• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku od 30-stu lat. Nadbałtyckie Centrum Kultury świętowało swój jubileusz

W Gdańsku od 30-stu lat. Nadbałtyckie Centrum Kultury świętowało swój jubileusz

- Nadbałtyckie Centrum Kultury to dziś stabilna instytucja oparta na czterech filarach: lokalności, międzynarodowości, regionalności i międzykulturowości - powiedział podczas gali urodzinowej NCK-u, jej dyrektor Larry Ugwu. W środę, 5 października, w Ratuszu Staromiejskim odbyło sią zakończenie trwających od maja obchodów 30. urodzin gdańskiego Centrum.
05.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwóch mężczyzn z prawej młody, szczypły w garniturze, z lewej czarnoskóry w garniturze w średnim wieku, uśmiechają się
- NCK narodziło się z przekonania, że w regionie morza żyją ludzie, których materialne i duchowe skarby powinny zostać odkryte - powiedział Piotr Kryszewski (z prawej), zastępca prezydent Gdańska ds usług komunalnych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Historia Nadbałyckiego Centrum Kultury. Dlaczego powstało?

Podczas uroczystego wieczoru w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej spotkali się byli i obecni pracownicy NCK, przedstawiciele marszałka województwa pomorskiego, prezydent Gdańska, prezydentów Sopotu i Gdyni, pracownicy Departamentu Kultury, przedstawiciele Sejmiku Województwa i Radni Miasta Gdańska, rektorzy gdańskich uczelni, dyrektorzy instytucji kultury w Trójmieście. 

Androsz, Trzaska i Walicki w spektaklu słowno-muzycznym z okazji 95. rocznicy urodzin Güntera Grassa

Piastujący swoje stanowisko już 18 lat Larry Ugwu przypomniał historię powstania NCK-u, kiedy to 5 października 1992 roku z inicjatywy Macieja Płażyńskiego, wtedy wojewody gdańskiego, przekształcono Wojewódzki Ośrodek Kultury (który był kontynuacją działającego od 1954 Wojewódzkiego Domu Twórczości Ludowej) - w Nadbałtyckie Centrum Kultury. Miało ono promować kulturę Pomorza i krajów bałtyckich w województwie gdańskim, w kraju i zagranicą.

Dyrektor NCK Larry Ugwu: mamy sukcesy międzynarodowe

- Trzydzieści lat temu, podczas konferencji ministrów kultury krajów nadbałtyckich, która odbywała się w Ratuszu Staromiejskim powołano NCK w Gdańsku, w wciąż budzącym się do życia kraju - wspominał Larry Ugwu. - Kultura stała się narzędziem do integracji, różnorodności, oswajania z zachodnimi wartościami. Dziś po wielu międzynarodowych, międzybałtyckich projektach, niezliczonej ilości spotkań, konferencji i festiwali możemy pochwalić się sukcesami nie tylko w budowaniu polityki kulturalnej regionu ale i Europy. 

Nowa Rada Muzeum Gdańska. Dziewięcioro członków na cztery lata

Jak podkreślił dyrektor NCK-u fundamenty pod dzisiejsze Centrum położyli jego poprzednicy - Tomasz Bedyński, Maciej Nowak, Adam Hlebowicz, Aram Rybicki. Pomagały im Bronisława Dejna, Beata Jaworowska czy Elżbieta Pękała. 

NCK. Festiwale, konferencje, spotkania, wydarzenia muzyczne 

Na liście organizowanych przez 30 lat wydarzeń są nie tylko te związane z kulturą, ale też naukowe i edukacyjne; każdego roku z ramienia placówki odbywa się po kilka dużych festiwali i drugie tyle cyklicznych wydarzeń muzycznych, literackich. Także zasięg terytorialny placówki znacznie wykracza poza Gdańsk, obejmując cały basen Morza Bałtyckiego, bo głównym celem instytucji było stworzenie pomorskiego okna kultury na Bałtyk i promocja kultury bałtyckiej, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Realizacja kilku pełnowymiarowych festiwali w ciągu roku - jak np. Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem „Dźwięki Północy", Festiwal Kultur Świata „Okno na świat", Nadbałtycki Festiwal Orkiestr Dętych „Swoich Pokochajcie, Sąsiadów Poznawajcie” czy święcie sztuki lokalnej „Metropolia jest Okey” jest ewenementem wśród trójmiejskich instytucji kultury.

 

Na pierwszym planie dwóch mężczyn siedzących na krzesłach, w graniturach, obok kobiety w średnim wieku, elegancko ubrane
Na uroczystej gali w Ratuszu Staromiejskim pojawili się m.in. byli i obecni pracownicy NCK, przedstawiciele samorządu pomorskiego, prezydenci Sopotu, Gdańskai Gdyni, radni, przyjaciele Centrum
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nagrody prezydent Gdańska dla pracowników NCK

- NCK narodziło się z przekonania, że w regionie morza żyją ludzie, których materialne i duchowe skarby powinny zostać odkryte - powiedział Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds usług komunalnych. - NCK animuje kulturę, dzieli się kulturą, edukuje. Dziękuję za wszystkie projekty, publikacje, gościnność z jaką przyjmujecie wszystkie gdańskie inicjatywy. Życzę długowieczności, pasji, stawiania celów. Przed wami kolejne lata wytężonej pracy i tworzenia. Życzę, aby była owocna jak ostatnie trzy dekady. 

Gdański Fundusz Filmowy. Kto otrzymał dofinansowanie?

Piotr Kryszewski w imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz wręczył Nagrody Prezydent Miasta Gdańska w dziedzinie kultury. Otrzymali je: dyrektor NCK Larry Ugwu i pracownicy - Monika Bąkowska-Łajming, Aleksandra Kminikowska, Magdalena Zakrzewska-Duda i Bartosz Filip.  

Centrum św. Jana. Koncerty, pokazy, przedstawienia, wystawy

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu podkreślił, że równie ważną zasługą Nadbałtyckiego Centrum Kultury było odrestaurowanie kościoła św. Jana.

- Kościół był palony niszczony, grał w filmach o powstaniu - przypomniał prezydent Sopotu. - Dzięki wam odzyskał blask i życie. 

Centrum św. Jana powstało w roku 1995 w wyniku porozumienia pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury a Archidiecezją Gdańską, właścicielem kościoła św. Jana w Gdańsku. Na mocy wzajemnych uzgodnień Centrum zobowiązało się do zarządzania odbudową zniszczonego obiektu, aby stworzyć w nim miejsce łączące funkcję sali koncertowej i wystawowej. Od początku działania w Centrum św. Jana odbywają się koncerty, pokazy, przedstawienia, wystawy i inne wydarzenia artystyczne. 

All About Freedom Festival - ważne filmy od 8 października. Poznaj PROGRAM, kup bilety

To właśnie w Centrum, po zakończeniu gali, odbył się występ cenionego artysty, który wykorzystał bogactwo wnętrza, angażując nie tylko fortepian i inne instrumenty jazzowe, ale również chór i barokowe organy: Leszka Możdżera. 

Wirtuoz fortepianu zaprezentował tego wieczoru dwa dzieła. „Zjawienie Emilki” - to jedna z ostatnich prac kompozytorskich Możdżera, napisana na zamówienie Nadbałtyckiego Centrum Kultury z okazji oddania do użytku wyremontowanych organów w Kościele św. Jana. Utwór napisany został na bardzo nietypowy skład: chór mieszany, organy i fortepian. 





TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim