• Start
  • Wiadomości
  • PROGRAM miejskich wydarzeń do 9 maja - rocznica zakończenia II wojny światowej, Dzień Europy

PROGRAM miejskich wydarzeń do 9 maja - rocznica zakończenia II wojny światowej, Dzień Europy

1 maja obchodziliśmy 18. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, za nami już także Święto Konstytucji 3 Maja. W niedzielę, 8 maja, obchodzona będzie 77. rocznica zakończenia II wojny światowej i Dzień Europy. Na każdą z tych okazji - jak co roku - samorząd Miasta Gdańska przygotował uroczystości i atrakcje pod wspólnym hasłem "Flaga. Konstytucja. Wartości". Zachęcamy do uczestnictwa w świętowaniu. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program.
( Publikacja: 03.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Flaga Rzeczpospolitej Polskiej na maszcie Góry Gradowej. Dzisiaj w samo południe odbędzie się uroczyste podniesienie Biało-Czerwonej na ten najwyższy w Gdańsku, 42-metrowy, maszt
Flaga Rzeczpospolitej Polskiej na maszcie Góry Gradowej. Dzisiaj w samo południe odbędzie się uroczyste podniesienie Biało-Czerwonej na ten najwyższy w Gdańsku, 42-metrowy, maszt
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Flaga UE nad Gdańskiem. Aleksandra Dulkiewicz i Donald Tusk o Zjednoczonej Europie

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona góruje nad Gdańskiem

 

77. rocznica zakończenia II wojny światowej

W niedzielę, 8 maja w ramach solidarności z obywatelami Ukrainy, których kraj jest objęty wojną odbędzie się w Gdańsku wspólne śpiewanie hymnów Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej. Wydarzenie zaplanowano na godz. 13.00 przy ul. Grobla I. Mieszkańcy i turyści będą mogli też odbierać flagi państwowe RP, Ukrainy i Unii Europejskiej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Na 8 maja przypada 77. rocznica zakończenia II wojny światowej. tego dnia, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Przedmiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie zaplanowano także modlitwę, apel pamięci  i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

9 maja - Dzień Europy

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 10.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta. W wydarzeniu na Górze Gradowej weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczóści i ochrony kimatu.

Na ten dzień także zaplanowano koncert carillonowi. Na wieży kościoła św. Katarzyny zagra Wojciech Lauer. W programie muzyka z krajów członkowskich UE i ich narodowe hymny.

Europejska flaga w wielkim formacie

Na gdańszczanki i gdańszczan z okazji Dnia Europy czekają też widowiskowe iluminacje. 9 maja na fasadzie budynku Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Na niebiesko po zmroku rozbłyśnie także fontanna Neptuna.

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

 

 

8 MAJA - 77. rocznica zakończenia II wojny światowej

  • 12:30 - odśpiewanie hymnu państwowego RP i hymnu Ukrainy oraz Ody do Radości (rozdawane będą flagi państwowe RP, Ukrainy i Unii Europejskiej) przed Ratuszem Głównego Miasta
  • 14:00 - uroczystość pod Pomnikiem “Tym, co za Polskość Gdańska…”, ul. Podwale Staromiejskie

 

9 MAJA - Dzień Europy

  • 10:00 - podniesienie flagi europejskiej na maszt Góry Gradowej
  • 12:00 - koncert carillonowy z wieży kościoła św. Katarzyny; wyk. Wojciech Lauer