfikacja bojowa odbywa się za pośrednictwem niemieckiego kompleksu Grafenwöhr-Hohenfels. Będzie to też możliwe w naszym kraju po rozbudowie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim. Strona polska, na mocy porozumienia EDCA, rozbudowuje też infrastrukturę dla amerykańskich wojsk. Obecność militarna USA u nas w takiej formule ma przede wszystkim za zadanie wsparcie dla szybkiego reagowania wojsk USA w momencie, gdy zaistnieje zagrożenie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Sprzęt bojowy dotarł do Polski na pokładzie statku ARC Endurance
Sprzęt bojowy dotarł do Polski na pokładzie statku ARC Endurance
źródło: Facebook/1st Infantry Division