Wszystko o gdańskim 31. Finale WOŚP

W najbliższą niedzielę, 29 stycznia odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna zbiórka przeznaczona jest na walkę z sepsą. O tym, co zaplanowano w niedzielę w Gdańsku, jak będzie wyglądał koncert, światełko do nieba i Miasteczko WOŚP rozmawialiśmy z gośćmi programu „Wszystkie Strony Miasta” - Dobrawą Morzyńską, wiceprezeską Fundacji Gdańskiej i Dawidem Jastrzębskim, prezesem Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
25.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wolontariusze w przebraniach klaunów z puszkami pozują do zdjęcia na tle zabytkowego Gdańska, w tle Fontanna Neptuna
W niedzielę 29 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz trzydziesty pierwszy
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ugotujmy coś razem! Prezydent Gdańska zachęca do licytacji swoich aukcji na WOŚP

Wolontariusze WOŚP w Gdańsku

Trwa ostatnie odliczanie przed 31. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku tradycyjnie orkiestra zagra również w Gdańsku. Przygotowano mnóstwo atrakcji, o których w naszym studiu opowiadali Dobrawa Morzyńska, wiceprezeska Fundacji Gdańskiej i Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Na ulice miasta wyjdzie kwestować armia ponad tysiąca wolontariuszy.

- Jeżeli chodzi o wolontariat, to wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Od jutra zaczynamy przekazywać pakiety dla wolontariuszy, którzy w ogromnej liczby, bo ponad tysiąca osób, wyjdą 29 stycznia na ulicę miasta kwestować – mówił Dawid Jastrzębski. - Natomiast to nie jedyni wolontariusze, którzy działają przy WOŚP-ie, bo oprócz wolontariuszy kwestujących są również wolontariusze sztabowi. Tworzą sztab przed, w trakcie, bo rozliczają to, co innym wolontariuszom udało się zebrać tego dnia do puszek, ale również pomagają w rozliczeniu sztabu. I tak naprawdę wszyscy wolontariusze już są zrekrutowani.

Zbliża się 31. finał WOŚP, w Gdańsku tysiąc wolontariuszy i miasteczko przy Elektryków

Jak dodał nasz gość rekrutacja zakończyła się na początku listopada ubiegłego roku. Każdy, kto chciałby wziąć udział w kolejnych edycjach, powinien wziąć pod uwagę fakt, że miejsca zajmowane są bardzo szybko.

Dwa centra 31. Finału WOŚP w Gdańsku

W tym roku sztab WOŚP mieści się w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie jest bank i liczone będą zebrane pieniądze. Jest też drugie centrum, nieopodal na terenach stoczniowych. To ul. Elektryków i ul. Narzędziowców, a także klub B 90.

- Mamy nadzieję, że w najbliższą niedzielę troszkę pohałasujemy – mówi Dobrawa Morzyńska. - Tam będzie się znajdowało miasteczko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wzorem zeszłego roku zapraszamy wszystkich na koncert do klubu B 90. Naszymi gośćmi w tym roku będą m.in. Jan Elf Czerwiński, czyli trzykrotny Mistrz Polski w beatboksie, Nieznany Wykonawca i tu uwaga to jest nazwa zespołu, a nie jakieś zakulisowe wydarzeni. Będzie Julia Żugaj, czyli artystka młodego pokolenia. Jej album "Miłostki" uzyskał status złotej płyty. No i gwiazda wieczoru Kasia Kowalska, której myślę nie trzeba przedstawiać.

studio wirtualne, w tle dekoracje z logo akcji WOŚP za stolikiem siedzą trzy osoby
Goście w studiu gdansk.pl. Nz. (od lewej) Dobrawa Morzyńska, Dawid Jastrzębski i prowadzący program Marek Wałuszko
fot. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

To wszystko będzie miało miejsce w klubie B 90 od godziny 16.00 do 21.00, a punktem kulminacyjnym koncertu będzie światełko do nieba. W tym roku również bez pirotechniki, ale za to z pokazem baniek mydlanych.

Na ul. Elektryków znajdować się będzie miasteczko WOŚP, a w nim strefa food trucków i mnóstwo atrakcji takich jak pokazy driftowozów organizowane przez Automobilklub Gdańsk, nauka pierwszej pomocy, pokazy gokartów, fotobudka 360. Wszystko w niezwykłych iluminacjach.

Licytacje – „Gdańsk dla WOŚP” na Allegro

Na serwisie aukcyjnym Allegro trwają już liczne gdańskie licytacje, z których środki przeznaczone będą na walkę z sepsą. Wśród przedmiotów wystawionych do licytacji znaleźć można takie atrakcje jak koszulkę siatkarskiej reprezentacji Polski z autografami wszystkich zawodników, srebrną monetę "Czas pogardy" dla miłośników Wiedźmina wraz z książką i autografem Andrzeja Sapkowskiego, koszulkę gdańską Hardrock Cafe, piłkę z autografami siatkarzy drużyny Trefla Gdańsk, kolorowe bluzy z motywami miasta Gdańska i wiele innych atrakcyjnych przedmiotów.

- Niesamowitą rzeczą jest licytacja gdańskiego zoo. Oferuje ono możliwość nadania imion pięciu nowo narodzonym gepardom – dodaje Dawid Jastrzębski.

Fundacja Gdańska z kolei wystawiła na aukcję organizację ślubu przy napisie „Gdańsk” na Ołowiance.

- Ze swojej strony zapewniamy wynajęcie tego napisu, aranżację przestrzeni oraz dekoracje. Ślubu tego może udzielić pani prezydent Gdańska, pani Aleksandra Dulkiewicz, więc zachęcamy do licytacji wszystkich zakochanych bądź ich bliskich, aby w tym wyjątkowym miejscu móc złożyć sobie przysięgę małżeńską – powiedziała Dobrawa Morzyńska.

31. Finał WOŚP - walka z sepsą

Zebrane podczas tegorocznego finału orkiestry środki pomogą walczyć z sepsą, czyli zespołem objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Według statystyk w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

Zobacz cały program: