PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

29. Finał WOŚP. Tym razem odbędzie się 31 stycznia. Co zaplanowano w Gdańsku?

29. Finał WOŚP. Tym razem odbędzie się 31 stycznia. Co zaplanowano w Gdańsku?
29. Finał WOŚP odbędzie się nie w drugą, a ostatnią niedzielę stycznia. Zmiana daty ma związek z narodową kwarantanną, która pierwotnie miała obowiązywać do 17 stycznia, została jednak przedłużona do niedzieli 31 stycznia. - Gdański Finał będzie w tym roku symboliczny, zachęcam do aktywności w internecie i śledzenia finałowych wydarzeń podczas transmisji na Gdańsk.pl - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
E-skarbonka to alternatywa dla tych, którzy bez wychodzenia z domu, chcą wesprzeć 29. Finał WOŚP. Taką skarbionkę może założyć każdy, zarejestrowany wolontariusz
E-skarbonka to alternatywa dla tych, którzy bez wychodzenia z domu, chcą wesprzeć 29. Finał WOŚP. Taką skarbonkę może założyć każdy zarejestrowany wolontariusz
FB/Gdańsk dla Orkiestry

 

Tradycją jest, że coroczny Finał WOŚP odbywa się w drugą niedzielę stycznia. Tak też miało być w tym roku. Obostrzenia związane z pandemią i kwarantanną narodową spowodowały, że Fundacja WOŚP podjęła decyzję o przeniesieniu terminu zbiórki na ostatnią niedzielę miesiąca - 31 stycznia 2021 roku. Narodowa kwarantanna została jednak przedłużona, data jej zakończenia pokrywa się z terminem Finału WOŚP.  

 

Symboliczny 29. Finał

Na gdańskich wolontariuszy można liczyć co roku, także teraz, gdy sytuacja jest trudna. 

- W Gdańsku zarejestrowanych jest dziewięć sztabów, w których łącznie będzie działało 800 wolontariuszy - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - W najbliższych dniach wolontariusze będą odbierali swoje pakiety. Nie będzie jednego spotkania dla wszystkich, jak było w latach ubiegłych. W tym roku, przez wzgląd na bezpieczeństwo, proces ten został wydłużony, a spotkania z wolontariuszami odbywać się będą indywidualnie. 

Jak zapowiada prezes gdańskiego RCW, tegoroczny Finał będzie miał wymiar symboliczny. Z oczywistych względów nie zaplanowano części artystycznej. 

- Musieliśmy w tym roku zrezygnować również z miejsca, gdzie wolontariusze mogą się ogrzać czy zjeść posiłek, ponieważ nie możemy dopuścić do gromadzenia się ludzi - dodaje Dawid Jastrzębski. - Bank, czyli miejsce, gdzie kwestujący będą się rozliczać, nie znajdzie się tym razem w Europejskim Centrum Solidarności. Jesteśmy przed dopełnieniem formalności, gdy będą one załatwione, poinformujemy, którą lokalizację wybraliśmy. 

Jakie atrakcje?

W tegorocznych planach związanych z Finałem pojawi się oświetlony wóz strażacki, który był częścią zeszłorocznego miasteczka WOŚP. Pojazd odwiedzi kilka gdańskich dzielnic. 

Największy gdański sztab przy RCW oraz Stowarzyszenie Miłośników E-sportu KAMAR organizują w tym roku charytatywny Turniej e-sportowy w FIFA 21.

- Łączymy rywalizację turniejową z potrzebą wspierania ważnej inicjatywy - tłumaczy Jastrzębski. - Uznaliśmy, że e-sportowy turniej charytatywny to idealna opcja, żeby z jednej strony zbierać środki na WOŚP, a z drugiej popularyzować tego typu turnieje. Miniony rok pokazał jak wielką moc mają różnego rodzaju kampanie crowdfundingowe w sieci. Organizując to wydarzenie, wpisujemy się w ten nowy trend.

Turniej odbędzie się w niedzielę 31 stycznia o godzinie 12:00. Aby wziąć w nim udział potrzebna jest konsola, gra i wpłacone wpisowe. Zainteresowani tematem będą zapewne fani piłki nożnej, tym bardziej, że w wydarzeniu udział wezmą także piłkarze Lechii Gdańsk i Arki Gdynia. 

- Zachęcamy wszystkich graczy, tych młodszych i starszych, do gry – mówi Marcin Cylka ze Stowarzyszenia Miłośników E-sportu KAMAR. - Przewidujemy, że w turnieju zmierzy się łącznie 120 graczy. W zależności od ilości zapisanych osób przewidujemy fazę grupową, a następnie pucharową. Do gry zaprosiliśmy wyjątkowych gości: Sebastian KOTWICZ Kolczyński, Tomasz TONINHO Galiński, Arkadiusz PAN PAWŁOWSKI, Rafał MUCHA Mucha, Dariusz Kosiński z Przeglądu Sportowego. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą wesprzeć w ten sposób WOŚP. W trakcie rozgrywek kibice zgromadzeni przed ekranami komputerów będą mogli wrzucić datek do wirtualnej puszki WOŚP.

- Wpisowe to kwota minimum 29 złotych – dodaje Dawid Jastrzębski - przy czym zachęcamy do wyższych wpłat, gdyż dochód zostanie przekazany na WOŚP. Aby wziąć udział w piłkarskiej rozgrywce, uczestnicy muszą zgłosić się poprzez link rejestracyjny, który opublikujemy na naszych stronach i wpłacić wpisowe do e-skarbony, którą wskażemy przed rozpoczęciem rejestracji. Czas na rejestrację i wpłaty mija w piątek 29 stycznia. Zachęcamy wszystkich do śledzenia rozgrywek na profilach oraz @wolontariatgdansk, @gdanskdlaorkiestry oraz Stowarzyszenia Miłośników E-sportu KAMAR. 

Zwycięzcy turnieju otrzymają pamiątkowe puchary ufundowane przez sponsorów, a wśród nagród do wygrania m.in. dwie czapki za autografami Braci Collins oraz mecz z Gregiem Collinsem.

 
Podczas 29. Finału WOŚP na całym świecie kwestować będzie 120 tys. wolontariuszy. W Gdańsku zarejestrowało się 800 osób
Podczas 29. Finału WOŚP na całym świecie kwestować będzie 120 tys. wolontariuszy. W Gdańsku zarejestrowało się 800 osób
Anna Bobrowska/KFP

 

Wielka ściskawa, czyli propozycja dla zmotoryzowanych

- Ściskawę zapoczątkowaliśmy dwa lata temu, chodziło o to, by jak najwięcej stojących obok siebie osób utworzyło serce - wyjaśnia prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - W tym roku chcielibyśmy to powtórzyć, ale w innej formule. Razem ze stadionem w Letnicy, który udostępni nam parking, będziemy robić mobilną ściskawę. Samochody, które pojawią się 31 stycznia przed stadionem, pokierujemy w taki sposób, by ułożyły serce. Na koniec planujemy zrobić zdjęcie z lotu ptaka. 


Zdrowie najważniejsze

- Chciałbym, żeby wolontariusze pamiętali, że ich zdrowie jest najważniejsze, że pomagając innym, powinni też patrzeć na siebie - podkreśla Dawid Jastrzębski. - Pomoc w internecie jest równie dobra, jak kwestowanie na ulicach. - Zachęcam gorąco do korzystania z e-skarbonek, które mogą założyć wszyscy zarejestrowani wolontariusze i wspólnego zbierania pieniędzy na szczytny cel, którym jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 

W praktyce wygląda to tak, że wolontariusz udostępnia e-skarbonkę w internecie, a darczyńcy bez wychodzenia z domu wpłacają datki i wspierają WOŚP. Taką puszkę posiada również sztab 6066 (Regionalne Centrum Wolontariatu), gdzie znajduje się już 11 151 zł [red. - dane na 19 stycznia]. 

Kto chciałby dołożyć swój datek właśnie do tej e-skarbonki, znajdzie ją pod tym LINKIEM

15 mln zł na koncie WOŚP

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze się nie rozpoczął, a na tegoroczny cel już teraz udało się zebrać ponad 15 mln zł [red. - dane na 19 stycznia]. Przypomnijmy, że tegoroczne hasło przewodnie zbiórki brzmi "Finał z głową" - dzięki niej zakupiony zostanie sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. 

Wesprzyj WOŚP darując gadżety

Każdy, kto chciałby wesprzeć WOŚP, może to zrobić przekazując na licytacje gadżety, rękodzieło - wszystko, co może zainteresować licytujących.

- Osoby, które chciałyby przekazać przedmioty do licytacji proszone są o kontakt mailowy - wosp@wolontariatgdansk.pl

W sobotę, 23 stycznia, zostanie zwołana konferencja prasowa, na której podane zostaną wszystkie szczegóły dotyczące gdańskiego, 29. Finału WOŚP. 

29. Finał WOŚP będzie transmitowany na naszym portalu. 

CZYTAJ:

28. Finał WOŚP w Gdańsku. Przeżyjmy jeszcze raz ten wyjątkowy dzień

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze