• Start
  • Wiadomości
  • 4 nowe laboratoria wirusologiczne w szpitalach w: Kościerzynie, Słupsku, Wejherowie i UCK

4 nowe laboratoria wirusologiczne w szpitalach w: Kościerzynie, Słupsku, Wejherowie i UCK

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podjął decyzję o pilnym zakupie sprzętu i uruchomieniu trzech laboratoriów do wykrywania koronawirusa dla mieszkańców naszego regionu. Laboratoria powstaną w szpitalach w Kościerzynie, Wejherowie i Słupsku. Od wczoraj działa też nowe laboratorium w UCK.
20.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W województwie pomorskim uruchamiane są 4 nowe laboratoria wirusologiczne
W województwie pomorskim uruchamiane są 4 nowe laboratoria wirusologiczne
źródło: UCK Gdańsk

 

Zbyt długi czas oczekiwania na wyniki

W związku z działaniem do tej pory tylko jednego labaratorium na Pomorzu (WSSE), a dopiero od wczoraj w UCK, czas oczekiwania na wyniki badań na obecność koronawirusa wydłuża się dramatycznie. Laboratorium w sanepidzie dziennie wykonuje niewiele ponad 100 testów, w tym też dla regionu kujawsko-pomorskiego. To zbyt mało jak na województwo pomorskie, w którym mieszka ponad 2,3 mln ludzi.

 

– Naszym celem jest wsparcie dwóch istniejących już w Gdańsku laboratoriów, aby czas od otrzymania próbki do wykonania badania skrócić. Obecnie mamy sygnały, że dochodzi on nawet do trzech dni, a zapotrzebowanie na badania rośnie – mówił Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W tej sytuacji marszałek Mieczysław Struk postanowił nie czekać na odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia w sprawie uruchomienia dodatkowych laboratoriów i podjął decyzję o samodzielnym zakupie potrzebnego sprzętu przez samorząd województwa pomorskiego.

 

Laboratoria w szpitalach

Trzy laboratoria mają powstać w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o., Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o. oraz Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie (zakup dla szpitala w Wejherowie sfinansuje Zarząd Portu Gdynia SA). Wszystkie placówki już zamawiają potrzebny sprzęt. Trwa też dostosowanie pomieszczeń i szkolenie personelu.

– Według wstępnych szacunków przewidujemy, że uruchomienie laboratoriów powinno kosztować ok. 1,5 mln zł. Oczywiście to dodatkowe koszty, ale widzimy pilną potrzebę ich poniesienia – tłumaczył Tadeusz Jędrzejczyk.

 

Samorząd kupi testy

Do działania laboratoriów potrzebna jest zgoda ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Dlatego też marszałek Struk zobowiązał szpitale, aby zdobyły takie pozwolenia. Jednocześnie Mieczysław Struk zaapelował do ministra Szumowskiego o pilne ich wydanie. Niezależnie od zakupu sprzętu marszałek Struk zdecydował też, że wesprze rząd w działaniach dotyczących wykrywania koronawirusa kupując ze środków pomorskiego samorządu testy wykrywające Sars-CoV-19.

Czas oczekiwania na wyniki badań na obecność koronawirusa wydłuża się, stąd potrzeba powołania nowych laboratoriów
Czas oczekiwania na wyniki badań na obecność koronawirusa wydłuża się, stąd potrzeba powołania nowych laboratoriów
zdj. UCK


Laboratorium wirusologiczne w UCK

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznej powstało również laboratorium wirusologiczne, w którym wykonywane są testy w kierunku koronawirusa. Laboratorium działa na zlecenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Laboratorium, którego formalna nazwa to Pracownia Diagnostyki Molekularnej Wirusa SARS-CoV-2, mieści się na pierwszym piętrze Zakładu Medycyny Nuklearnej w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK. Co istotne, można do niego dotrzeć odrębnym wejściem, dzięki czemu nie zachodzi ryzyko kontaktu personelu pracowni z pacjentami.

- Posiadamy doświadczony zespół 4 diagnostów wyspecjalizowanych w diagnostyce molekularnej i wirusologicznej dedykowanych do pracy w nowo powstałym laboratorium – mówi lek. Adam Sudoł, z-ca dyrektora naczelnego UCK ds. logistyki medycznej. - Od Ministerstwa Zdrowia otrzymaliśmy aparat ELITe InGenius® oraz 6 tys. testów. Maksymalna wydolność tej aparatury to ok. 40 testów na dobę.

Aparat został dostarczony 16 marca 2020 r. po południu. Po kalibracji sprzętu oraz przygotowaniu całej infrastruktury niezbędnej do wykonywania testów w laboratorium, pierwsze próbki poddano badaniom już w czwartek, 19 marca 2020 r.

- By laboratorium zaczęło działać, muszą zostać spełnione określone kryteria. Priorytetem jest tutaj bezpieczeństwo personelu. Aktualna sytuacja epidemiologiczna jest poważna, dlatego starliśmy się jak najszybciej uruchomić pracownię w UCK i tym samym wesprzeć Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku. Na szczęście, dzięki dobrej organizacji naszego zespołu, udało się nam w szybkim tempie rozpocząć badania w kierunku SARS-CoV-2 - wyjaśnia lek. Adam Sudoł.

Oprócz aparatu z Ministerstwa Zdrowia UCK posiada własny identyczny sprzęt wykorzystywany dotychczas w Laboratorium Hematologicznym, który ze względu na aktualne potrzeby również został przystosowany do badań na obecność koronawirusa.

- W pierwszym dniu działalności od godz. 10.00 do ok. 24.00 udało nam się wykonać 31 oznaczeń. Dziś mamy w planie wykonać ich 48. Dodatkowo wydłużyliśmy pracę z 5 do 7 dni w tygodniu i w ten weekend mamy nadzieję zrealizować podobną liczbę badań dziennie. Docelowo, w miarę zwiększania się potrzeb diagnostycznych będziemy pracowali 24 godziny na dobę – dodaje dyrektor Adam Sudoł.

 



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór