
Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji uchwaliło w sierpniu 1982 r., podczas specjalnej sesji poświęconej kwestii palestyńskiej, Zgromadzenie Ogólne ONZ - wstrząśnięte ogromną liczbą dzieci palestyńskich i libańskich, które zostały zabite podczas aktów agresji Izraela. Od tego czasu minęły 44 lata, a problem jest wciąż żywy.
- Od października 2023 roku w Strefie Gazy zginęło ponad 15 tysięcy dzieci. Dziesiątki tysięcy zostało rannych lub trwale okaleczonych. Traumatyczne przeżycia na stałe odcisnęły piętno na delikatnej psychice najmłodszych. Wiele straciło swoje rodziny – zostały osierocone i pozostają bez opieki. Życie większości zależy od dostaw pomocy humanitarnej – długofalowej i systematycznej – pisze na swojej stronie UNICEF Polska.
Krzywda na własnym podwórku
Jednak nie tylko działania wojenne wiążą się z krzywdzeniem najmłodszych. Również w Polsce – bezpiecznym i stabilnym kraju, to dla wielu dzieci tragiczna codzienność. Poniżanie, wyzwiska, popychanie, bicie, zaniedbywanie emocjonalne i opiekuńcze – to tylko niektóre przejawy przemocy, której doświadczają dzieci i młodzież każdego dnia w naszym kraju.
Przemoc stosują osoby dorosłe, ale też rówieśnicy. Tylko w 2024 roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR przy pl. Ks. Gustkowicza 13 w Gdańsku otrzymał ponad 400 zgłoszeń, dotyczących problemu krzywdzenia dzieci i młodzieży. Specjalistki i specjaliści OIK MOPR udzielili najmłodszym kompleksowego wsparcia, w tym zwłaszcza psychologicznego, które jest tak istotne w sytuacji doświadczania przemocy.
Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji jest w Polsce praktycznie nie znany, w przeciwieństwie do Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, obchodzonego od 2001 roku - zawsze 19 listopada. Jednak okazji do poruszenia tego tematu, zaapelowania do społeczeństwa i przypomnienia, jak się zachować doświadczając przemocy lub będąc jej świadkiem – nigdy za wiele.
Jesteś dzieckiem, nastolatkiem i potrzebujesz pomocy?
W sytuacji, kiedy doświadczasz agresji, możesz czuć złość, bezradność i smutek – masz prawo bronić się przed tym. Pomogą Ci specjaliści. Zadzwoń:
- pod całodobowy numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę);
- do Poradni Telefonicznej „Niebieskiej Linii”, tel.: 22 668 70 00 (czynny całą dobę);
- lub przyjdź osobiście do Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR, pl. Ks. Gustkowicza 13 w Gdańsku, tel.: 58 511 01 21 oraz kom.: 797 909 112 (czynne całą dobę).
Szczegółowe wiadomości o ofercie wsparcia w Gdańsku dla osób doznających przemocy (w tym dla dzieci i młodzieży), ale też np. o terapii dla osób mających problem z zachowaniami agresywnymi, dostępne są na stronie „Dom bez przemocy”, MOPR.
Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Jak zapobiegać, pomagać, reagować
Widzisz przemoc wobec dzieci – reaguj!
- Nie odwracaj wzroku. Reaguj. Chroń. Dziś przypominamy, że każde dziecko ma prawo do życia bez przemocy, strachu i agresji. Niestety, miliony dzieci na świecie – także w naszym otoczeniu – doświadczają przemocy fizycznej, psychicznej czy emocjonalnego zaniedbania. Jeśli widzisz, że dziecko może potrzebować pomocy – zareaguj. Czasem jeden gest wystarczy, by coś zmienić – apeluje w dniu Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji policja.
Jeżeli podejrzewasz, że wobec dziecka może być stosowana przemoc, zadzwoń na telefon 112 lub do najbliższej jednostka Policji. Twoja uważność może być dla dziecka początkiem bezpieczeństwa.
