Akcja Zima. Gdańskie propozycje na ferie

W naszym regionie ferie zimowe trwają od 29 stycznia do 11 lutego 2024. W Gdańsku miejskie jednostki i instytucje kultury przygotowały na ten czas różnorodne zajęcia dla niemal 6,5 tys. uczniów. W ramach „Akcji Zima” młodzi gdańszczanie korzystają z aktywności sportowych, takich jak m.in.: judo, tenis, badminton czy żeglarstwo, uczestniczą w kreatywnych warsztatach, uczęszczają na spektakle teatralne. W budżecie miasta przeznaczono na ten cel 1,4 mln zł.
29.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2022-02-18_ferie_szkola_007_949x633.JPG
Ferie w szkole? Mogą być inspirujące!
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ferie zimowe 2024 - w 70 szkołach

W 70 gdańskich szkołach zaplanowało prawie 18 tysięcy godzin opiekuńczo-wychowawczych. W organizację tych aktywności zaangażowano 505 nauczycieli. Budżet Miasta wyasygnował na ten cel 1,4 mln zł.

- Takie zajęcia to inwestycja w rozwój talentów, poznanie naszego miasta i wspólne spędzenie czasu – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ofertę na ferie przygotowały gdańskie szkoły podstawowe:

 • w pierwszym tygodniu aktywności odbywają się 63 placówkach
 • w drugim tygodniu - w 42 szkołach.

W zależności od miejsca, opieka świadczona jest od 8 do 10 godzin dziennie. Z oferty skorzysta łącznie 400 grup uczniów. Grupy maluchów z klas I-III są maksymalnie 15-osobowe, natomiast grupy dla dzieci starszych IV-VIII - liczą do 20 osób.

A jakie to zajęcia? Zaplanowano m.in. zajęcia artystyczne, sportowe i ruchowe, gry terenowe a także wycieczki edukacyjne. Odbywają się zajęcia kulinarne, z zakresu druku 3D czy podstaw kodowania. Dzieci chodzą na basen i kręgle, biorą udział w eksperymentach przyrodniczych.

Szczegóły dotyczące poszczególnej oferty w danej szkole dostępne będą na stronach internetowych placówek.

Muzyka, nauka, sport - Pałac Młodzieży od 45 lat rozwija pasje młodych gdańszczan

hokej_podwodny-032_948x633
Zimowa Szkoła Ratownictwa dla dzieci i młodzieży odbywa się na pływalniach Gdańskiego Ośrodka Sportu: w Chełmie, Oruni, Osowie czy Stogach
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ferie na sportowo

Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego przygotował Miasteczko Zimowe, które działa od 29 stycznia do 2 lutego. Ofertę przygotowano dla ok. 480 uczestników z 32 grup półkolonijnych organizowanych przez publiczne szkoły podstawowe.

Program oferuje m.in. grę terenową, tor gimnastyczny i korekcyjny, siatkówkę i turniej piłkarski, gry planszowe i warsztaty integracyjne. Do wyboru są m.in. zajęcia z tenisa, badmintona, judo, unihokeja, piłki nożnej i inne atrakcje. Można poznać smak żeglarstwa, tajemnice podwodnych głębin lub rozpocząć przygodę z ratownictwem wodnym.

Udział w większości zajęć jest bezpłatny.

GOS zachęca do aktywności

Jak wygląda praca ratownika wodnego? Jakie musi posiadać umiejętności? Czy trzeba być mistrzem pływania? Tego dowiedzą się uczestnicy (w wieku od 8 do 16 lat) podczas tygodniowych zajęć Zimowej Szkoły Ratownictwa dla dzieci i młodzieży, która odbywa się na pływalniach Gdańskiego Ośrodka Sportu: w Chełmie, Oruni, Osowie i na Stogach.

Uczestnictwo w Zimowej Szkole Ratownictwa jest odpłatne, ale w promocyjnej cenie: każda lekcja to koszt 6 zł za osobę. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisów można dokonać na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Aktywne ferie z Lechia Tennis Club

Klub Lechia Tennis Club, przy ul. Traugutta 29, zaplanował szeroki program sportowo-rekreacyjny (tenis, sparingi tenisowe z rówieśnikami, unihokej, piłka nożna i inne), zabawy i animacje, zajęcia edukacyjne (gry i zabawy integracyjne, gry planszowe, konkursy). Aby z nich skorzystać wystarczy mieć obuwie na zmianę i sportowy strój - sprzęt zapewnia organizator. Zajęcia są bezpłatne, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia przesyłamy na adres biuro@lechiatennisclub.pl.

Treningi Judo

SGKS Wybrzeże organizuje zajęcia judo dla dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 7-16 lat. Aktywności odbywają się na Hali Sportów Walki przy ul. Traugutta 29. Zgłaszać można się stacjonarnie w biurze klubu lub pod tel. 605 086 353.

Półkolonie sportowe na Przymorzu

Ferie z Klubem Sport Park są okazją do nauki podstaw, zasad i techniki gry - w badmintona. Uczestnicy poznają też historię tej dyscypliny sportu i zwiększą umiejętności pracy w grupach. Treningi odbywają na specjalnie przygotowanym boisku, dysponującym pełnym ogrzewaniem i zadaszeniem, przy ul. Lecha Kaczyńskiego 13.

Zgłoszenia można przesyłać na adres: biuro@sportpark.com.pl lub dzwoniąc pod nr tel. 509 024 105.

ferie_zaruski_04_949x633.JPG
Zajęcia dla młodzieży podczas ferii zimowych na STS Generał Zaruski
fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl

Ferie z Zaruskim i Narodowym Muzeum Morskim

Załoga gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski”, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, zorganizowała zajęcia dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Każdy z turnusów oferuje cykl edukacyjny z różnorodnym, odpowiednio opracowanym programem na każdy dzień. Młodzież zapozna się dokładnie z jednostką (w programie: historia, budowa i eksploatacja żaglowca) i nauczy się podstaw nawigacji: pracy z mapą tradycyjną i elektroniczną, nanoszenia pozycji geograficznej, wyznaczania kursu, planowania trasy rejsu. Czeka ich też ABC meteorologii i budowa jachtu.

Wiele atrakcji przygotował także Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. "Śladami Kapitana Nemo" - uczestnicy poznają pojazdy podwodne ze zbiorów muzeum, specyfikę ich pracy w morskiej toni i prawa fizyki z tym związane. Poszerzą także swoją wiedzę na temat postaci generała Mariusza Zaruskiego.

Warunkiem uczestnictwa we wszystkich wyżej wymienionych zajęciach jest pisemna zgoda rodziców (opiekunów prawnych) lub zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wzięcia udziału w zajęciach.

Ferie zimowe w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Sprawdź, jak się zapisać

Ferie z nauką i sztuką

Jak co roku, ofertę zajęć na ferie można znaleźć w Pałacu Młodzieży, który przygotowuje różnego rodzaju warsztaty artystyczne oraz w Hevelianum, gdzie uczniowie każdego dnia biorą udział w pokazach naukowych i warsztatach eko (science show pt. „Cztery żywioły”), a także w zabawie w escape roomie pod hasłem „W pracowni Heweliusza”, która tematycznie związana jest z postacią wielkiego astronoma. W drugiej lokalizacji Hevelianum - w Domu Zdrojowym w Brzeźnie zaplanowano z kolei warsztaty plastyczne i z cyklu „zrób to sam”.

Podczas ferii młodzi gdańszczanie mogą też udać się do Muzeum Gdańska , które zaprasza na spacery, gry terenowe i kreatywne zdjęcia, w tym podróże kulinarne.

Odkrywaj miasto z Muzeum Gdańska

Spacery historyczne, gry terenowe i kreatywne zwiedzania Dworu Artusa, Domu Uphagena i Ratusza Głównego Miasta, to oferta przygotowana przez Muzeum Gdańska. Uczestnicy spotkań przeniosą się m.in. do czasów II Wolnego Miasta Gdańska czy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wyruszą też w podróż kulinarnymi szlakami, gdzie poznają nasze miasto od kuchni. Zajęcia adresowane są do odbiorców w każdym wieku. Z oferty będzie można skorzystać we wszystkie dni tygodnia, od 29 stycznia do 11 lutego, w godzinach 10.30-14.00 po uprzedniej rejestracji telefonicznej lub mailowej.

 • Spacery: „Arsenał dawnego Gdańska”, „Fenomen Gdańska” i „Śladami gdańskiej Temidy”
 • Gry terenowe „Kulinarna podróż po Gdańsku”, „Przygody pana van Wordena” i „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku”
 • Zwiedzania z cyklu Poznajemy najważniejsze zabytki Gdańska: Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena i Dwór Artusa.

Sztuka pod lupą - artystycznie w Gdańskiej Galerii Miejskiej

W trakcie tygodniowego turnusu artystycznego, który odbędzie się od 5 do 9 lutego w GGM 4G przy ul. Grobla I uczestnicy wezmą pod lupę podstawowe dziedziny sztuki - malarstwo, grafikę, rzeźbę i fotografię. Różnorodne działania praktyczne poprzedzone będą kontekstowym oprowadzaniem po wystawie 6 Miast Ucieczki.

Zapisy na stronie instytucji ggm.gda.pl. Koszt: 200 zł

2022-02-18_ferie_szkola_015_949x633.JPG
Plastycznie, muzycznie lub na sportowo - w Gdańsku podczas ferii zimowych jest w czym wybierać
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ferie ze sztuką w Gdańskim Archipelagu Kultury

Jak co roku, podczas ferii zimowych domy kultury GAK oferują młodym gdańszczanom - dzieciom i młodzieży - wiele propozycji kreatywnego spędzenia czasu. Wydarzenia odbywają się we wszystkich ośmiu domach kultury GAK, w siedmiu dzielnicach Gdańska. W programie są spektakle teatralne, warsztaty edukacyjne z różnych dziedzin sztuki, zajęcia wokalne, ruchowe, zajęcia dla miłośników polskiego folkloru, kina oraz działań związanych z przyrodą. Tu naprawdę jest w czym wybierać.

Można też skorzystać z oferty Gdańskiego lodowiska GAK. Z Kartą Mieszkańca jedno wejście w roku jest nieodpłatne.

TANIEC

Projektornia GAK w Brzeźnie

 • 30.01 i 01.02 g. 15:00 (grupa początkująca),
 • 30.01, 01.02 g. 12:00 oraz 06.02, 08.02 g. 10:00 (grupa zaawansowana)
 • Bilety od 100 do 300 zł. Obowiązują zapisy na projektornia@gak.gda.pl.

Dom Sztuki GAK na Stogach

 • 29.02 - 02.02 g. 16:00 (grupa dla dzieci w wieku 4-9 lat),
 • 29.02 - 02.02 g. 16:45 (grupa dla młodzieży w wieku 7-11 lat)

Więcej informacji na domsztuki@gak.gda.pl

Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej

Karnawałowy pląs czyli zabawy taneczne

 • 02.02, g. 13:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

SZTUKA I NATURA

Plama GAK na Zaspie

warsztaty ekologiczne

 • 29.01, 31.01, 01.02 g. 11:00

Bilety od 30 zł za jeden warsztat do 80 zł za trzy warsztaty. Obowiązują zapisy na plama@gak.gda.pl.

Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej

Plażowy archipelag skarbów czyli spacer na plażę

 • 31.01, g. 11:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

TEATR

Plama GAK na Zaspie

Spektakl teatralny dla dzieci od 3 r.ż. „Hop w kosmos”

 • 04.02 g. 17:00

Bilety w cenie 15 zł. Więcej informacji na plama@gak.gda.pl.

Spektakl teatralny „Wielkie myśli małej głowy”

 • 11.02 g. 17:00

Bilety w cenie 15 zł. Więcej informacji na plama@gak.gda.pl.

Scena Muzyczna GAK w Parku Oruńskim

Spektakle teatralne dla dzieci w wieku przedszkolnym

Scena Muzyczna GAK

 • 05.02, 06.02, 07.02, 08.02, 09.02, g. 10:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na scenamuzyczna@gak.gda.pl

Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej

Zabawy teatralne

Wyspa Skarbów GAK

 • 29.01, g. 13:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

MULTIMEDIA

Projektornia GAK w Brzeźnie

Arbuz czyli pokaz klipów wideo, utworów muzycznych, animacji i krótkich filmów, wraz z dyskusją, przybliżeniem okoliczności powstania utworów i sylwetek ich autorów. Dla młodzieży.

 • 31.01 g. 12:00

Obowiązują zapisy: projektornia@gak.gda.pl

SZTUKI PIĘKNE

Stacja Orunia GAK w Orunia Św. Wojciech – Lipce

Warsztaty sztuk wizualnych czyli spotkanie z malarstwem, grafiką i rzeźbą

 • 29.01, 31.01, 02.02 g. 10:00

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy na zapisystacja@gak.gda.pl.

Winda GAK we Wrzeszczu

Warsztaty plastyczne z Olą Kotarską

 • 9.01, 30.01 g. 11:00

zapisy: winda@gak.gda.pl

SZTUKA LUDOWA

Stacja Orunia GAK w Orunia Św. Wojciech – Lipce

Folk ferie - warsztaty wycinankowe i stolarskie

 • 30.01 i 01.02 g. 10:00

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy na zapisystacja@gak.gda.pl.

SZTUKA MÓWIENIA

GAMA GAK. w Letnicy

Poznanie z głosem czyli warsztaty poświęcone poznawaniu i odkrywaniu swojego głosu

 • 02.02 g. 11:00

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy na gama@gak.gda.pl.

SZTUKA OPOWIADANIA

Stacja Orunia GAK w Orunia Św. Wojciech – Lipce

„Karawana opowieści” warsztaty związane ze sztuką opowiadania

 • 30.01 g. 13:00

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy na zapisystacja@gak.gda.pl.

Gama GAK w Letnicy

„Karawana opowieści” warsztaty związane ze sztuką opowiadania

 • 06.02 g. 11:30

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy na gama@gak.gda.pl.

FILM

Stacja Orunia GAK w Orunia Św. Wojciech – Lipce

Stacja Kino, czyli pokazy filmowe dla dzieci

 • 29.01, 31.01, 02.02 g. 13:00

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy na zapisystacja@gak.gda.pl.

Stacja Kino - poranki filmowe z Basią

 • 05.02, 07.02, 09.02 g. 11:00

Bilet w cenie 12 złotych.

Winda GAK we Wrzeszczu

Pokaz filmów animowanych dla najmłodszych

 • 01.02 g. 10:00

Zapisy: winda@gak.gda.pl

Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej

Bajkowy pokaz filmu

 • 09.02, g. 13:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

MUZYKA

Winda GAK we Wrzeszczu

Karaoke dla całej rodziny

 • 31.01 g. 12:00

Zapisy: winda@gak.gda.pl

Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej

Muzycznie-artystycznie czyli gramy i śpiewamy

 • 05.02, g. 13:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

LITERATURA

Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej

Opowieści o ziarnku grochu czyli warsztaty literackie

 • 02.02, g. 11:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

RĘKODZIEŁO

Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej

Motanki czyli warsztaty krawieckie

 • 29.01, g. 10:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

O czym szumią muszle, czyli warsztaty tworzenia świec artystycznych

 • 31.01, g. 13:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

Przytulanki i pluszanki, czyli mini kurs szycia

 • 05.02, g. 11:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

Pachnąca wyspa czyli warsztaty tworzenia naturalnych mydełek

 • 07.02, g. 11:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

Niebrzydkie stemple czyli tworzymy własne pieczęcie

 • 07.02, g. 13:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

Inspektor gadżet czyli tworzymy kinematograficzne gadżety

 • 09.02, g. 11:00

Wstęp wolny. Obowiązują napisy na wyspaskarbow@gak.gda.pl

Zapisy prowadzone są bezpośrednio przez domy kultury. W celu zarezerwowania wejściówek prosimy o kontakt z wybranym domem kultury. Szczegóły na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury

2023-11-05_wysoka_frekwencja_007_949x633.JPG
Gdański Teatr Miniatura przygotował na czas ferii aż trzy przedstawienia
fot. Mehring/www.gdansk.pl

Spektakle w Teatrze Miniatura

Teatr Miniatura zagra w tym czasie aż trzy spektakle. Są to: "Tonja z Glimmerdalen", "Czerwony Kapturek" i "Akademia pana Kleksa".

Tonja z Glimmerdalen

 • Kiedy: 30 i 31 stycznia, 1 lutego, godz. 10.00; 3 i 4 lutego, godz. 12.00
  Bilety: 35 zł normalny, 33 zł ulgowy, 30 zł grupowy

Widzowie poznają historię Tonji, łobuziary z Glimmerdalen, która wierzy w siebie i nie odpuszcza, kiedy coś jest dla niej ważne. Jest odważna, zadziorna, a jednocześnie ciepła i dbająca o innych. Kojarzy się z klasycznymi już bohaterkami jak Pippi Pończoszanka, Heidi czy Ania Shirley.

Czerwony Kapturek

 • Kiedy: 3, 4, 10 i 11 lutego, godz. 10.00 i 15.00; 6 i 7 lutego, godz. 10.00
  Bilety: 35 zł normalny, 33 zł ulgowy, 30 zł grupowy

To nowość w repertuarze teatru. „Czerwony Kapturek” jest baśnią wywodzącą się z tradycji ustnej i rozpowszechnioną w całej Europie, która do dziś pozostaje jedną z ulubionych opowieści dla dzieci. Pierwszym autorem, który spisał swoją wersję tej historii był Charles Perrault, a proponowany przez niego morał brzmiał: „uważajcie na obcych”. W kameralnej adaptacji Miniatury, pochodzący z Chile wszechstronny artysta David Zuazola przenosi akcję baśni w przyszłość, kiedy na wyniszczonej Ziemi mieszkają ostatni ludzie i dziwne stwory narodzone ze śmieci i zanieczyszczeń.

Akademia pana Kleksa

 • Kiedy: 9 lutego, godz. 10.00; 10 i 11 lutego, godz. 12.00
  Bilety: 35 zł normalny, 33 zł ulgowy, 30 zł grupowy

Za to Pana Kleksa i jego Akademię znają chyba wszystkie dzieci w Polsce. Ten szalony i mądry jednocześnie nauczyciel najlepiej wie, jak uruchomić wyobraźnię swoich uczniów. A ona jest przecież kluczem do szczęścia, gdyż pozwala spojrzeć na zwykłe rzeczy i znane sprawy w nowy, lepszy sposób. Przekonuje się o tym Adaś Niezgódka, który trafia do Akademii z poczuciem, że ma „gliniane ręce” i niewielki z niego pożytek. Dzięki Kleksowi odkrywa potencjał, który drzemie w odważnym podążaniu za najdziwniejszymi nawet pomysłami, co daje mu wiarę w siebie i siłę, by iść własną drogą.

Szczegóły na: Miejski Teatr Miniatura

Ferie jak z nut z Cappellą Gedanensis

Wszyscy, którzy będą mieli ochotę na zabawę z dźwiękiem, mogą przyjść 30 stycznia do sali koncertowej Cappelli Gedanensis, która znajduje się przy ul. Nowe Ogrody 35. Tam o godz. 9.30 i 11.30 zaplanowano zajęcia rytmiczno-ruchowe, choreograficzne, przedstawienie instrumentów perkusyjnych i pracy muzyka i wspólne śpiewanie.

Zajęcia są bezpłatne, a wstęp wolny.

Kunszt Wodny również pełen atrakcji

Dzieci też po raz pierwszy spędzą ferie w Kunszcie Wodnym, nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, przy Targu Rakowym 11.

- Instytut Kultury Miejskiej przygotował warsztaty dla rodzin, które będą odbywać się w poniedziałki, środy i piątki. Sprawdzimy, czym jest i czym był Kunszt Wodny. Odkryjemy też, co widać w Gdańsku i poznamy tajemnice makiety - mówi Agnieszka Misztal, kierowniczka działu edukacji i projektów społecznych IKM.

W pierwszym tygodniu ferii, o godz. 10.30 odbywają się warsztaty "Przynieś wodę!". Ich uczestnicy sprawdzą, jak dawniej pojawiała się woda w domu i po co był Kunszt Wodny w Gdańsku. Połączą rury, rurki i stworzą wspólnie najlepszy system wodny w mieście. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 - 12 lat. Są odpłatne: 10 zł od dziecka, opiekun bezpłatnie. Zapisy

W drugim tygodniu ferii odbędą się warsztaty „Co widać w Gdańsku?”, na których będzie można pobawić się mapami, narysować ścieżki i szlaki, stworzyć plan atrakcji miejskich. Zapisy.

Zainteresowani spotykają się przy Punkcie Informacji Kulturalnej, na parterze Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11.

Autorzy: Marta Formella i Marcin Szeląg

TV

“Węzły zwycięstwa” czyli wielkie zaplatanie siatek maskujących w ECS dla żołnierzy ukraińskich