PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

22. Festiwal Jazz Jantar - zimowa odsłona. Joanna Duda, Helen Sung, Hailey Tuck i inni

22. Festiwal Jazz Jantar - zimowa odsłona. Joanna Duda, Helen Sung, Hailey Tuck i inni
Międzynarodowe gwiazdy muzyki jazzowej od piątku do niedzieli, 8- 10 lutego, gościć będą w Klubie Żak, w ramach zimowej odsłony 22. Festiwalu Jazz Jantar. W programie m.in. koncert premierowy znakomitej pianistki Joanny Dudy i pierwszy w Polsce występ wokalistki jazzowej Hailey Tuck. Bilety jeszcze są.  
Hailey Tuck i Helen Sung będą gwiazdami tegorocznego Babskiego Grania podczas zimowej odsłony Festiwalu Jazz Jantar
Hailey Tuck i Helen Sung będą gwiazdami tegorocznego Babskiego Grania podczas zimowej odsłony Festiwalu Jazz Jantar
mat. prasowe


Na dobry początek zimowej odsłony 22. Festiwalu Jazz Jantar, w piątek, 8 lutego, wystąpi duet: Tortusa - Breistein, czyli John Derek Bishop, artysta muzyki elektronicznej, oraz Inge Weatherhead Breistein, norweski saksofonista.

Podczas koncertu w Żaku muzycy zagrają improwizowane fragmenty z płyty „Mind Vessel”, zwierającej interesującą mieszankę elektroniki, ambientu, Nordic Jazz i minimalizmu. Spodoba się miłośnikom takich zespołów i artystów, jak: Oneotrix Point Never, Xploding Plastix, Brian Eno, Biosphere, Boards of Canada, Aphex Twin, Flying Lotus czy Jon Hopkins.

Początek koncertu o godz. 20.00. Bilety: 30-45 zł.


W sobotę, 9 lutego, Hailey Tuck zadebiutuje w Polsce, rozpoczynając cykl Babskie Granie. O tej młodej wokalistce jazzowej mówi się, że jej życiorys mógłby być kanwą niejednego filmu. Jako nastolatka wyruszyła z rodzinnego Teksasu do Paryża w ramach stypendium. Tam jej mecenaską została... włoska hrabina, a sama Tuck rozpoczęła karierę w klubach kabaretowych i jazzowych. W Gdańsku artystka o ciekawej biografii zaprezentuje utwory z płyty „Junk”, wyprodukowanej przez Larry’ego Kleina.

Po niej na scenie zaprezentuje się z premierowym materiałem Helen Sung - pianistka i kompozytorka, która pierwszy raz na Festiwalu Jazz Jantar wystąpiła trzy lata temu. Podobnie jak Tuck, pochodzi z Teksasu. Artystka zaprezentuje utwory z płyty „Sung with Words”, odznaczającej się dbałością o partie wokalne.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.00. Bilety: 30-75 zł.


Na zakończenie zimowej odsłony, w niedzielę, 10 lutego, mocny polski akcent - wystąpi Joanna Duda. Ceniona w Polsce i na świecie pianistka i kompozytorka wplata w swoje występy mocne, wizualne akcenty - znana jest m.in. z instalacji „Pamięć Wody” oraz z występów w Kwintecie Wojtka Mazolewskiego.

Początek o godz. o 19.00. Bilety: 30-45 zł.


Festiwal Jazz Jantar po raz pierwszy został zorganizowany w 1973 roku. Od tamtej pory z przerwami w Gdańsku goszczą największe gwiazdy polskiego i światowego jazzu oraz gatunków pokrewnych. Festiwal odbywa się w dwóch odsłonach: wiosennej i jesienno-zimowej.


oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl