Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zapraszamy na spacer śladami odnowionych kamienic

W sobotę 24 listopada o godz. 12.00 zapraszamy na spacer kuratorski szlakiem odnowionych w tym roku kamienic w projekcie "Gdańskie Fasady od Nowa". To już siódma edycja projektu nadania dekoracji artystycznych.

A
A

Spotykamy się o godz. 12:00 przy ul. Straganiarskiej 53/54. Spacer kuratorski poprowadzi Pani Barbara Brzuskiewicz, koordynator konserwatorski i artystyczny projektu „Gdańskie Fasady od Nowa”, która opowie o wykonanych w roku 2018 dekoracjach, źródłach ich inspiracji oraz w jakich zostały wykonane technikach.

W tej edycji projektu gruntowny remont fasad zakończony nadaniem artystycznych dekoracji przechodzą kamienice z ulicy Szerokiej 29, Świętojańskiej 67 i 68/69 oraz Ogarnej 42/43, 60/61, 62/63, 66/67, 68, 111/112 i 113. Na jednej z elewacji, po raz pierwszy w historii projektu, pojawiła się mozaika.

Jest to kolejna edycja, współfinansowana ze środków Miasta Gdańska, której realizatorem jest tak jak w Fundacja Urban Forms. W edycji projektu 2018 odnowionych zostało 25 elewacji na 14 kamienicach. 9 fasad uzyskało artystyczne dekoracje, a autorami projektów są gdańscy artyści: Jacek Wielebski, Przemysław Garczyński, Alicja Buławka Fankidejska i Dmitrij Buławka Fankidejski, Michał Wirtel, Paweł Mrozek i Wilga Badowska. W sumie zasoby powiększyły się o 3100 m2 odnowionych i udekorowanych kamienic.

Prowadzone były konsultacje i zorganizowana została konferencja „Gdańskie Fasady OdNowa - nowa jakość w historycznej przestrzeni miasta"

Odnowione fasady kamienic na ulicy Ogarnej.
Odnowione fasady kamienic na ulicy Ogarnej.
Grzegorz Mehring

O projekcie

Projekt „Gdańskie fasady OdNowa” trwający od 2013 r. polega na nadaniu dekoracji artystycznych zespołowi elewacji kamienic na terenie Głównego Miasta w Gdańsku i realizowany w oparciu o konkurs grantowy dla NGO, w ramach programu Operacyjnego Przestrzeń Publiczna.

Projekt zrodził się z potrzeby poprawy jakości i estetyzacji przestrzeni publicznej na Głównym Mieście w Gdańsku i dlatego Prezydent Miasta Gdańska postanowił wdrożyć projekt właśnie o charakterze artystycznym.

Dzięki projektowi możemy poprawić estetykę wielu kamienic na Głównym Mieście poprzez wzbogacenie ich o dekoracje, które pominięto odbudowując po wojnie kamienice w bardzo uproszczonej formie.

Efekty estetyczne projektu widać gołym okiem. Wystarczy się wybrać się na spacer po Głównym Mieście ulicami Ogarną, Szeroką, Ławniczą czy Warzywniczą oraz Długim Pobrzeżem. Jednak na uwagę zasługuje nie tylko wpływ projektu na jakość przestrzeni Głównego Miasta w Gdańsku – istotnym aspektem projektu jest zaangażowanie mieszkańców wspólnot mieszkaniowych w jego realizację.

Więcej o projekcie i wydarzeniu:

http://fasadyodnowa.pl/pl/aktualnosci/spacer-kuratorski-szlakiem-odnowionych-w-2018-roku-kamienic/

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/od-nowa-i-zupelnie-inaczej-final-projektu-gdanskie-fasady-odnowa-2018-coraz-blizej,a,129207

Artyści w czasie prac nad efektowną dekoracją fasady kamienicy przy ul. Ogarnej 111
Artyści w czasie prac nad efektowną dekoracją fasady kamienicy przy ul. Ogarnej 111
Grzegorz Mehring
Alicja Bittner (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy