PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
74. rocznica „Powrotu Gdańska do Macierzy”. PROGRAM OBCHODÓW
74. rocznica „Powrotu Gdańska do Macierzy”. PROGRAM OBCHODÓW
W środę, 27 marca, odbędą się obchody 74. rocznicy „Powrotu Gdańska do Macierzy”. W uroczystościach wezmą udział kombatanci, radni i prezydent Gdańska, przedstawiciele sejmu i senatu RP, władze samorządowe i wojewódzkie, konsulowie generalni i honorowi konsulatów w Gdańsku, harcerze oraz uczniowie gdańskich szkół.
Co roku obchody tego ważnego dla Gdańska wydarzenia mają wyjątkową oprawę. Podobnie będzie w środę, 27 marca, podczas 74. rocznicy „Powrotu Gdańska do Macierzy”
Co roku obchody tego ważnego dla Gdańska wydarzenia mają wyjątkową oprawę. Podobnie będzie w środę, 27 marca, podczas 74. rocznicy „Powrotu Gdańska do Macierzy”
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
 
„Powrót Gdańska do Macierzy” to wydarzenie upamiętniające powrót Gdańska w granice Polski w 1945 roku, którego symbolem było wciągnięcie polskiej flagi na maszt Dworu Artusa. 28 marca dwaj polscy czołgiści: podporucznik Bronisław Wilczewski i chorąży Zbigniew Michel, wspięli się na budynek i dotarli do masztu, na którym wciąż powiewała hitlerowska flaga ze swastyką. Zerwali ją i wciągnęli flagę biało-czerwoną, która zawisła tam po ponad 150. latach. 
 
 
Z tej okazji, dzień przed tą historyczną datą, w środę, 27 marca, w Gdańsku jak co roku odbędą się uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie. Obchody organizuje Rada Miasta Gdańska przy udziale kombatantów, prezydenta Gdańska, przedstawicieli sejmu i senatu RP, władz samorządowych i wojewódzkich, konsulów generalnych i honorowych konsulatów Gdańsku, harcerzy oraz uczniów gdańskich szkół.
 
 
 
PROGRAM OBCHODÓW:
 
  • godz. 10:45 - składanie kwiatów przy „Pomniku Matki Polki i Rosjanki” na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku przy Placu Zebrań Ludowych
  • godz. 11:20 - składanie wieńców pod pomnikiem „Tym, Co Za Polskość Gdańska”
  • godz. 12:00 - główne uroczystości na Długim Targu przy Dworze Artusa:
- wciągnięcie flagi na maszt Dworu Artusa
- przemówienie Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak
- oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej
- musztra paradna Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej
 
 
Wstęp wolny.
 
 
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl