Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

500+: kiedy wypłata i dlaczego warto złożyć wniosek w czerwcu

Na wypłatę świadczenia z programu “Rodzina 500+” czeka się w Gdańsku półtora miesiąca - o połowę krócej niż przewiduje ustawa. Uwaga! Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku, a chciałyby otrzymać wyrównanie finansowe od kwietnia, muszą to zrobić do końca czerwca. W przeciwnym razie wyrównanie przepadnie.

500+: kiedy wypłata i dlaczego warto złożyć wniosek w czerwcu
A
A
data publikacji: 15 czerwca 2016 r.

19,5 tys. małych gdańszczan korzysta już ze świadczenia w ramach programu 500+. Nz. festyn rodzinny Gdańsk Dzieciom 2016 r.
19,5 tys. małych gdańszczan korzysta już ze świadczenia w ramach programu 500+. Nz. festyn rodzinny Gdańsk Dzieciom 2016 r.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Program „Rodzina 500+” wystartował 1 kwietnia 2016 roku. Od tego dnia do 14 czerwca 2016 r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku wpłynęło ponad 23 tys. wniosków. Blisko 15 tysiącom rodzin wypłacono już prawie 18,5 mln zł - na rzecz ponad 19,6 tysiąca dzieci.

Ile trzeba czekać i dlaczego tyle to trwa?

Proces rozpatrywania wniosków jest czasochłonny nawet w przypadku dokumentów, w których weryfikacja dochodów nie jest konieczna: kiedy na przykład należy potwierdzić tożsamość i liczbę członków rodziny oraz sprawdzić, czy wnioskodawca nie pobiera świadczeń na terenie innej gminy.

Pracownicy MOPR podkreślają, że w przypadku wniosków złożonych w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 1 lipca 2016 r., rozpatrzenie ich i wypłata świadczenia musi nastąpić w terminie trzech miesięcy od daty złożenia dokumentu - oczywiście, jeśli wniosek został prawidłowo wypełniony. W Gdańsku termin ten jest o połowę krótszy, niż przewiduje ustawa - wynosi około półtora miesiąca - (i znów - przy założeniu kompletności złożonego dokumentu).

Robimy wszystko co w naszej mocy

A wnioski zawierające braki nie są rzadkością. Wśród zweryfikowanych do tej pory wniosków 3899 zawierało błędy, 1862 złożono podwójnie (np. jeden z małżonków złożył wniosek elektronicznie, a drugi w formie papierowej, albo też ta sama osoba wysłała ten sam wniosek kilka razy za pomocą bankowości elektronicznej).

W takich przypadkach pracownicy MOPR muszą prosić wnioskodawców o wyjaśnienia lub uzupełnienie dokumentów i dokonać ponownej weryfikacji, co znacząco wydłuża całą procedurę.

- Robimy wszystko aby okres oczekiwania na świadczenie był jak najkrótszy - zapewnia Edyta Zaleszczak-Dyks, kierownik Działu Obsługi Mieszkańców MOPR w Gdańsku. - Nasi pracownicy zajmują się rozpatrywaniem wniosków gdańszczan nie tylko w dni robocze, ale również w weekendy.

Nie czekaj do lipca, bo część pieniędzy przepadnie!

Najważniejsza informacja dla tych rodziców, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, a chcieliby otrzymać świadczenie „Rodzina 500+” z wyrównaniem od kwietnia 2016 r. Dokumenty trzeba złożyć koniecznie do 1 lipca 2016 r. - tylko wówczas wnioskodawca otrzyma wyrównanie. W przypadku dokumentów złożonych po 1 lipca 2916 r., świadczenie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

Gdzie można dowiedzieć się, na jakim etapie procedowania jest wniosek?

Wnioskodawcy mogą uzyskać taką informację dzwoniąc pod numer telefonu 58 326 79 89 lub drogą elektroniczną na adres: 500plus@mopr.gda.pl.

-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl