PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czwarte urodziny Biblioteki pod Żółwiem - koncert Marcina Kozioła

Czwarte urodziny Biblioteki pod Żółwiem - koncert Marcina Kozioła
Biblioteka pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113) świętuje urodziny muzycznym występem gitarzysty Marcina Kozioła. Koncert odbędzie się we wtorek, 30 października, o godz. 18. Wstęp wolny.
Biblioteka pod Żółwiem od czterech lat zaprasza czytelników do kamienicy przy ul. Św. Ducha 111/113
Biblioteka pod Żółwiem od czterech lat zaprasza czytelników do kamienicy przy ul. Św. Ducha 111/113
Krzysztof Mystkowski KFP


Podczas koncertu usłyszymy muzykę bałkańską oraz następujące kompozycje:

Atanas Ourkouzounov - Toccatchenitsa

Johann Kaspar Mertz - Concertino

Piotr Moss - 5 Impromptus

Giulio Regondi - Introdukcja i Kaprys op. 23.

Marcin Kozioł to niezwykle utalentowany artysta, który ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie gitary prof. Jana Paterka i st. wykł. Emilii Majewskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku w 2015 r. Jako stypendysta programu Erasmus studiował też w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Roberta Brightmore’a. Aktualnie pracuje nad rozprawą doktorską w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Zespół 69 Duo, który współtworzył z akordeonistą Szymonem Jabłońskim, w 2014 r. był podwójnym laureatem Konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury - został nagrodzony przez kapitułę Konkursu i w plebiscycie Gazety Wyborczej.

W 2015 r. artyści odbyli trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, zwieńczoną koncertem w Carnegie Hall w Nowym Jorku, jako laureaci Światowego Konkursu Muzycznego IBLA Grand Prize. W 2016 r. duet skomponował i wykonywał muzykę do spektaklu “Ucieczka/Flucht” we współpracy z niemieckim teatrem Das Letzte Kleinod. Trasa obejmowałą 53 spektakle m. in. w Gdyni, Poznaniu, Pile, Frankfurcie, Berlinie, Hanowerze, Lüneburgu i Bremerhaven.

Muzyk koncertuje też jako solista i kameralista w wielu krajach Europy, współpracując z takimi kompozytorami jak: Piotr Moss, Jacek Rabiński, Črt Sojar Voglar czy Piotr Jędrzejczyk. Jest laureatem nagród: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymał też Nominację Rektora AM w Gdańsku w konkursie o Nagrodę "Czerwonej Róży" dla Najlepszego Studenta w roku akademickim 2012/2013. Brał udział z sukcesem w konkursach międzynarodowych.

Kozioł ma na koncie kilka nagrań płytowych, z czego najnowsze to płyta Balkan Chamber Music For World Peace (2017). Nagrał ją w założonym przez siebie zespole Marcin Kozioł Quintet.

Krążek zawiera kilka światowych premier fonograficznych utworów współczesnych kompozytorów bałkańskich i zbiera pozytywne recenzje w prasie specjalistycznej.


oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl