• Start
  • Wiadomości
  • 26. Festiwal Szekspirowski. Wyłoniono zwycięzców tegorocznej edycji

26. Festiwal Szekspirowski. Wyłoniono zwycięzców tegorocznej edycji

Złoty Yorick, SzekspirOFF, Nagroda Dziennikarzy oraz Nagroda Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, to kategorie konkursowe, które zostały rozstrzygnięte podczas gali na zakończenie 26. Festiwalu Szekspirowskiego. Najlepszym tegorocznym spektaklem wybranym przez jury został "Romeos & Julias unplagued. Traumstadt".
( Publikacja: 07.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, chor. Yoshiko Waki, Polski Teatr Tańca w Poznaniu – Bodytalk w Münster
„Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” - chor. Yoshiko Waki, Polski Teatr Tańca w Poznaniu – Bodytalk w Münster
fot. Dawid Linkowski/Gdański Teatr Szekspirowski

Złoty Yorick

Najważniejszą nagrodą przyznawaną podczas festiwalu jest Złoty Yorick. Jest to konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira.

Jury w składzie: Gianina Cărbunariu, Jacek Kopciński, John Stanisci, Aneta Szyłak, Tamara Trunova zdecydowało, że zwycięzcą konkursu jest „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, chor. Yoshiko Waki, Polski Teatr Tańca w Poznaniu – Bodytalk w Münster. Zwycięski teatr otrzyma statuetkę Złotego Yoricka i nagrodę pieniężną o wysokości 40 000 zł. Wszyscy wykonawcy tego przedstawienia wykazali się na scenie dużym zaangażowaniem i autentycznością. To one spowodowały, że między zespołem a publicznością powstała wyjątkowa więź. Taneczna opowieść twórców spektaklu odnosiła się nie tylko do aktualnych problemów społecznych, ale także do pozycji artysty we współczesnym świecie.

Teatr, sztuki wizualne, muzyka, taniec i literatura - gdańscy artyści otrzymali stypendia kulturalne 

SzekspirOFF 2022

Jury w składzie: Gianina Cărbunariu, Jacek Kopciński, John Stanisci, Aneta Szyłak, Tamara Trunova zdecydowało o przyznaniu nagrody głównej w wysokości 10 000 zł twórcom spektaklu „How Beauteous Mankind Is!” – Sławkowi Krawczyńskiemu i Annie Godowskiej / Święto Snów.

Twórcy spektaklu „How Beauteous Mankind Is!” stworzyli niezwykle błyskotliwą koncepcję dramaturgiczną, a wykonawcy spektaklu z powodzeniem ją zrealizowali. Wszystkie aspekty tego przedstawienia – wizualne, choreograficzne, aktorskie i muzyczne – połączyły się w silny a zarazem minimalistyczny przekaz teatralny.

How Beauteous Mankind Is! - Sławek Krawczyński, Anna Godowska/Święto Snów
How Beauteous Mankind Is! - Sławek Krawczyński, Anna Godowska/Święto Snów
fot. Dawid Linkowski

Nagroda w wysokości 5 000 zł została przyznana Wiktorii Czubaszek za główną rolę w „Szekspir Fight Show Arena”.

Wiktoria Czubaszek, główna aktorka w „Szekspir Fight Show Arena” Teatru Układ Formalny, zaprezentowała widzom spektakularną i niezwykle autentyczną przemianę samotnego, wrażliwego młodzieńca w cynicznego i bezwzględnego biznesmena brawurowo przekraczającego etyczne granice.

Wiktorii Czubaszek w „Szekspir Fight Show Arena”
Wiktoria Czubaszek w „Szekspir Fight Show Arena”
fot. Dawid Linkowski

Nagroda Dziennikarzy

W obradach Dziennikarzy udział brali: Jan Karow, Wojciech Kieler, Katarzyna Lemańska, Agata Olszewska, Łukasz Rudziński, Aleksandra Wach.

Jury dziennikarzy większością głosów zdecydowało o przyznaniu Nagrody Dziennikarzy dla „Poskromienia złośnicy” w reżyserii Jacka Jabrzyka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu za przedstawienie, w którym połączono emancypacyjny gest trzech aktorek – Natalii Bieleckiej, Adrianny Maleckiej i Mirosławy Żak – z intrygującym i krytycznym podejściem do utworu, którego wymowa jest dziś bardzo problematyczna. To wyrazista, zespołowa wypowiedź, która otwiera przestrzeń do cały czas koniecznych dyskusji o ograniczanych prawach kobiet, osób LGBTQ+ i innych marginalizowanych grup.

„Poskromienia złośnicy” - reż. Jacek Jabrzyk/Teatr Zagłębia w Sosnowcu
„Poskromienia złośnicy” - reż. Jacek Jabrzyk/Teatr Zagłębia w Sosnowcu
fot. Dawid Linkowski

Członkowie jury zobowiązali się do przygotowania krótkich rekomendacji dla wygranego spektaklu, które zostaną zamieszczone na stronie Festiwalu Szekspirowskiego.

Filmowy sierpień w Brzeźnie. Rusza czwartkowe kino plenerowe przed Domem Zdrojowym

Nagroda Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego

„Księgę Prospera” otrzymał „Hamlet on the Road” Teatr RADOST (Divadlo Radost) w Brnie, Czechy.

Nagrodę „Księga Prospera” przyznano za brawurowo opowiedzianą historię przy użyciu szerokiego repertuaru teatralnych środków wyrazu i ukazanie siły opowieści, która zwycięża śmierć; za przekraczanie ram tragedii i komedii i ujawnianie płynności granicy między sztuką a życiem; za rozegranie dramatu Hamleta w drodze („Hamlet on the Road”) pomiędzy lokalną tradycją czeskich teatrów obwoźnych, a współczesną potrzebą metafizyki, między sceną a niebem.

„Hamlet on the Road” Teatr RADOST (Divadlo Radost) w Brnie, Czechy
„Hamlet on the Road” Teatr RADOST (Divadlo Radost) w Brnie, Czechy
fot. Dawid Linkowski

Autorka: Paulina Popiół/Gdański Teatr Szekspirowski