• Start
  • Wiadomości
  • 49. uro­dziny Muzeum Gdań­ska: koncert dla gdańszczan, konferencja, przekazanie łańcucha śp. Pawła Adamowicza

49. uro­dziny Muzeum Gdań­ska: koncert dla gdańszczan, konferencja, przekazanie łańcucha śp. Pawła Adamowicza

Muzeum Gdańska kończy w tym roku 49. urodziny. Z tej okazji we wtorek, 2 kwietnia, w Ratuszu Głównego Miasta i Dworze Artusa - oddziałach MG, odbędzie się konferencja o początkach muzeum i koncert urodzinowy dla gdańszczanek i gdańszczan. Wystąpi Polski Chór Kameralny. Na oba wydarzenia wstęp wolny.
01.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ratusz Głównego Miasta to jeden z dziesięciu oddziałów Muzeum Gdańska, które w 2020 roku będzie obchodzić 50-lecie istnienia
Ratusz Głównego Miasta to jeden z dziesięciu oddziałów Muzeum Gdańska, które w 2020 roku będzie obchodzić 50-lecie istnienia
Fot. Dariusz Kula
 
W przyszłym roku Muzeum Gdańska będzie obchodziło 50. rocznicę urodzin. Dokładnie 2 kwietnia 1970 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku przekazało Ratusz Głównego Miasta powołanemu Muzeum Historii Miasta Gdańska - obecnemu Muzeum Gdańska.
 
Dziś ta miejska instytucja kultury liczy dziesięć oddziałów. To m.in. wspomniany Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu i Muzeum Poczty Polskiej. Muzeum opiekuje się również fragmentami średniowiecznych murów okalających Główne Miasto, a także zarządza Bramą Wyżynną.
 
 
Od 1981 roku jednym z oddziałów Muzeum Gdańska jest Dom Uphagena - obecnie jedna z ulubionych atrakcji turystycznych w naszym mieście
Od 1981 roku jednym z oddziałów Muzeum Gdańska jest Dom Uphagena - obecnie jedna z ulubionych atrakcji turystycznych w naszym mieście
Fot. Dariusz Kula
 
Choć do okrągłego jubileuszu zostało jeszcze trochę czasu, instytucja już teraz rozpoczyna uroczystości związane z trwającym pół wieku stażem. We wtorek, 2 kwietnia, w godz. 10:00-15:00, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku (ul. Długa 46) odbędzie się rozpoczynająca obchody 50-lecia konferencja z okazji 49-urodzin Muzeum.
 
Spotkanie, zatytułowane „Od Ratusza do Muzeum”, poświęcone będzie powojennym dziejom Ratusza Głównego Miasta, a udział w nim wezmą osoby zaangażowane w powstawanie instytucji i pamiętające jej początki: prof. dr hab. Andrzej Januszajtis, i poprzedni dyrektorzy Muzeum: Adam Koperkiewicz (1989-2015) oraz Tadeusz Matusiak (1972-1976).
 
- Uroczystości 49. urodzin naszego muzeum, to próba powrotu do historii powojennego Gdańska i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „jak to się stało?”, „co się zmieniło przez niemal pół wieku?” - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Dziś historie sprzed 50. lat pamięta mało kto, a naocznych świadków i osób zaangażowanych w przekształcenie Ratusza w muzeum ubywa z każdym kolejnym rokiem. Urodzinowa sesja to okazja do utrwalenia ważnych relacji i wspomnień.
 
 
W 2017 roku pod opiekę Muzeum przekazano zabytkową Kuźnię Wodną w Oliwie, z intencją utworzenia nowego oddziału. Obiekt obecnie jest remontowany - niedługo będzie dostępny dla zwiedzających
W 2017 roku pod opiekę Muzeum przekazano zabytkową Kuźnię Wodną w Oliwie, z intencją utworzenia nowego oddziału. Obiekt obecnie jest remontowany - niedługo będzie dostępny dla zwiedzających
Fot. Dariusz Kula
 
W konferencji udział wezmą również naukowcy zajmujący się historią powojennego Gdańska: dr Piotr Brzeziński, dr hab. Marcin Gawlicki, dr Katarzyna Darecka, Jacek Borzych oraz dr Jacek Friedrich z Muzeum Miasta Gdyni.
 
Podczas wydarzenia prezydent miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oficjalnie przekaże Muzeum prezydencki łańcuch śp. Pawła Adamowicza. Nowy eksponat zostanie zaprezentowany w czerwcu na wystawie stałej, poświęconej zamordowanemu w styczniu prezydentowi.
 
Po konferencji organizatorzy zapraszają do Dworu Artusa (ul. Długi Targ 43-44), gdzie o godz. 18:00 odbędzie się urodzinowy koncert Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego, zatytułowany „Muzeum Gdańszczankom i Gdańszczanom”. W programie piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów i utwory z cyklu „Pieśni miłosne do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera” Macieja Małeckiego.
 
- Radosnemu świętowaniu zawsze powinna towarzyszyć dobra muzyka. Wyjątkowo nie będzie to muzyka dawna, czy koncert carillonowy, ale bliskie nam piosenki Kabaretu Starszych Panów oraz Pieśni Miłosne do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera autorstwa Macieja Małeckiego. W imieniu wszystkich pracowników naszego Muzeum zapraszamy do wspólnego świętowania z gdańskim chórem, który od 1978 r. jest jednym z ambasadorów Gdańska i jego wizytówką na całym świecie - zaprasza Ossowski.
 
Na konferencję oraz koncert wstęp wolny.
 
 
PROGRAM KONFERENCJI „OD RATUSZA DO MUZEUM”:
 
Część 1: Konferencja / prowadzenie dr hab. Waldemar Ossowski,  (Ratusz Głównego Miasta)
 
- godz. 10:00 - powitanie gości
- godz. 10:10 - Gdańsk na początku lat siedemdziesiątych XX wieku: dr Piotr Brzeziński (IPN)
- godz. 10:30 - Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku w obliczu zniszczeń 1945 roku i koncepcji odbudowy: dr hab. Marcin Gawlicki, prof. KUL (KUL)
- godz. 10:50 - Prace konserwatorskie we wnętrzach ratusza Głównego Miasta Gdańska w latach 1950-1970: dr Katarzyna Darecka (Muzeum Gdańska)
- godz. 11:10 - Ignacy Klukowski - malarz i konserwator Gdańska: Jacek Borzych (Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Filmowej)
- godz. 11:30 - Powojenna dekoracja Ratusza Głównego Miasta - między historią a propagandą: dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański/Muzeum Miasta Gdyni)
- godz. 12:00 - dyskusja
- godz. 12:00-12:30 - życzenia Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz przekazanie do zbiorów Muzeum Gdańska łańcucha śp. prezydenta Pawła Adamowicza
- godz. 12:30 - przerwa obiadowa i tort urodzinowy
 
Część 2: Dyskusja panelowa / prowadzenie: Wojciech Suleciński, (Ratusz Głównego Miasta)
 
- godz. 13:30-14:30 - dyskusja: prof. dr hab. Andrzej Januszajtis, Adam Koperkiewicz, Tadeusz Matusiak
- godz. 14:30-15:00 - pytania i otwarta dyskusja
- godz. 15:00 - podsumowanie i zakończenie konferencji

 

 
 
49. urodziny są rozpoczęciem obchodów 50-lecia Muzeum Gdańska. Już wkrótce instytucja przygotuje wystawę on-line, prezentującą 50 zabytków na 50 lat swojego istnienia. Szczegółowy program uroczystości i towarzyszące mu atrakcje zostaną ogłoszone na początku 2020 roku.
 
 

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.