• Start
  • Wiadomości
  • Najstarsza gdańszczanka. 108. urodziny pani Stanisławy Opalińskiej

Najstarsza gdańszczanka. 108. urodziny pani Stanisławy Opalińskiej. Koncert i występ iluzjonisty

Gdańszczanka Stanisława Opalińska, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku Oliwie, w piątek, 10 maja 2024 roku, świętowała imponującą bo 108 rocznicę urodzin. Solenizantkę odwiedziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a wśród atrakcji był pokaz sztuczek iluzjonisty.
10.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy starszą panią, siedzącą wygodnie na białej sofie, ubraną w elegancką, pastelową suknię i szalik. W tle rozciągają się kolorowe balony, dodając celebracyjnego nastroju do tej wyjątkowej okazji
Nz. Pani Stanisława Opalińska. 108 lat minęło jak jeden dzień?
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Gdańsk dołączył do sieci miast przyjaznych seniorom. Mamy certyfikat WHO

Koncert muzyki poważnej i mniej poważnej, występy artystyczne, tłumy gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele gdańskich władz samorządowych, tort, kwiaty, pokazy iluzjonisty to niektóre z atrakcji wyjątkowych urodzin gdańszczanki pani Stanisławy, najstarszej rezydentki DPS Polanki, która mieszka tu od 2012 roku. 

Po wojnie do Gdańska Wrzeszcza

Stanisława Opalińska urodziła się 10 maja 1916 roku w Ostrowiu pod Przemyślem, jako jedna z czterech córek Karoliny i Stefana. Tata pani Stanisławy był kolejarzem, mama zajmowała się domem.

Do 21 maja zgłoś osoby do Gdańskiej Rady Seniorów w Gdańsku. W czerwcu wybory

W czasie wojny pani Stanisława była na robotach w Niemczech - to sku okres, który szczególnie ciężko wspomina, tym bardziej, że przypadł na lata jej młodości. Ale potem już było lepiej, wróciła do Przemyśla, a stamtąd przeniosła się do Gdańska, w którym została już na stałe.

Sercem i zawodowo związała się z Wrzeszczem. Mieszkała przy ulicy Kościuszki, a pracowała w mieszczącej się przy ulicy Grunwaldzkiej fabryce mebli, specjalizującej się między innymi w meblach kuchennych. Pani Stanisława malowała je na biało. W tej pracy spędziła ponad 30 lat. W wolnym czasie lubiła odwiedzać kina: Redutę i Polonię. 

 

Pogoda ducha, sprawność ciała, bliskość ludzi

Podczas urodzinowego spotkania z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz nie brakowało wybuchów śmiechu i pełnych humoru momentów. Pani Stanisława słynie z  zamiłowania do żartów, a wiek nie wpływa na jej poczucie humoru. 

Badania profilaktyczne mogą uratować życie. Bezpłatnie i bez kolejki, wybierz badanie dla siebie

- Jest przesympatyczną osobą, cały czas aktywną, bardzo lubi żartować - mówi Danuta Podogrodzka-​Oleńko, dyrektor DPS Polanki w Gdańsku Oliwie. - Dzień rozpoczyna od udziału w ćwiczeniach gimnastycznych i uczestniczy we wszystkich naszych zajęciach do obiadu. Umysł ma sprawny, dużo pamięta, wspomina dawne czasy, rozmyśla. To dla mnie przywilej, że mogłam poznać panią Stanisławę, dbać o jej dobrostan, chociaż muszę przyznać, że nie znam osoby w tym wieku w tak dobrej kondycji. Jest też lubiana przez innych mieszkańców DPS, jesteśmy dla niej jak rodzina.  

Zdjęcie przedstawia uroczyście przygotowany tort urodzinowy z okazji 108. urodzin, obficie pokryty borówkami i truskawkami. Na torcie umieszczone są złote ozdoby z napisami „108” oraz „108 trochę trwało, ale się doczekało”
Nz. Wspaniały tort dla solenizantki i jej gości był jedną - oprócz koncertu muzyki poważnej, występów artystycznych, kwattów - z atrakcji urodzinowego przyjęcia pani Stanisławy, najstarszej rezydentki DPS Polanki
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kiedy w 2016 roku Stanisława Opalińska świętowała okrągłe setne urodziny, żartowała, że na prezent chciałaby pokaz striptizera. Jej przepis na długowieczność? - Nie wychodzić nigdy za mąż - mówi żartobliwie solenizantka. 

TV

Inscenizacja na Górze Gradowej. Jak przed trzema wiekami odparto atak Rosjan