Mieszkańcy i goście uczcili 100-lecie ulicy Krętej. WIDEO i ZDJĘCIA

Mieszkańcy dzielnicy Wrzeszcz Górny - i nie tylko - w sobotę, 15 czerwca, świętowali 100-lecie ulicy Krętej. Były stroje z początku XX wieku, wykład prof. Andrzeja Januszajtisa, który przyjechał zabytkowym mercedesem, występ Detko Band. W jubileuszu uczestniczyli m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak, poseł Piotr Adamowicz, radne miasta: Emilia Lodzińska i Anna Golędzinowska.
15.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Płot a na nim tabliczka z napisem: Ul. Kręta
Ulica Kręta mieści się w granicach dzielnicy Wrzeszcz Górny
fot. Paweł Marcinko / www.kfp.pl

Historyczna ulica

Ulica Kręta znajduje się w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, według historycznych źródeł miała powstać w latach 20. XX wieku. Dominuje tutaj zabudowa jednorodzinna, są też tzw. szeregowce.

"Ponieważ pojawiły się pewne kontrowersje co do roku powstania ulicy, jedna z naszych mieszkanek, pani Maria Sipowicz, postanowiła to sprawdzić. Okazało się, że w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej znajdują się przedwojenne księgi adresowe, a wśród nich księga z roku 1922 i 1924. W tej pierwszej ulicy Am Heitzkeberge nie ma w spisie, księgi z 1923 r. w ogóle nie ma, a w księdze z roku 1924 ulica już jest, chociaż nie wszystkie domy były wtedy wybudowane. Dlatego przyjęliśmy, że z prawdopodobieństwem 99 proc. rok „urodzin” naszej ulicy to rok 1924" - wyjaśniali mieszkańcy ulicy Krętej, którzy zorganizowali jubileuszowe obchody. 

Wrzeszcz Górny. Dom Sąsiedzki oficjalnie otwarty. Zajrzyjcie tam w wolnej chwili

Uroczyste 100-lecie

Przygotowania do święta ul. Krętej rozpoczęły się w lutym br. Jego zwieńczeniem było jej 100-lecie uroczyście obchodzone w sobotę, 15 czerwca.

 To jest taka ulica, na której ludzie rozmawiają ze sobą, pomagają sobie. Spotykają się w ogródkach, w domach. Można podejść do sąsiada po cukier, po jajko, jeśli komuś zabraknie. Chodzimy razem z psami - mówi Małgorzata Michalik, jedna z głównych organizatorek 100-lecia ul. Krętej. - To dość nietypowa ulica w Gdańsku, otoczona jest zielenią, jest tu pełno ptaków, dzikie zwierzęta, jest gdzie pospacerować. Do tego wszędzie jest blisko.


ZOBACZ FILM ZE 100-LECIA UL. KRĘTEJ 

 

Wśród gości święta byli m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak, radne miasta Anna Golędzinowska i Emilia Lodzińska, poseł Piotr Adamowicz., polityk i historyk Bogdan Borusewicz

Wykłady, występy, poczęstunek

W programie święta znalazły się m.in. wykład prof. Andrzeja Januszajtisa, występ chóru „Familia Kręta” i hejnał ul. Krętej na Trzy Trąby, koncert Jerzego Detko wraz z zespołem Detko Band, poczęstunek przygotowany przez mieszkańców. Była też aukcja charytatywna na rzecz zwierząt

Biały mercedes jedzie wąską ulicą
Prof. Andrzej Januszajtis na ulicę Krętą przyjechał zabytkowym mercedesem
fot. Paweł Marcinko / www.kfp.pl

Jak w latach 20-tych XX wieku

Jedną z największych atrakcji pikniku na ul. Krętej byli sami mieszkańcy, którzy postarali się o stylizowane stroje z lat 20-tych XX wieku.  

Dwie kobiety w gustownych strojach z lat 20. XX wieku
Wielu mieszkańców postarało się o stroje stylizowane na lata 20. XX wieku
fot. Paweł Marcinko / www.kfp.pl
p00010053
 
p00010048
 
p00010044
 
p00010041
 

Uroczyste 100-lecie ul. Krętej objęli patronatami: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, rektor Politechniki Gdańskiej, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny oraz z Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego - ze środków Miasta.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z TEGO WYDARZENIATV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?