Czas na pozimowe porządki. Oznakowanie poziome dróg jest odnawiane na 300 ulicach

Prace, które podzielono na trzy etapy i wykonywane są głównie wieczorem i w nocy, polegają na odnowieniu oznakowania poziomego na - w sumie - ponad 300 ulicach w mieście. Zadanie to obejmuje aż 70 tys. m2 powierzchni. GZDiZ zapowiada, że malowanie będzie odbywało się zarówno cienko, jak i grubowarstwowo, aby zwiększyć trwałość oznakowania i poprawić bezpieczeństwo na drogach.
21.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Malowanie pasów drogowych przy pomocy specjalnej maszyny.
Odnawiane oznakowanie poziome - prace rozpoczęły się równolegle z pozimowym oczyszczaniem jezdni
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Wiosenne sprzątanie ulic: co tydzień GZDiZ podaje listę miejsc, gdzie pojawią się zamiatarki

Przegląd, harmonogram, działanie

Jak w przypadku każdego z naszych działań roboty poprzedził przegląd. Na jego podstawie inspektorzy dróg sporządzili listę miejsc, w których oznakowanie wymaga odmalowania. Część pasów, strzałek czy linii ze względu na codzienną eksploatację, natężenie ruchu, a także opady atmosferyczne i środki używane do usuwania śliskości w czasie zimy jest już słabiej czytelna.

Dzięki stworzonej liście lokalizacji, przygotowaliśmy harmonogram odmalowywania oznakowania poziomego. Prace podzieliliśmy na etapy.

Pierwszy z nich obejmuje ulice Podstawowego Układu Komunikacyjnego. Na nich odświeżymy przejścia dla pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem tych w sąsiedztwie szkół i przedszkoli, a także linie segregacyjne i krawędziowe. Odmalowane zostanie również oznakowanie buspasów, miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych oraz znaki na rondach turbinowych.

Część oznakowania przejść dla pieszych wykonamy w technice grubowarstwowej. Takie rozwiązanie jest bardziej odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne, a więc trwalsze i dłużej widoczne.

Świeżo odmalowane oznakowanie poziome.
Świeżo odmalowane, więc lepiej widoczne oznakowanie poziome zwiększe bezpieczeństwo na drodze
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Plan na kolejne tygodnie i miesiące

Po wykonaniu prac w pierwszym etapie, co powinno nam zająć ok. 10 tygodni, o ile pozwoli na to pogoda, przystąpimy do realizacji drugiego. W nim odświeżanie oznakowania obejmie m.in. kontrapasy dróg rowerowych, linie warunkowego zatrzymania czy miejsca postojowe w sektorach Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz oznakowanie na drogach układu uzupełniającego.

Ostatni etap zaplanowany jest na koniec wakacji. W sierpniu naszą uwagę skupimy ponownie na przejściach dla pieszych przy szkołach i przedszkolach. Chcemy, by przed nowym rokiem szkolnym „zebry” w pobliżu placówek edukacyjnych były w pełni widoczne. Tradycyjnie w tym okresie odmalowywaniu znaków poziomych towarzyszyć będzie przegląd i uzupełnianie znaków pionowych T-27, czyli popularnych „agatek”.

Praca nocą i przy dobrej pogodzie

Odświeżanie znaków poziomych jest ściśle uzależnione od pogody. Brak opadów oraz temperatura podłoża powyżej 5 stopni Celsjusza to konieczne warunki do tego, by odmalowane oznakowanie było trwałe.

Ponieważ do wykonania prac niezbędne jest ograniczenie ruchu drogowego - zawężenia bądź zamknięcia fragmentów pasów - znaki odmalowywać będziemy głównie wieczorem i w nocy - w godz. 20:00 - 6:00. Pozwoli to na zminimalizowanie wynikających z naszych działań utrudnień w ruchu.

oprac. AU

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury