PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

28. Finał WOŚP w Gdańsku. Przeżyjmy jeszcze raz ten wyjątkowy dzień

28. Finał WOŚP w Gdańsku. Przeżyjmy jeszcze raz ten wyjątkowy dzień
W niedzielę, 12 stycznia 2020 roku, odbył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Gdańsk dzieli się dobrem" - z takim hasłem przewodnim kwestowano w naszym mieście i udało się zebrać blisko 1,4 mln zł. (a liczenie nadal trwa). To był długi, lecz wyjątkowy dzień. Przeżyjmy go raz jeszcze i zobaczmy, co działo się w Gdańsku podczas tegorocznego Finału.
 Światełko do Nieba , podczas którego wspomniano śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Koncert w tym momencie oglądało na żywo przed Europejskim Centrum Solidarności 22 tys. osób.
Podczas tegorocznego "Światełka do Nieba" wspomniano śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Przed Europejskim Centrum Solidarności zebrało się około 22 tys. osób
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Od wczesnych godzin porannych, w niedzielę 12 stycznia, na gdańskich ulicach spotkać można było wolontariuszy zbierających datki niemal w każdym zakątku naszego miasta. Wśród kwestujących znalazły się dzieci, osoby starsze, a nawet pieski.

Nieopodal Fontanny Neptuna, w miejscu, gdzie co roku kwestował Paweł Adamowicz, pojawiła się nowa wolontariuszka WOŚP, czyli Aleksandra Dulkiewicz. Z lekką tremą, ale i uśmiechem na ustach, prezydent Gdańska zachęcała przechodniów, by wrzucali datki do jej puszki. Debiut Aleksandry Dulkiewicz wypadł bardzo dobrze, prezydent Gdańska zebrała ponad 5 tys. złotych.

Tego samego dnia, na Drodze Królewskiej można też było spotkać m.in. Magdalenę Adamowicz żonę śp. Pawła Adamowicza i posłankę Małgorzatę Kidawę-Błońską, które kwestowały razem, a także marszałka woj. pomorskiego Mieczysława Struka, Piotra Adamowicza - posła i brata śp. Pawła Adamowicza czy gdańskich radnych. Dzięki współpracy 1200 wolontariuszy, bo tyle osób dołożyło w Gdańsku swą cegiełkę do przeprowadzenia tegorocznego Finału, Gdańskowi udało się zebrać kwotę blisko 1,4 mln złotych. Przypominamy, że wielkie liczenie pieniędzy nadal trwa, a znaczna część aukcji jest jeszcze aktywna.

Ostateczną kwotę, którą udało się zebrać podczas tegorocznego Finału, poznamy 8 marca. Pieniądze z tegorocznego Finału WOŚP przeznaczone zostaną na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

 

ZOBACZ: 28. FINAŁ WOŚP W GDAŃSKU

 

W tym roku centrum gdańskiej akcji mieściło się nie, jak dotąd w Wielkiej Zbrojowni, a w Europejskim Centrum Solidarności. W sąsiedztwie ECS stanęła scena na której wystąpili: Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Pectus, Zuzia Jabłońska, Natalia Capelik Muianga, Kombi, Audiofeels, Lipali, Sound'n'Grace, Voo Voo i Ørganek.

Dla wielu ludzi, w szczególności dla gdańszczan, 28. Finał WOŚP był niezmiernie ważnym dniem. Z jednej strony był to dzień radosny, optymistyczny, z drugiej smutny i refleksyjny, bo przypominający o zeszłorocznej tragedii. „Gdańsk dzieli się dobrem” - pod takim hasłem odbył się tegoroczny Finał, ponieważ takich właśnie słów, chwilę przed atakiem nożownika, użył Paweł Adamowicz. 14 stycznia 2019 roku, dzień po zamachu, prezydent Gdańska zmarł w szpitalu.

 

Czytaj także:

WOŚP - "Gdańsk dzieli się dobrem". Koncert finałowy i "Światełko do Nieba" ZDJĘCIA i ZAPIS CAŁEGO KONCERTU

28. finał WOŚP. Wielka kwesta w Gdańsku od rana do wieczora

Jeździliśmy drezyną, “Ogórkiem”, zabytkowym tramwajem - biletem datek do puszki WOŚP

Finał WOŚP za nami, ale zbiórki i liczenie nadal trwają

 

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze