PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Nowe żłobki w Gdańsku. Aż 1,6 tysiąca kolejnych miejsc dla najmłodszych
Nowe żłobki w Gdańsku. Aż 1,6 tysiąca kolejnych miejsc dla najmłodszych
Tysiąc sześćset nowych miejsc w żłobkach dla dzieci do lat trzech powstanie w Gdańsku do 2019 roku. Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego powstanie 16 nowych placówek. Oznacza to wzrost liczby miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców o prawie 60 procent.

Otwarcie żłobka Dzwoneczek  w Gdańsku
Otwarcie żłobka "Dzwoneczek" w Gdańsku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego w województwie pomorskim w ramach 54 projektów ma powstać 3,5 tys. miejsc w żłobkach. Projekty o łącznej wartości 92 mln zł otrzymają ponad 78 mln zł dofinansowania z funduszy UE. Ich realizacja ma pozwolić m.in. na szybszy powrót matek do pracy po urodzeniu dziecka.

W Gdańsku oznacza to powstanie 1,6 tysiąca nowych miejsc w żłobkach dla dzieci do lat trzech do przyszłego roku. Obecnie we wszystkich żłobkach w mieście są 2,672 miejsca. Żłobki powstaną na działkach miejskich, m.in. w dzielnicach: Oliwa, Chełm, Osowa, Piecki – Migowo, Siedlce i Matarnia. Ich lokalizacja uwzględnia aktualne i realne potrzeby mieszkańców. Każda z placówek ma zapewniać opiekę dla około 100 dzieci.

Obok podstawowej opieki przewidzianej w tego typu placówce, mają być tam też realizowane dodatkowe działania oświatowe oparte na programie edukacji muzycznej. Za jego przygotowanie i koordynację odpowiedzialny będzie zespół specjalistów z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Miasto w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przeszkoli osoby mające podjąć pracę w nowo tworzonych żłobkach jako opiekunki. Opłaty w nowych placówkach nie będą wyższe niż obowiązujące w Gdańskim Zespole Żłobków. Nowe żłobki mają zacząć działać w drugiej połowie przyszłego roku.

Obecnie w Gdańsku jest 13 żłobków samorządowych, które oferują 1088 miejsc. Natomiast 1584 miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi oferują placówki niepubliczne, tj. żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie.

W Gdańsku dofinansowanie dostaną m. in:

Fundacja Pozytywne Inicjatywy

Pozytywna opieka nad dziećmi do lat 3 w gdańskich dzielnicach: Żabianka- Wejhera- Jelitkowo- Tysiąclecia, Przymorze Małe i Wielkie oraz Zaspa Rozstaje i Młyniec.

Fundacja Pozytywne Inicjatywy

Pozytywny żłobek przy Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku


Magiczna Kraina Magdalena Chmarzyńska-Simelius

Zwiększenie liczby miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w EDU-Żłobku w Gdańsku mieszczącym się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku

Publiczne Przedszkole

Oruńska Akademia Malucha

Tęczowy Raj Joanna Kwietniewska

Mama w pracy - utworzenie Żłobka Montessori Tęczowy Raj w Gdańsku

Fundacja Pozytywne Inicjatywy

Pozytywne żłobki - 400 miejsc opieki w Gdańsku - wsparcie w dzielnicach Osowa, Matarnia, Kokoszki i Jasień

GINT Grzegorz Jasiński

Kraina Odkrywcy w Gdańsku


Fundacja Pozytywne Inicjatywy

Pozytywna opieka nad dziećmi do lat 3 w gdańskich dzielnicach: Letnica, Młyniska, Wrzeszcz Dolny i Górny, Piecki-Migowo, Suchanino oraz Siedlce


Katarzyna Kwasiborska

Żłobek Szkrabolandia - wsparcie powrotów na rynek pracy poprzez udostępnienie usługi opieki nad dziećmi do lat 3 w Gdańskuoprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl