2025 rokiem Jerzego Sampa

2025 to rok profesora Jerzego Sampa, historyka literatury, pisarza, ustanowiony przez władze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 16 lutego minie 10. rocznica śmierci tego wybitnego znawcy dziejów Gdańska, mieszkańca Oruni. Jerzy Samp zapisał się na trwałe w historii regionu jako niestrudzony popularyzator kultury, literatury kaszubsko-pomorskiej i tematyki gdańskiej.
28.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna w średnim wieku, siedzący na ozdobnym, drewnianym krześle z rzeźbionymi detalami. Jego twarz wyraża skupienie i powagę. Mężczyzna ma krótko przystrzyżone włosy, lekki zarost i intensywne spojrzenie. Ubrany jest w elegancki garnitur, jasnoniebieską koszulę oraz czerwony krawat. Tło jest rozmyte, co kieruje uwagę na postać i szczegóły krzesła, które jest bogato zdobione i stanowi istotny element kompozycji zdjęcia. Zdjęcie wykonano w formalnym, prawdopodobnie oficjalnym lub ceremonialnym kontekście.
Jerzy Samp (1951-2015)
fot. Maciej Kosycarz/ kfp.pl

Zasłużony dla Kaszub i Gdańska

Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego uchwałę ustanawiającą patronat Jerzego Sampa w 2025 roku podjęła w październiku ubiegłego roku. 
- Jerzy Samp z pewnością należał do najbardziej wyrazistych postaci zajmujących się kulturą i dziejami Kaszub, Pomorza i Gdańska przełomu XX i XXI w. o znacznie zróżnicowanych zainteresowaniach i osiągnięciach. Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, historyk literatury, literaturoznawca i jednocześnie poeta, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, znawca regionalnej literatury. Badał też kaszubski, pomorski i gdański folklor. Wniósł znaczny wkład w poznanie oraz upowszechnienie regionalnych mitów oraz bajek, które wzbogacił własnymi utworami.
Całe życie związany z Gdańskiem, a właściwie jego dzielnicą Orunią. Temu miastu poświęcił znaczną część swoich publikacji. Ważną przestrzenią jego aktywności była popularyzacja kaszubskiego i gdańskiego dziedzictwa kulturowego 
- napisał o zmarłym dekadę temu znawcy Gdańska dr Bogusław Breza, jeden z twórców Kaszubopedii.

Wybitny naukowiec UG

Jerzy Samp urodził się 23 marca 1951 r. w Gdańsku.
 
Ukończył VII Liceum Ogólnokształcące. W latach 1969-1970 studiował filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej, następnie do 1975 r. na Uniwersytecie Gdańskim. Po uzyskaniu magisterium pod kierunkiem prof. Marii Janion został pracownikiem naukowym uczelni. 

Nauczyciel Gdańska ma swój pomnik na kółkach. Prof. Jerzy Samp patronem tramwaju

W 1982 r. uzyskał doktorat w oparciu o rozprawę "Motyw i funkcje Smętka w literaturze polskiej". Od 1992 r. doktor habilitowany. Dwa lata później z tytułem profesora nadzwyczajnego (uczelnianego) UG. 
 
 
Od 1994 do 2011 r. (z przerwami) kierownik Zakładu Pomorzoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładał m.in. na uniwersytecie w Bremie, w Ostsee Akademie Lübeck-Travemünde (Niemcy) oraz na uniwersytecie w Ottawie (Kanada).

Wiedział wszystko o literaturze kaszubskiej i Gdańsku

Jako autor publikacji poświęconych dziejom Pomorza, Gdańska i Kaszub współpracował z Radiem Gdańsk (autor ok. 700 felietonów radiowych) oraz z redakcjami "Dziennika Bałtyckiego" i "Tygodnika Morskiego". 
 
Przez wiele lat Jerzy Samp był związany z kaszubskim ruchem regionalnym. Od 1971 r. aktywny działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i współzałożyciel Instytutu Kaszubskiego. Wspierany przez Lecha Bądkowskiego podjął stałą współpracę z organem prasowym ZK-P „Pomeranią”. Należał do kolegium redakcyjnego czasopisma. Do końca życia publikował w "Pomeranii" swoje artykuły, reportaże i eseje.
Na zdjęciu widzimy uroczystość odsłonięcia tramwaju nazwanego Jerzy Samp . Na pierwszym planie stoi kilka osób w formalnych strojach, uśmiechających się i biorących udział w wydarzeniu. Dwie osoby po lewej stronie symbolicznie odsłaniają tabliczkę na tramwaju, unosząc czerwoną wstęgę. Obok, po prawej stronie, stoi kobieta trzymająca na rękach małe dziecko, a za nią inni uczestnicy wydarzenia. Tramwaj ma czerwono-kremowe barwy i widoczne oznaczenie numeru 1075. W tle widać flagi z herbem Gdańska, co sugeruje, że wydarzenie odbywa się w tym mieście. Atmosfera jest oficjalna, ale jednocześnie pogodna i symboliczna.
Na uroczystości nadania imienia tramwaju Jerzego Sampa nie mogło zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej nr 86, której patronem jest wybitny gdańszczanin
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
W 1977 r. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało tomik jego wierszy "Cyrografy", z licznymi elementami nawiązującymi do dziedzictwa kulturowego Kaszub.
 
Ważną częścią jego twórczości były studia nad literaturą kaszubską. Wygłosił i opublikował kilkadziesiąt referatów, artykułów dotyczących różnych aspektów tej problematyki. Był autorem wstępów do kilkudziesięciu książek innych kaszubskich i pomorskich autorów, utworów poetyckich, prozatorskich, eseistycznych itp.

Profesor Jerzy Samp uhonorowany na Oruni

Z dużym uznaniem spotkała się jego antologia kaszubskich wierszy "Poezja rodnej mowy" poprzedzona często cytowanym wstępem "Zanim staniesz się niemy w mowie ojców" (1985), w którym nowatorsko podszedł do historii literatury kaszubskiej.
Na zdjęciu przedstawiono uroczystość pogrzebową, w której uczestniczy liczna grupa osób. Na pierwszym planie znajduje się mężczyzna trzymający krzyż z tabliczką zawierającą imię Jerzy Samp , co wskazuje na osobę, której dotyczy ceremonia. Obok widzimy członków kaszubskiego zespołu w tradycyjnych strojach, z charakterystycznymi żółtymi szarfami i flagami z symbolami kaszubskimi. Zebrani uczestnicy stoją wzdłuż alejki, niektórzy trzymają wiązanki kwiatów, co podkreśla charakter uroczystości.  W tle widać drzewa i osoby w różnym wieku, które przyszły oddać hołd zmarłemu. Atmosfera jest poważna i uroczysta, z szacunkiem dla tradycji oraz pamięci Jerzego Sampa, co podkreśla obecność regionalnych symboli i strojów ludowych.
Na pogrzebie Jerzego Sampa liczna była delegacja Kaszubów
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
 
Autor wielu książek o dziejach naszego miasta m.in. "Gdańsk prawie nie znany" (1993), "Bedeker gdański" (1996), "Danzig von A bis Z" (1997), "Legendy gdańskie. Dawne, nowe i najnowsze" (2000), "Miasto magicznych przestrzeni" (2003).
 
Był twórcą scenariuszy do filmów: "Był sobie Gdańsk" (z Donaldem Tuskiem i Jackiem Sarnackim) (1996), "Tysiącletni Gdańsk" (1997), Ave Gedanum (widowisko plenerowe z okazji 1000-lecia Gdańska w 1997 r. na Długim Targu).

Laureat wielu nagród

W latach 2003-2015 był członkiem Rady Naukowej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i Muzeum Gdańska. Zasiadał też w kapitułach Medali św. Wojciecha i księcia Mściwoja II.
 
Uhonorowany literacką Nagrodą im. Lecha Bądkowskiego (1986), przyznaną przez ZK-P, Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2007). Odznaczony został też Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2009). 
Na zdjęciu przedstawiono fragment uroczystości pogrzebowej. W centrum uwagi znajduje się zdjęcie zmarłego Jerzego Sampa, oprawione w złotą ramę, ustawione na sztaludze obok krzyża z tabliczką upamiętniającą jego życie. W tle widoczny jest grób pokryty zielonym materiałem, otoczony dużą ilością wieńców i kwiatów, głównie w odcieniach bieli i czerwieni. Na pierwszym planie znajduje się także misa z ziemią i łopatką, co sugeruje, że uczestnicy ceremonii biorą udział w symbolicznym złożeniu ziemi na grób. W tle widoczni są żałobnicy, zebrani wokół, w zadumie i refleksji. Scena rozgrywa się pod zielonym namiotem, w otoczeniu drzew, co nadaje całości spokojnej, uroczystej atmosfery.
Pogrzeb Jerzego Sampa na Cmentarzu Łostowickim odbył się 21 lutego 2015 r.
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
 
Był żonaty z Barbarą (z domu Wojciechowską). Ojciec Klaudii (ur. 1981) i Christiana (ur. 1984).

Jerzy - tak ma na imię nowy punkt widokowy na Gdańsk

Zmarł 16 lutego 2015 r. po długiej chorobie w szpitalu w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.
 
Jego imię otrzymała Szkoła Podstawowa nr 86 przy ul. Wielkopolskiej, na Łostowicach. Jerzy Samp jest też patronem jednego z tramwajów Pesa Jazz Duo. W 2018 r. jego imieniem nazwano również punkt widokowy na zbiorniku wody Stara Orunia. We wrześniu 2022 r. uchwałą Rady Miasta jego imię nosi skwer w dzielnicy Orunia–Święty Wojciech–Lipce, obok Traktu św. Wojciecha i Kanału Raduni  - na wysokości ul. Gościnnej. 
 

TV

Medale za miłość