- Pani Olga poprowadzi bajeczne warsztaty z tęczowym walorem terapeutyczno-sensorycznym dla małych i dużych czytelników, przy obecności wielkiego misia - zapewniają organizatorzy z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Autorka niezwykłej książki - Olga Stelmach pochodzi z Ukrainy, ale to w Polsce kilka lat temu założyła rodzinę, mieszka i pracuje w bibliotece w człuchowskim Przechlewie. Już od 12 lat haftuje: najpierw były to obrusy, pościel i odzież, ale również obrazy czy ozdoby choinkowe. Miała też kilka wystaw swoich prac. Inspiracją do wykonania książki stało się szkolenie o ręcznie robionych książkach, które pomagają w pracy sensorycznej z dziećmi.
Swojej pierwszej haftowanej książce, której bohaterem został jej synek Aleksander, poświęciła siedem miesięcy pracy. Ukończyła ją w 2021 roku i jest to prawdopodobnie jedyny taki egzemplarz w Polsce i drugi na świecie.
Spotkanie z Olgą Stelmach odbędzie się w Bibliotece Dla Dzieci przy Targu Rakowym ⅚ o godz. 12.00 w sobotę, 2 kwietnia 2022 r.
Zapisać się na warsztat można tutaj: bibliotekadladzieci@wbpg.org.pl
Gdańska Galeria Güntera Grassa (ul. Szeroka 37) zachęca z kolei do odwiedzin i obejrzenia kończącej się już wystawy ilustracji książek, m.in. Olgi Tokarczuk - niezwykle wrażliwej artystki Joanny Concejo. Prace można oglądać do niedzieli, 3 kwietnia. Na sobotę 4G przygotowało niespodziankę.
Kurator wystawy zatytułowanej „Pod powierzchnią” zauważa w kontekście prac Concejo - uwodzenie dbałością o szczegół, melancholię przemijania i zapachy dzieciństwa.
- Ilustracji Concejo nie ogląda się, ale czyta wszystkimi zmysłami. Stanowią pomost pomiędzy wyobraźnią, a tym co istnieje. Artystka kreuje bowiem światy za pomocą niedopowiedzenia i wieloznaczności. Często operuje perspektywą dziecka - zauważa Adrian Chorębała.
- Lubię w książkach sekwencje obrazów bez tekstu, lubię kiedy jest dużo do oglądania, czytania w obrazie - przyznaje artystka. - To nawet nie jest wybór, tylko podążanie za naturalną tendencją do opowiadania rysunkami. W takiej formie czuję się najlepiej.
Wystawa „Pod powierzchnią” pokazuje twórczość Concejo w niecodzienny sposób. To azyl od pośpiechu świata, przygotowany dla młodego i starszego czytelnika. Można tam “wejść” do ilustracji Joanny Concejo, ale też poznać sekrety jej warsztatu: od technik skalowania poprzez wycinanki i hafty. Na wystawie umieszczono też interaktywne instalacje ukazujące popularne motywy z jej twórczości, a jedna ze stref jest czytelnią z książkami artystki.
Wystawie, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, towarzyszy też konkurs. Pierwsze dziesięć osób, które 2 kwietnia przyjdą do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, żeby zobaczyć wystawę Joanny Concejo „Pod powierzchnią” i prawidłowo odpowiedzą na pytanie: która z książek autorki wystawy wykonana jest w technice leporello otrzymają egzemplarz książki „M jak morze”. Podpowiedzi można szukać na fanpejdżu #gdanskczyta.