Montaż słupków zablokuje wjazd samochodów na ulice przeznaczone dla pieszych i rowerzystów

Półautomatyczne, przenośne i stacjonarne. 107 nowych słupków blokujących ograniczy wjazd samochodów na ulice Głównego Miasta przeznaczone tylko dla pieszych i rowerzystów. Zamontowane zostaną w miejsce istniejących blokad: bloków kamiennych, donic czy płotków wygrodzeniowych. Pierwszą lokalizacją jest Targ Węglowy, a nowe słupki na Głównym Mieście pojawiać się będą sukcesywnie. Całość robót zakończy się planowo w drugiej połowie września.
17.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ekipa remontowa ustawia ogrodzenia na ulicy. W tle i po bokach budynki
Ekipa remontowa ustawia ogrodzenia na Targu Węglowym. To m.in. tutaj pojawią się słupki blokujące wjazd
fot. GZDiZ

Dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

- Zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, ograniczenie ruchu samochodowego w ścisłym centrum oraz ochrona zabytkowych walorów historycznego serca Gdańska. To funkcje, jakie pełnić będą nowe elementy blokujące, które ustawimy na wybranych ulicach Głównego Miasta - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Zastąpią one dotychczas stosowane rozwiązania, które były nie do końca skuteczne oraz niejednorodne pod względem wizualnym. Dochodziło do sytuacji, że donice lub kamienne bloki, mimo swojego dużego ciężaru były przesuwane, umożliwiając ruch pojazdów w miejscach dla nich zakazanych. Zdecydowaliśmy się zatem na słupki, które z jednej strony oprą się próbom ich nieuprawnionego przemieszczania, a z drugiej będą miały estetyczną formę.

Jakie słupki zostaną zamontowane na Głównym Mieście?

  • Stacjonarne słupki blokujące. Zamontowane zostaną w tych miejscach, gdzie potrzeba trwałego zabezpieczenia ulic przed wjazdem samochodów, a jednocześnie nie mają wpływu na dojazd służb ratunkowych czy komunalnych. Tego typu słupki ustawimy m.in. na ul. Wełniarskiej, Podgarbary czy Kaletniczej.
  • Słupki przenośne. To słupki o podobnym działaniu co słupki stacjonarne, posiadające dodatkowo możliwość ich czasowego demontażu. Słupki tego typu ustawimy na ulicach, na których okresowo możliwy będzie ruch pojazdów, wykorzystywanych np. do organizacji imprez czy wydarzeń. Słupki przenośne będą stanowiły uzupełnienie słupków półautomatycznych, w celu skutecznego zamknięcia obszaru głównych ciągów pieszych.
  • Słupki półautomatyczne. Słupki tego typu za pomocą mechanizmu umożliwiają ich opuszczenie do poziomu jezdni. Montowane będą tam, gdzie konieczne jest zapewnienie nieplanowanych, jednorazowych przejazdów, np. dla pojazdów służb ratunkowych czy technicznych. Otrzymają one zestawy dedykowanych kluczy, dzięki którym możliwe będzie natychmiastowe „schowanie” słupka i swobodny przejazd. Jednocześnie słupki posiadają zabezpieczenie przed ich nieupoważnionym opuszczaniem. Tego rodzaju blokady zastosujemy np. na ul. Kołodziejskiej, Ławniczej, Św. Ducha, Stągiewnej oraz na ulicach prowadzących do ul. Długiej i Długiego Targu.

Prace związane z montażem słupków podzielone zostały na etapy. W pierwszym wykonane będą fundamenty, które będą wymagały wykucia części nawierzchni oraz będą potrzebować czasu na związanie. Kolejnym krokiem będzie montaż słupków.

Harmonogram prac dostosowany został do obowiązujących w Śródmieściu wakacyjnych zmian w organizacji ruchu. Prace prowadzone są właśnie w tym okresie, by wykorzystując te zmiany nie powodować dodatkowych utrudnień w ruchu. Roboty związane z montażem słupków nie zakłócą również przygotowań i przebiegu Jarmarku Św. Dominika.

Komunikacja miejska w okresie wakacji. Na trasie dodatkowe trzy linie sezonowe

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę