• Start
  • Wiadomości
  • 409. urodziny Jana Heweliusza. Gdańszczanie uczcili słynnego astronoma WIDEO I ZDJĘCIA

409. urodziny Jana Heweliusza. Gdańszczanie uczcili słynnego astronoma WIDEO I ZDJĘCIA

We wtorek, 28 stycznia, gdańszczanie uczcili dzień urodzin Jana Heweliusza. Ten żyjący w XVII w. matematyk i astronom i twórca instrumentów optycznych oraz nawigacyjnych, był zarazem znakomitym browarnikiem. Na jego cześć przygotowany został specjalny plenerowy spektakl słowno-muzyczny.
28.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jan Heweliusz urodził się w Gdańsku 28 stycznia 1611 r.. W Gdańsku żył, a zmarł w 1687 r, co ciekawe również 28 stycznia - portret Johannesa Heveliusa pędzla Daniela Schultza Młodszego
Jan Heweliusz urodził się w Gdańsku 28 stycznia 1611 r.. W Gdańsku żył, a zmarł w 1687 r, co ciekawe również 28 stycznia - portret Johannesa Heveliusa pędzla Daniela Schultza Młodszego
Ilustracja: Portret Heweliusza ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, autorstwa Daniela Schultza (1677 rok)

 

Obchody urodzin Jana Heweliusza rozpoczęły się w Gdańsku już w niedzielę 26 stycznia w Hevelianum, natomiast we wtorek 28 stycznia miała miejsce druga odsłona świętowania. Była szczególnie widowiskowa. Przygotowane zostało specjalne teatralno-muzyczne widowisko, a miejscem akcji była naturalna sceneria Ratusza Staromiejskiego na ul. Korzennej oraz skwer, na którym znajduje się pomnik astronoma.


Zobacz relację wideo:

 

Już zimowa noc wprowadzała widzów w magiczny klimat dawnego Gdańska. Scena, którą odegrali aktorzy nawiązywała do znajomości Heweliusza (w tej roli wystąpił Grzegorz Duda) z polskim monarchą Janem III Sobieskim (w tę postać wcielił się Robert Cyrta). Na tę szczególną zażyłość zwróciła uwagę przygotowująca inscenizację Laura Haras, kierownik Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Ratusz Staromiejski i skwer z pomnikiem Jan Heweliusza stanowiły naturalną scenografię spektaklu
Ratusz Staromiejski i skwer z pomnikiem Jana Heweliusza stanowiły naturalną scenografię spektaklu
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Król Jan III Sobieski, jeszcze w czasach, gdy był hetmanem koronnym zaprzyjaźnił się z Janem Heweliuszem i właściwie przez całe swoje życie bardzo go wspierał. Kiedy były pożary dóbr Heweliusza wsparł go również finansowo. Król był do tego człowiekiem żądnym wiedzy. Heweliusz robił dla niego teleskopy, lunety do obserwowania nieba. Można powiedzieć, że to była bardzo zażyła przyjaźń – mówi Laura Haras, którą z kolei można było zobaczyć w spektaklu w roli Elżbiety, żony Jana Heweliusza.

Scena, w której Jan Heweliusz i król Jan III Sobieski obserwują nieba
Scena, w której Jan Heweliusz i król Jan III Sobieski obserwują niebo
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Inscenizacji towarzyszyła muzyka, zarówno śpiew na żywo jak i grana przez mobilny gdański carillon. Kostiumy przygotowała Elwira Twardowska, a narratorem był Michał Juszczakiewicz, którego film zatytułowany „Johannes Hevelius Dantiscanus” można było obejrzeć zaraz po przedstawieniu w NCK – Ratuszu Staromiejskim. To obraz będący rodzajem kreowanego historycznego dokumentu, ukazujący życie gdańskiego astronoma już od najmłodszych lat.

Zobacz fotogalerię:


Czytaj też: Gdańsk świętuje 409. urodziny swojego mieszkańca Jana Heweliusza. Atrakcje przygotowało m.in. Hevelianum

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę