• Start
  • Wiadomości
  • 700 tys. zł na stypendia dla artystów. Miasto Gdańsk wdraża plan ratunkowy dla kultury

700 tys. zł na stypendia dla artystów. Miasto Gdańsk wdraża plan ratunkowy dla kultury

Rekompensaty za utracone zarobki z tytuły wynagrodzeń w oparciu o umowy cywilnoprawne, kontynuacja konkursu grantowego, uproszczone zasady przyznawania stypendiów kulturalnych, ulgi w płatnościach czynszowych - Alan Aleksandrowicz - zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji, podczas internetowej konferencji prasowej Urzędu Miasta w dniu 27 marca 2020 r. wyjaśniał, na jaką pomoc miasta mogą liczyć ludzie kultury. 
( 27.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Chcielibyśmy zapewnić państwa, że opracowujemy działania ratunkowe i nie zostaniecie pozostawieni sami sobie - powiedział ludiom kultury Alan Aleksandrowicz, zastępca miasta Gdańska ds. inwestycji
- Chcielibyśmy zapewnić państwa, że opracowujemy działania ratunkowe i nie zostaniecie pozostawieni sami sobie - powiedział ludiom kultury Alan Aleksandrowicz, zastępca miasta Gdańska ds. inwestycji
mat. gdansk.plMiędzynarodowy Dzień Teatru. Zapraszamy na zwiedzanie instytucji i oglądania spektakli online


Alan Aleksandrowicz rozpoczął wypowiedź od złożenia życzeń artystom, artystkom, ludziom kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. 

- Rozprzestrzeniająca się pandemia dotyka kolejnych dziedzin życia i branż. Z dużą troską przyglądamy się sytuacji twórców, których podstawy utrzymania zależą od umów cywilno-prawnych - zapewnił podczas konferencji Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji. - Chcielibyśmy zapewnić państwa, że opracowujemy działania ratunkowe i nie zostaniecie pozostawieni sami sobie. Monitorujemy sytuację gdańskich instytucji kultury. Jesteśmy w kontakcie z organizacjami pozarządowymi, które realizują projekty grantowe związane z kulturą. Sprawdzamy, na ile kontynuacja tych projektów będzie możliwa i na ile trzeba je zmienić czy dostosować. Śledzimy i monitorujemy działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dysponuje największymi środkami na wsparcie środowisk twórczych. 

Próba medialna Pinokia  w Teatrze Miniatura
Próba medialna "Pinokia" w Teatrze Miniatura
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.plKultura powoli przenosi się do internetu. We współpracy z marszałkiem województwa pomorskiego opracowujemy i uruchamiamy ofertę kulturalną online, abyśmy mogli wspólnie przeżyć ten czas niełatwej izolacji.

Prezydent Aleksandrowicz przekazał również informację o konkretnych działaniach władz miasta.

 

Konkretne działania adresowane do środowisk twórczych

- gromadzimy informacje o umowach cywilnoprawnych pomiędzy artystami ludźmi kultury a instytucjami gdańskimi kultury  

- przygotowujemy plan ratunkowy, aby w jakiś sposób zrekompensować utracone zarobki z tytuły wynagordzeń w oparciu o umowy cywilnoprawne 

- konkurs grantowy na działania kulturalne: jest kontynuowany. Do końca marca zostaną ogłoszone wyniki konkursu  

- będziemy się kontaktować z uczestnikami konkursu, z grantobiorcami indywidulanie. Mamy świadomość, że oferty były składane w innej rzeczywistości i w oparciu o inne założenia. Będziemy się starali  uelastycznić realizację projektów i działań z konkursu grantowego, dostosować harmonogramy, zakresy rzeczowe czy wskaźniki rezultatów przewidziane w konkursie

- granty wieloletnie, które już trwają - są aktualizowane

- umarzamy czynsze w gminnych lokalach użytkowanych przez twórców na tych samych zasadach co przedsiębiorcom - przez pierwszy miesiąc, a przez następne dwa - istnieje możliwość zawieszenia obowiązków czynszowych. W celu umorzenia czynszów należy zgłaszać się indywidualnie z wnioskami do Gdańskich Nieruchomości. 

Alan Aleksandrowicz, zastępca miasta Gdańska ds. inwestycji: - Środki na funkcjonowanie instytucji kultury nie zostały ograniczone
Alan Aleksandrowicz, zastępca miasta Gdańska ds. inwestycji: - Środki na funkcjonowanie instytucji kultury nie zostały ograniczone
mat. gdansk.plDyrygentka Anna Duczmal - Mróz: "Sen nocy letniej” to muzyka o uczuciach, o emocjachPrezydent Aleksandrowicz przyznał, że są to “działania wdrożone na teraz”, a inne będą realizowane i oferowane twórcom w zależności od rozwoju sytuacji, rozwoju epidemii.

- Na najbliższej sesji Rady Miasta skierowana zostanie przez Prezydent Gdańska uchwała nowelizująca funkcjonowanie stypendiów kulturalnych - uściślił. -  Przede wszystkim nabór będzie odbywał się w trybie ciągłym i zostaną znacząco uproszczone zasady przyznawania stypendiów oraz procedury składania wniosków.

Stypendia w trybie ciągłym będą przydzielane do końca bieżącego roku, a zaplanowana kwota środków przeznaczonych na stypendia to 700 tysięcy złotych.

- W zależności od sytuacji ta pula może się zwiększyć - zapewnił prezydent.

Warto też zauważyć, że jak wyjaśniała podczas konferencji Emilia Kosińska, zastępca skarbnika miasta: - Szacujemy, że na ten moment straty miasta mogą sięgnąć 300 mln zł. To kwota szacunkowa, nieostateczna. W związku z tym wydatki bieżące powinny być w takiej samej kwocie ograniczone. Praktycznie w każdej dziedzinie miasta wydatki zostaną ograniczone - inwestycji, również w sferze społecznej, promocji czy sportu. 

 

Na pytanie od dziennikarzy, czy artyści teatralni mogą liczyć na finansowe wsparcie, gdyż wysokość ich pensji uzależniona jest od liczby zagranych spektakli, a te są odwołane, prezydent powiedział:

- Wsparcie, które będziemy kierować do artystów będzie realizowane przede wszystkim poprzez stypendia artystyczne, do tego mamy środki zabezpieczone.
Warto zwrócić uwagę na specyficzną sytuację Gdańska. Całkowicie na utrzymaniu miasta jest Miejski Teatr Miniatura. Teatr posiada własny zespół aktorski. Wynagrodzenia pracownikom teatru, w tym również aktorom są wypłacane regulaminowo i nie będzie tu żadnych opóźnień. Jeśli chodzi o Teatr Szekspirowski, który współprowadzimy - tam nie ma zespołu aktorskiego. 

Czy budżety instytucji kultury w Gdańsku są bezpieczne? 

- Instytucje kultury środki na ich funkcjonowanie nie zostały ograniczone, zmniejszone. To są środki, które przede wszystkim zapewniają utrzymanie tych instytucji, utrzymanie miejsc pracy, wynagrodzeń pokrycie kosztów stałych, wciąż ponoszonych.

 

Monika Kaźmierczak o gdańskich dzwonach i carillonach  

 

TV

680 lat temu rozpoczęła się budowa Bazyliki Mariackiej w Gdańsku