3546 uczniów w Gdańsku zdaje egzaminy ósmoklasisty

We wtorek, 13 maja, rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty. W Gdańsku przystąpiło do nich 3546 uczniów. Do czwartku będą pisać testy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Zdecydują one o przyjęciu do szkół średnich. - Mam kilka rad dla uczniów: po pierwsze porządnie się wyspać, po drugie uważnie przeczytać polecenia i nie popełniać tzw. głupich błędów - mów Marzena Majerowska, dyrektorka ZSO nr 2 w Gdańsku Osowej. Nasz fotoreporter odwiedził tę szkołę we wtorek rano.
13.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ozdobna tablica z napisem egzamin ósmoklasisty 2025, przed nią widoczne siedzące przy osobnych ławkach dzieci
Za chwilę w SP 33 w Gdańsku Osowej rozpocznie się egzamin z języka polskiego
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Są wydłużenia i dostosowania

Egzamin ósmoklasisty ropoczął się we wtorek, 13 maja, o godz. 9. We wtorek uczniowie zdają język polski, w środę matematykę i w czwartek język obcy. 

Język polski piszą 150 minut, matematykę - 125 minut, język obcy - 110 minut. Są też tzw. wydłużenia dla osób, które z różnych względów potrzebują więcej czasu na dany test. 

Odwiedziliśmy w poniedziałek, 12 maja, ZSO nr 2 w Gdańsku Osowej przy ul. Wodnika 57, gdzie właśnie trwały matury w XXIV LO. A teraz - do wciąż trwających matur - dojdą egzaminy ósmoklasisty w SP 33, mieszczącej się w tym samym budynku.

- To spore wyzwanie organizować dwa tak ważne egzaminy w tym samym czasie - mówi dyrektor ZSO 2 Marzena Majerowska

W SP 33 w Osowej do egzaminu ósmoklasisty przystępuje 98 uczniów. 

- Mamy aż 11 komisji z języka polskiego z powodu tzw. dostosowań - mówi dyrektorka. - Egzamin piszą m.in. osoby niepełnosprawne, dyslektycy, etc. Takie dostosowanie może oznaczać np. osobną salę dla danej osoby czy grupy osób, czy też możliwość pisania na komputerze zamiast na papierze. 

W Gdańsku 4500 uczniów zdaje maturę

Dorosła kobieta, elegancko ubrana, przemawia do mikrofonu, za nią widoczna grupa odświętnie ubranych dzieci
Dyrektor ZSO nr 2 Marzena Majerowska tłumaczy zasady egzaminu tuż przed jego rozpoczęciem
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Jak się przygotować?

- Przygotowywaliśmy naszych uczniów do tej formy egzaminu, czyli do tego, że czeka ich losowanie stolików, że prace trzeba zakodować, że są naklejki - mówi Majerowska. - Dlatego odbyły się egzaminy próbne. To dla ósmoklasistów pierwszy tak ważny egzamin w życiu.  

Po napisaniu egzaminu praca w obecności ucznia jest pakowana do koperty. W przypadku matematyki i języka polskiego prace są kierowane do tzw. ośrodków sprawdzania przy okręgowych komisjach egzaminacyjnych.  

Wynik egzaminu jest ważny, bo decyduje o rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Egzaminu ósmoklasisty nie można poprawić. 

Jakie rady ma dyrektor dla zdających?  

- Najważniejsze to się wyspać, zadbać o odprężenie i relaks - mówi Marzena Majerowska. - Z doświadczenia wiemy, że uczniowie robią tzw. głupie błędy, bo zbyt szybko piszą i szybko rozwiązują zadania. Najważniejsze to przeczytać polecenie dwa razy, żeby niczego nie pominąć.  

grupa dzieci, elegancko ubranych, siedzi przy osobnych stolikach. w centrum kadru tablica z napisem Egzamin ósmoklasisty, język polski.
We wtorek uczniowie zdają język polski. Środa - matematyka, czwartek - język obcy
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Zasady są ściśle określone

Przypomnijmy, że na egzaminie nie można używać telefonów komórkowych czy tzw. smartwatchów. Wyjście ucznia do toalety i powrót będzie zaznaczone w protokole. W szkole mogą się też pojawić obserwatorzy z kuratorium.

Uczniowie przed egzaminem muszą sprawdzić, czy arkusze są kompletne, czy strony się nie powtarzają. Na języku obcym odtworzona będzie płyta z zadaniem rozumienia ze słuchu.  

Laureaci olimpiad, konkursów, mogą być zwolnieni z niektórych egzaminów. 

Jeśli chodzi o języki obce, najbardziej popularny jest język angielski. Z kolei język rosyjski jest popularny wśród dzieci, które przyjechały do Polski z Ukrainy po ataku Rosji na ten kraj.

Na języku polskim arkusz podzielony jest na dwie części. Pierwsza to zadania odnoszące się do dwóch tekstów - literackiego i nieliterackiego. Druga część to wypracowanie. Będzie można wybrać jeden z dwóch tematów. Może to być rozprawka, przemówienie lub opowiadanie. Należy odwołać się do lektur. 

Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą znane 4 lipca.

ZOBACZ NASZĄ FOTOGALERIĘ Z EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W SP 33 W OSOWEJ

 

TV

Nowa sala koncertowa w ULO