PROGRAM miejskich wydarzeń do 9 maja - Święto Konstytucji, rocznica zakończenia IIWŚ, Dzień Europy
Konstytucja 3 Maja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.
Doniosły akt prawny, uchwalony 3 maja 1791 r., w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie - rezydencji władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów - był pierwszą spisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Miał wpływ na rozwój konstytucjonalizmu i demokracji w skali powszechnej.
Aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdańscy samorządowcy już godz. 10.00 złożą kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.
W kolorach biało-czerwonych
W mieście już powiewają flagi państwowe, a po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki:
- Fontanna Neptuna
- Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;
- Pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
- Pomnik Tym, co za Polskość przy Podwalu Staromiejskim
- Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności
- Wiadukt przy ul. Uczniowskiej - przy stadionie;
- „Żółty Wiadukt" nad torami kolejowymi łączący ul. Jana z Kolna i al. Zwycięstwa w Gdańsku
Na Nowym Ratuszu, siedzibie Rady Miasta Gdańska, zostanie też wyświetlona flaga RP.
Czytaj także: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona góruje nad Gdańskiem
Dzwony wybiją “Pokój i pojednanie”
O godzinie 11.45 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny przez 15 minut wprowadzi ręcznie w ruch serca dzwonów, które towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta i kraju. Jednym z nich będzie „Pokój i Pojednanie”.
To drugi (waży 2,4 tony), pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Jego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio i został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku.
Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniesie się do Ratusza Głównego Miasta. Tam godzinie 13.00 wysłuchamy koncertu carillonów i trąbek. Zagrają Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, wraz z Pawłem Huliszem i Emilem Miszkiem, trębaczami z zespołu Tubicinatores Gedanenses. Muzycy wykonają utwory polskie i patriotyczne, m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki.
Koncertu będzie można wysłuchać na żywo i online.
Vivat Gdańsk! Vivat Rzeczpospolita!
Czeka nas też tradycyjnie, widowiskowa historyczna zmiana warty w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, która odbędzie się o godz. 15.00 pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą.
Będzie okazją, by się dowiedzieć, jak wyglądała wojskowa musztra w XVIII wieku, jakie mundury nosili kiedyś żołnierze i z jakiej broni strzelali. W wydarzeniu wezmą bowiem rekonstruktorzy w strojach z epoki, którzy opowiedzą o szczegółach dawnego ubioru.
Następnie zaplanowano przemarsz ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie o godz. 15.30 zobaczymy inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Tam rekonstruktorzy w strojach z epoki złożą przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Inną przysięgę składali mieszczanie, którzy mieszkali już w Gdańsku, a inną osoby, które dopiero do miasta przyjechały. W nawiązaniu do gdańskiej tradycji słowa przysięgi powtórzą także zgromadzeni na wydarzeniu goście.
Na zakończenie inscenizacji przygotowano także pokaz historycznej mody oraz wspólne zdjęcie.