PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
80. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej. Miasta Symbole zaproszone na Westerplatte
80. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej. Miasta Symbole zaproszone na Westerplatte
Na uroczystości związane z 80. Rocznicą Wybuchu II Wojny Światowej zostali zaproszeni burmistrzowie wojennych Miast Symboli, czyli tych które zostały szczególnie doświadczone podczas tego najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego. Przygotowania do obchodów trwają.
Sadiq Khan, mer Londynu wśród zaproszonych na Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej
Sadiq Khan, mer Londynu wśród zaproszonych na Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej
zdj. Facebook/Mayor of London


Są miasta w Europie i na świecie, które podczas II Wojny Światowej przeżyły ogromne tragedie, gdzie ginęli ludzie i niszczone były domy. Wśród takich miast jest stolica Wielkiej Brytanii Londyn, dla którego rok 1940 był szczególnie dramatyczny. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaprasza do udziału w obchodach Wybuchu II Wojny Światowej burmistrzów wielu miast, których mieszkańców łączy podobne doświadczenie wojenne. Taka sama idea przyświecała śp. Pawłowi Adamowiczowi, który jako prezydent Gdańska 10 lat temu zaprosił po raz pierwsze do Gdańska 1 września Miasta Symbole.

Londyn 1940 r. Niemiecka operacja Blitz polegała na seria nalotów bombowych na Wielką Brytanię
Londyn 1940 r. Niemiecka operacja Blitz polegała na serii nalotów bombowych na Wielką Brytanię, w których mocno ucierpiała brytyjska stolica
źródło: Wikipedia/US Government


Trwają robocze spotkania z przedstawicielami zaproszonych miast. Do Gdańska przybyli np. goście z Londynu. Odwiedzili Westerplatte. Interesowało ich wiele szczegółowych kwestii organizacyjnych. Oglądali miejsce ceremonii, drogi dojścia, pytali o różne logistyczne szczegóły dotyczące uroczystości.

- Pracujemy właśnie z zagranicznymi delegacjami, które zapowiedziały swój przyjazd do Gdańska. Mamy okazję gościć dziś przedstawicieli mera Londynu Sadiqa Khana, który już swój przyjazd na Westerplatte zapowiedział. Oczywiście przy takiej sytuacji i takim gościu każdy szczegół jest istotny - mówi Maciej Buczkowski, dyrektor kancelarii prezydenta Gdańska, który właśnie pracownikom mera Londynu pokazywał miejsce uroczystości.

Zobacz relację wideo:


Wśród zaproszonych do Gdańska przedstawicieli miast są też burmistrzowie miast polskich, angielskich, niemieckich a nawet japońskich. Zaproszenie zostało też przez Gdańsk skierowane do Hiroszimy.

O godzinie 4:45 każdego roku na Westerplatte dźwięk syren przypomina, że w tymmiejscu rozpoczęła się II Wojna Światowej. Przez wiele lat patronował im i organizował je prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. To on, kiedy rozpoczął w latach 90-tych ubiegłego stulecia swoje urzędowanie zainicjował poranne uroczystości na Westerplatte.

 

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze