Adamowicz u premier Szydło: o Rodzinie 500+, ale nie tylko

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uczestniczył - wraz z innymi samorządowcami - w spotkaniu z premier Beatą Szydło w Warszawie. Głównym tematem był stan przygotowań do realizacji rządowego programu Rodzina 500+. - Przy okazji udało się nam poruszyć palące problemy, które dotyczą samorządów - mówi Adamowicz. - Jest wola dalszych rozmów.

Adamowicz u premier Szydło: o Rodzinie 500+, ale nie tylko
A
A
data publikacji: 14 marca 2016 r.

Paweł Adamowicz zapewnia, że z końcem marca Gdańsk będzie dobrze przygotowany do wdrożenia rządowego programu Rodzina 500+.
Paweł Adamowicz zapewnia, że z końcem marca Gdańsk będzie dobrze przygotowany do wdrożenia rządowego programu Rodzina 500+.
Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Wizytę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zorganizowano w poniedziałek, 14 marca. Zaproszono wojewodów i prezydentów miast. Prócz premier Beaty Szydło, w spotkaniu uczestniczyli także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

- Bardzo się cieszę, że ten program będzie realizowany przy współudziale samorządów - powiedziała premier Beata Szydło. - Sukces programu nie będzie sukcesem polityków, sukcesem urzędników, ale sukcesem polskich rodzin. Wierzę głęboko, że wszystkim nam o to właśnie chodzi.

Okazało się, że Gdańsk był największym miastem, reprezentowanym osobiście przez prezydenta. Warszawa, Poznań, Wrocław i Kraków na spotkanie z szefową rządu przysłały zastępców.

- Powinniśmy sobie powiedzieć, że damy radę, że program zostanie wprowadzony bez problemu, że zrobimy wszystko, żeby dotarł do tych, którzy czekają dzisiaj na ten program - do polskich rodzin, do polskich rodziców, do polskich dzieci. Zróbmy wszystko, żeby sprawnie organizacyjnie, bez zbędnej zwłoki urzędniczej i administracyjnej, ten program mógł być realizowany - mówiła dalej premier Szydło.


Bez bojkotu

- Dziękuję Pani Premier, że zaprosiła samorządowców, i że widzi w nas partnerów nie tylko do wdrożenia - stwierdził po spotkaniu prezydent Adamowicz. - Cieszę się, że mogliśmy przy tej okazji poruszyć kilka istotnych dla samorządów problemów. Przede wszystkim kwestię niedofinansowania szkolnictwa, zbyt małej subwencji oświatowej. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk mówił o potrzebie szybkiej zmiany kryteriów zadłużania się gmin: na mniej restrykcyjne, co jest niezbędne do zaciągania środków pomocowych z Unii Europejskiej. Pani Premier wyraziła wolę dalszych rozmów na te tematy, zapewne będą kolejne spotkania.

Adamowicz podkreśla, że do końca marca Gdańsk będzie w pełni gotowy do realizacji programu Rodzina 500+.

- Będziemy wdrażać ten program - mówi prezydent Gdańska. - Główną rolę odgrywają tu pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Należy im się wdzięczność za ich wysiłek i poświęcenie. Bez tego trudno byłoby poradzić sobie z tym wszystkim w tak krótkim czasie. Gdańskie rodziny proszę o cierpliwość, tych wniosków będzie bardzo dużo, trzeba je najpierw przejrzeć, posegregować.  

Pytany o to, dlaczego osobiście - mimo głębokich politycznych różnic - pojechał do Warszawy na spotkanie z szefową rządu, prezydent Adamowicz odpowiada: - Rzeczywiście, różnice są zasadnicze. Choćby stosunek do sprawy Trybunału Konstytucyjnego. Uważam jednak, że nie zwalnia to nikogo z troski o dobro wspólne. Ważny jest też wzajemny szacunek i zasady dobrego wychowania. Właśnie dlatego uznałem, że bojkot tego spotkania nie byłby dobrym pomysłem.


Od 1 kwietnia

Do realizacji programu w całym kraju przeszkolono ponad 3,7 tys. pracowników samorządowych. Przekazano także tę część środków, która jest związana z obsługą i wdrożeniem programu; wyniosła ona ponad 61,4 mln zł.

Premier przekonywała, że program jest oczekiwany i potrzebny, szczególnie przez rodziny, w których są niższe dochody: - Jeżeli wsłuchacie się państwo w głosy ludzi, którzy wypowiadają się na ten temat, zwykłych Polaków, którzy mówią o swoich oczekiwaniach związanych z tym programem, to bardzo często oni podkreślają, że dla nich to będzie zupełnie inny wymiar życia.

Przez najbliższy tydzień kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie się spotykać z przedstawicielami samorządów, aby ocenić stan przygotowań i podsumować dotychczasowe działania.

Dzięki programowi Rodzina 500+ rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18. roku życia. Program ruszyć ma 1 kwietnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski.

Szacuje się że w Gdańsku z programu Rodzina 500+ skorzysta od 20 do 23 tys. rodzin, czyli 43-48 tys. dzieci. Przewidywany roczny budżet realizacji zadania wynosi 250-280 mln zł. Świadczenie wychowawcze w Gdańsku będzie wypłacał Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

W trosce o gdańszczan przygotowano wiele przyjaznych dla mieszkańców sposobów składania wniosków. Uruchomionych zostanie 18 punktów na terenie Gdańska, gdzie będzie można złożyć wnioski. Mieszkańcy będą mieli możliwość telefonicznego umówienia się w celu złożenia wniosku. Wnioski będzie można też składać przez internet (ePUAP, Empatia, banki, ZUS).

W drugiej połowie marca rozpocznie się skierowana do gdańszczan akcja informacyjna o programie Rodzina 500+. W jej ramach uruchomiona zostanie specjalna infolinia, w lokalnych mediach będą dyżury specjalistów odpowiadających na pytania mieszkańców. Na stronie miasta oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie umieszczone zostaną specjalne serwisy wyjaśniające szczegóły programu.
 

Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora