• Start
  • Wiadomości
  • 105 lat temu Józef Piłsudski trafił do więzienia w Gdańsku

105 lat temu Józef Piłsudski trafił do więzienia w Gdańsku. 22 lipca upamiętniono to wydarzenie

Tradycją stały się już uroczyste obchody upamiętniające fakt uwięzienia w Gdańsku przez władze pruskie, w 1917 roku, Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego. Przypadają one 22 lipca. Organizowane są przed bramą wjazdową do Aresztu Śledczego przy ul. Kurkowej, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona obu wielkim Polakom. Podczas tegorocznej, piątkowej uroczystości przypomniano więzienną tułaczkę Marszałka, a także trudną polską drogę do odzyskania niepodległości.
22.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
22 lipca uroczyście obchodzony jest dzień, w którym do więzienia w Gdańsku, w 1917 roku, trafił Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski
22 lipca wspominany jest dzień, w którym do więzienia w Gdańsku, w 1917 roku, trafił Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Uroczyste upamiętnienie faktu uwięzienia w Gdańsku Marszałka Piłsudskiego

W piątkowej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Rodziny Katyńskiej, Rodziny Ponarskiej, Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a także zastępca Komendanta Miejskiego Policji, zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej, zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Gdańsku i przedstawiciel Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz uczniowie gdańskich szkół mundurowych i członkowie Związku Piłsudczyków RP.

Upamiętnienie marszałka Józefa Piłsudskiego w 87. rocznicę śmierci

W lipcu 1917 roku żołnierze Legionów Polskich, walczący dotąd po stronie Austro-Węgier, odmówili składania przysięgi na wierność cesarzom Austro-Węgier i Niemiec. Stało się tak na wezwanie Józefa Piłsudskiego. Niemcy uznali to za przejaw buntu. W odwecie internowali w obozach legionistów z dawnego zaboru rosyjskiego, pochodzących zaś z Galicji odsyłali do dyspozycji władz austriackich.

Kiedy tylko przestało padać, uczestnicy piątkowej uroczystości przy ul. Kurkowej wykonali pamiątkowe zdjęcie
Kiedy tylko przestało padać, uczestnicy piątkowej uroczystości przy ul. Kurkowej wykonali pamiątkowe zdjęcie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Co działo się z Józefem Piłsudskim 105 lat temu?

Waldemar Kowalski, major Służby Więziennej w stanie spoczynku i sympatyk Związku Piłsudczyków, przypomniał obecnym wydarzenia, jakie rozegrały się przed 105 laty.

- Józefa Piłsudskiego aresztowano 22 lipca 1917 roku, o 4 rano. Do jego domu wkroczyli żandarmi z nakazem aresztowania, w związku z zarzutami jakie mu postawiono, a o których dowiedział się dopiero później, z prasy. Zarzucano mu, że prowadził wrogą działalność przeciwko Niemcom, że utajnił działalność Polskiej Organizacji Wojskowej i że znaleziono paszport rosyjski, z którym to chciał udać się na teren Rosji i stamtąd kierować tą wrogą działalnością przeciwko Niemcom. Godzinę później aresztowano jego szefa sztabu, Kazimierza Sosnkowskiego. Obu zawieziono na Dworzec Wiedeński w Warszawie, skąd wyruszyli w swoją długą, bo ponad roczną, więzienną podróż - opowiadał Waldemar Kowalski, który pracując w Gdańskim Areszcie Śledczym ustalił celę, w której przetrzymywany był marszałek. - Pociągiem dotarli do Gdańska, około 1 w nocy, już 23 lipca. Piechotą, idąc dzisiejszą ul. 3 Maja, doprowadzono ich do bramy więzienia. Tutaj zostali osadzeni. Przyznać trzeba, że byli tutaj traktowani z honorami - dodał.

W związku z tym, że pojawiły się sygnały o planach ich "odbicia", Piłsudski wraz z Sosnkowskim spędzili w gdańskim więzieniu zaledwie kilka dni. 29 lipca zostali przewiezieni do więzienia w Spandau pod Berlinem. Tam spędzili tydzień. Następnie trafili do cytadeli w Wesel, a miesiąc później do twierdzy w Magdeburgu w Niemczech.

Józef Piłsudski w więzieniu przy Schiesstange

- Ostatecznie zwolniono ich 10 listopada 1918 roku. Tego dnia Marszałek przybył pociągiem do Warszawy, gdzie tłum wiwatował na jego cześć - przypomniał Waldemar Kowalski. - Muszę powiedzieć, że Józef Piłsudski swój autorytet wypracował już za życia. Także wśród naszych ówczesnych wrogów, czyli Niemców i Sowietów.

W piątkowej uroczystości wziął udział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
W piątkowej uroczystości wziął udział wojewoda pomorski Dariusz Drelich
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W piątkowej uroczystości uczestniczył m.in. wojewoda pomorski

W piątkowej uroczystości uczestniczył także Wojewoda Pomorski, Dariusz Drelich.

- Imię Marszałka Piłsudskiego na zawsze będzie już związane w historii Polski z odzyskaniem niepodległości, i utrzymaniem tej niepodległości - zaznaczył wojewoda Drelich. - Zasługą Piłsudskiego było m.in. to, że generał Haller, wraz z Błękitną Armią, mógł wejść na Pomorze i zająć je w 1920 roku, a następnie przyłączyć Pomorze do Polski - przypomniał.

Po oficjalnych przemowach obecni złożyli wieńce pod pamiątkową tablicą, a następnie wysłuchano Marszu Pierwszej Brygady.

W 2003 roku, w Areszcie Śledczym cela, w której umieszczony był Józef Piłsudski została zamieniona w izbę pamięci. Stało się tak dzięki staraniom ówczesnego wicedyrektora aresztu, cytowanego wyżej Waldemara Kowalskiego, badacza dziejów gdańskiego aresztu, który napisał także książkę o historii tej placówki penitencjarnej.

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka