
Są wydłużenia i dostosowania
Egzamin ósmoklasisty ropoczął się we wtorek, 13 maja, o godz. 9. We wtorek uczniowie zdają język polski, w środę matematykę i w czwartek język obcy.
Język polski piszą 150 minut, matematykę - 125 minut, język obcy - 110 minut. Są też tzw. wydłużenia dla osób, które z różnych względów potrzebują więcej czasu na dany test.
Odwiedziliśmy w poniedziałek, 12 maja, ZSO nr 2 w Gdańsku Osowej przy ul. Wodnika 57, gdzie właśnie trwały matury w XXIV LO. A teraz - do wciąż trwających matur - dojdą egzaminy ósmoklasisty w SP 33, mieszczącej się w tym samym budynku.
- To spore wyzwanie organizować dwa tak ważne egzaminy w tym samym czasie - mówi dyrektor ZSO 2 Marzena Majerowska.
W SP 33 w Osowej do egzaminu ósmoklasisty przystępuje 98 uczniów.
- Mamy aż 11 komisji z języka polskiego z powodu tzw. dostosowań - mówi dyrektorka. - Egzamin piszą m.in. osoby niepełnosprawne, dyslektycy, etc. Takie dostosowanie może oznaczać np. osobną salę dla danej osoby czy grupy osób, czy też możliwość pisania na komputerze zamiast na papierze.
W Gdańsku 4500 uczniów zdaje maturę

Jak się przygotować?
- Przygotowywaliśmy naszych uczniów do tej formy egzaminu, czyli do tego, że czeka ich losowanie stolików, że prace trzeba zakodować, że są naklejki - mówi Majerowska. - Dlatego odbyły się egzaminy próbne. To dla ósmoklasistów pierwszy tak ważny egzamin w życiu.
Po napisaniu egzaminu praca w obecności ucznia jest pakowana do koperty. W przypadku matematyki i języka polskiego prace są kierowane do tzw. ośrodków sprawdzania przy okręgowych komisjach egzaminacyjnych.
Wynik egzaminu jest ważny, bo decyduje o rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Egzaminu ósmoklasisty nie można poprawić.
Jakie rady ma dyrektor dla zdających?
- Najważniejsze to się wyspać, zadbać o odprężenie i relaks - mówi Marzena Majerowska. - Z doświadczenia wiemy, że uczniowie robią tzw. głupie błędy, bo zbyt szybko piszą i szybko rozwiązują zadania. Najważniejsze to przeczytać polecenie dwa razy, żeby niczego nie pominąć.

Zasady są ściśle określone
Przypomnijmy, że na egzaminie nie można używać telefonów komórkowych czy tzw. smartwatchów. Wyjście ucznia do toalety i powrót będzie zaznaczone w protokole. W szkole mogą się też pojawić obserwatorzy z kuratorium.
Uczniowie przed egzaminem muszą sprawdzić, czy arkusze są kompletne, czy strony się nie powtarzają. Na języku obcym odtworzona będzie płyta z zadaniem rozumienia ze słuchu.
Laureaci olimpiad, konkursów, mogą być zwolnieni z niektórych egzaminów.
Jeśli chodzi o języki obce, najbardziej popularny jest język angielski. Z kolei język rosyjski jest popularny wśród dzieci, które przyjechały do Polski z Ukrainy po ataku Rosji na ten kraj.
Na języku polskim arkusz podzielony jest na dwie części. Pierwsza to zadania odnoszące się do dwóch tekstów - literackiego i nieliterackiego. Druga część to wypracowanie. Będzie można wybrać jeden z dwóch tematów. Może to być rozprawka, przemówienie lub opowiadanie. Należy odwołać się do lektur.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą znane 4 lipca.
ZOBACZ NASZĄ FOTOGALERIĘ Z EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W SP 33 W OSOWEJ