PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Powitanie lata w gdańskich dzielnicach

Powitanie lata w gdańskich dzielnicach
Lato zbliża się wielkimi krokami. Nie ma lepszego sposobu na jego powitanie niż wspólna zabawa w sąsiedzkim gronie. W sobotę, 22 czerwca wiele atrakcji zaplanowano m.in. na Placu Zebrań Ludowych, w Nowym Porcie, Brzeźnie, na Dolnym Mieście i we Wrzeszczu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
fot. Dominik Paszliński

Na Placu Zebrań Ludowych odbędzie się Wielokulturowy Piknik Rodzinny. W Nowym Porcie świętować będzie można na ul. Bliskiej. Letni piknik sąsiedzki zaplanowano z okazji święta ulicy Północnej w Brzeźnie. Do wspólnej zabawy zachęca także Dolne Miasto, a na zakończenie dnia pełnego atrakcji będzie można wybrać się na Noc Wrzeszcza. Udział w większości wydarzeń jest wolny.

Wielokulturowy Piknik Rodzinny

W sobotę, 22 czerwca na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku odbędzie się Wielokulturowy piknik w ramach Światowego Dnia Uchodźcy. Wydarzenie, podczas którego odwiedzający skorzystają ze specjalnie przygotowanych stref, pozwalających poznać inne kultury i celebrować różnorodność, rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do godziny 17.00. Wstęp jest wolny.

Organizatorzy połączą siły, by stworzyć przestrzeń dla integracji osób z doświadczeniem migracyjnym, budować pozytywne relacje i wzajemny szacunek dla różnorodności kulturowej.

Program pikniku obfituje w wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Zaplanowano zawody i zabawy dla dzieci, pokazy i warsztaty artystyczne (w tym pokazy kulinarne), występy zespołów i grup muzycznych, stoiska wystawiennicze i informacyjne, strefy relaksu i gastronomii oraz bogatą część artystyczną. Na scenie wystąpią artyści wielu kultur i narodowości, a punktem kulminacyjnym będzie występ Orkiestry Sił Zbrojnych Ukrainy z Kijowa.  

Atrakcje zaplanowano w kilku strefach:

 • strefa służb bezpieczeństwa (pokaz wozów strażackich, bojowych oraz miasteczko medyczne)
 • strefa gier i zabaw (warsztaty artystyczne, rękodzieła, konkursy, strefa relaksu)
 • strefa wsparcia (informacja oraz doradztwo prawne i psychologiczne w językach: polskim, ukraińskim, angielskim, rosyjskim)
 • strefa gastronomiczna
 • scena muzyczna (głównym artystą będzie Orkiestra Sił Zbrojnych Ukrainy)

Porady i wsparcie od MOPR

Podczas imprezy będzie można też skorzystać z oferty poradniczo-wspierająco-aktywizującej, przygotowanej przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Do kontaktu i rozmowy zapraszają psycholożki Ośrodka Interwencji Kryzysowej, konsultantka ds. cudzoziemców i pracownicy socjalni Samodzielnego Referatu Spraw Cudzoziemców MOPR. Służą informacjami w językach: polskim, ukraińskim, angielskim, rosyjskim.

Atrakcje dla dzieci i ich rodziców zapewnią też organizatorzy społeczności lokalnej MOPR. W programie są m.in. różnorodne zajęcia artystyczne dla najmłodszych, gry: w szachy XXL i koło fortuny. Będzie też można nieco odetchnąć w strefie relaksu.

Współpraca wielu organizacji oraz partnerów

Organizatorami wydarzenia są: Samorząd Województwa Pomorskiego i Miasto Gdańsk. W imprezie udział weźmie też wielu partnerów: instytucje, organizacje pozarządowe zaangażowane m.in. w aktywizację i integrację społeczną. Warto zaglądać na facebookowy profil Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, gdzie na bieżąco pojawiają się szczegóły dotyczące wydarzenia.

Blisko na Bliskiej 2024 święto ulicy

Także w sobotę można wybrać się do Nowego Portu, gdzie już o godz. 10.00 rozpocznie się święto ulicy Bliskiej.

- Po raz kolejny spotkajmy się na święcie ulicy Bliskiej, aby razem celebrować rozpoczęcie wakacji! W tym roku motywem przewodnim całodniowego wydarzenia BLISKO na Bliskiej 2024 jest portowa wielokulturowość. Zapraszamy dzieci i dorosłych! Dla mniejszych, a także tych nieco większych, przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, m.in. wspólne śniadanie, warsztaty florystyczno-artystyczne, gotowanie potraw z całego świata, urodzinowy tort MEWKI, kultową loteria fantowa, wernisaż wystawy sąsiedzkiej JAWA, koncert muzyki latino oraz kino plenerowe! Krótko mówiąc: radość, sztuka, lato, rozmowy oraz WY!  Tymczasem, rezerwujcie datę 22 czerwca! - zapraszają organizatorzy: Ekipa sąsiedzka oraz Fundacja Mewka Bartosh Zimniak.

Szczegółowy program świętowania można znaleźć na facebooku: BLISKO na Bliskiej 2024 - święto ulicy ? Fundacja MEWKA | Facebook

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Mewka oraz Ekipa sąsiedzka. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska, Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego oraz ze środków własnych Fundacji Mewka.

Święto ulicy Północnej podczas Pikniku Letniego

Dobra zabawa szykuje się także w Brzeźnie. Tam, 22 czerwca odbędzie się Piknik Letni, żeby po raz 14. celebrować Święto Ulicy Północnej! Zabawa rozpoczyna się o godz. 11.00, a w programie znalazły się warsztaty plastyczne i nadruku na torbach, spektakl cyrkowy dla dzieci, koncerty zespołów Wonsy i Blind Box, a także pchli targ, konkursy oraz quizy. Do dzielnicy zawita również mobilny carillon. W ciągu dnia podczas prezentacji będzie można posłuchać muzyki wykonywanej z tego wyjątkowego instrumentu, a o godz. 18.00 odbędzie się koncert na carillon i trąbkę w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej i Emila Miszka.   

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na facebooku Święto Ulicy Północnej podczas Pikniku Letniego | Facebook.

Organizatorami s: Fundacja „Sprawni Inaczej”, Dom Sąsiedzki „Przy Północnej”, Rada Dzielnicy Brzeźno i Projektornia GAK. Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta i dzielnicy Brzeżno.

Noc Wrzeszcza

Fundacja Palma w sobotę, 22 czerwca zaprasza na 7. edycję Nocy Wrzeszcza, podczas której uczestniczki i uczestników wybiorą się podróż po Kolonijkach.

Rozciągnięty kwartał wzdłuż ulic Kolonia Żeńcy, Kolonia Uroda, Małoogrodowa i Daliowa to historyczny teren ogródków działkowych. Przed wojną miejsce zamieszkania, rekreacji i drobnych upraw dla kilkudziesięciu rodzin. Dziś zielona, tajemnicza wyspa. W trakcie spaceru z przewodnikiem, koncertu z niecodziennej lokalizacji i spotkania z mieszkańcami będzie można poznać złożone losy tego kwartału.

Program

 • 18.00 ?????? ??????????? ? ?????????????

Wędrówka ulicami Kolonijek z przewodnikiem przybliży uczestnikom i uczestniczkom złożone losy tego obszaru od lat 20 XX wieku po czasy współczesne. Spacer potrwa około 90 minut.

Wstęp: bilety 19 / 25 zł*, bilety: na stronie organizatora. *Dla mieszkanek i mieszkańców Kolonijek wstęp jest bezpłatny

Miejsce startu: róg Alei Generała Józefa Hallera i Kolonii Uroda. Prowadzenie: Michał Ślubowski.

 • 19.00 ?????? ????????????? ? ?ą????????

Spacer ulicą Winogronową z sąsiadkami Elą i Grażyną, które opowiedzą o życiu na terenie osiedla po wojnie, osiedlowym kinie "Stodoła" oraz o swoim przywiązaniu do osiedla. Miejsce startu: róg ulic Modrzewiowej i Winogronowej

 • 20.00 ??????? ???????? ???????? ?? ????????

Koncert trójmiejsko-warszawskiego zespołu, który w swoich utworach łączy różne nurty i gatunki muzyczne: oldschoolowy hip hop z jazzem, dubem i latynoafrykańską rytmiką. W niecodziennej lokalizacji wśród zieleni krzewów i drzew zagrają: Marcin Sojka - MPC, perkusja, ksylofon; Maciek Łepkowski - gitara elektryczna; Tymek Bryndal - gitara basowa; Emilia Gołos - klawisze; Grzegorz Pałka - puzon; Kuba Łupiński - trąbka

Wstęp bezpłatny. Lokalizacja: róg ulic Kolonia Uroda i Małoogrodowej

 • ?????? ?????????ś?????

Z okazji siódmej edycji Nocy Wrzeszcza powstała także okolicznościowa gazeta. W historyczno-artystycznym wydawnictwie znalazły się wspomnienia i archiwalne zdjęcia mieszkańców, artykuł Michała Ślubowskiego o historii Kolonijek oraz zdjęcia Michała Algebry. Gazeta będzie dystrybuowana w każdym z punktów programu wydarzenia, a po wydarzeniu w siedzibie Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny i klubokawiarni Langfuhr.

Organizatorem wydarzenia jest: Fundacja Palma, partnerem: Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny. Dofinansowano ze środków miasta.

Lato na Dolnym Mieście 2024

W sobotę lato będzie można powitać także na Dolnym Mieście. Sercem wydarzeń będzie boisko dawnego gimnazjum nr 9 przy ul. Śluza i ul. Jałmużniczej. Wydarzenie o godz. 10.45 rozpocznie parada. Miejsce zbiórki to środkowa alejka wzdłuż ul. Łąkowej u zbiegu ulic Dolna, Łąkowa i Królikarnia (sprzed siedziby LPP). Barwny korowód przejdzie na boisko, gdzie będzie czekało wiele atrakcji, a wśród nich warsztaty, konkursy i wystawy.

Święto Wielkiej Alei

W niedzielę, 23 czerwca będzie okazja do świętowania w otoczeniu przyrody. Święto Wielkiej Alei to czas, gdy w sposób szczególny podkreślana jest wartość dostojnych alei lip i dębów oraz pięknych historycznych parków w dzielnicy Aniołki.

W programie:

 •  10.00-12.00 spacer dendrologiczny „Otulmy drzewa opieką” z Julią Kończak, podczas którego porozmawiamy o drzewach sędziwych i nie tylko.

Start przy tablicy informacyjnej Rady Dzielnicy Aniołki.

 • 12.00-12.30 otwarcie wystawy fotograficznej „Mikrokosmos na Aniołkach”, będącej efektem spotkań przyrodniczo-fotograficznych z Kamilą Chomicz

Podczas czterech spotkań uczestnicy poznali tajniki fotografii makro i podjęli wyzwanie uchwycenia piękna mikroświata botanicznego Aniołków.

Wystawę zorganizowano na ogrodzeniu Rektoratu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy wsparciu Domesta Sp. z o.o.

 • 12.30 -14.30 gra miejska „Poznajmy Aniołki”, przeznaczona dla całych rodzin; 15 zespołów otrzyma karty z zadaniami do wypełnienia w terenie; na koniec gry na uczestników będą czekały niespodzianki. Zapisy do 21 czerwca na maila zd.aniolki@gmail.com/

Start przy tablicy informacyjnej Rady Dzielnicy Aniołki.

 • 16.30-18.30 happening „Otulmy drzewa czułością”, będący efektem projektu realizowanego z Fundacją Nasza Przestrzeń.

Podczas pięciu warsztatów filcowania i dziergania uczestnicy przygotowali filcowe i dziergane cuda, które wspólnie zostaną zainstalowane w Parku.

Od godziny 12:00 zapraszamy także do strefy relaksu, prowadzonej przez Klub Sąsiedzki Aniołkowo. Będzie tam na wszystkich chętnych czekała możliwość artystycznego wyrażenia się na mobilnym, okolicznościowym muralu.

Partnerzy wydarzenia: Fundacja Nasza Przestrzeń, Klub Sąsiedzki Aniołkowo, Domesta Sp. z o.o.

O tym, co jeszcze dzieje się w mieście w najbliższy weekend, można przeczytać więcej na portalu gdansk.pl.