Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W SP 49 wylądował robot Photon

Do Szkoły Podstawowej 49 przy al. Legionów 11 w Gdańsku przyleciał robot Photon. To kolejna już nowinka technologiczna, dzięki której uczniowie tej placówki będą się uczyć logicznego myślenia i programowania.

A
A

Bardziej spektakularnie być nie mogło. Robot Photon przyleciał do dzieci z nieba, przyczepiony do drona. Wylądował na szkolnym boisku i od razu skradł serca dzieci, które przywitały go okrzykami radości.

Tutaj film z lądowania: https://www.youtube.com/watch?v=QPwzL5XxeTs&feature=youtu.be

- To nowy członek naszej społeczności. Mamy już Ozoboty, a teraz dołączył Photon. Będzie wykonywał wiele ciekawych zadań, które mu zlecicie. Bo to wy będziecie programowali. Mam nadzieję, że będziecie mieli z nim bardzo fajne zajęcia. Jesteśmy jedną z pierwszych szkół w Trójmieście, do których trafiła taka nowinka technologiczna – mówi Renat Jurkiewicz, dyrektor SP 49.

Lądowanie Photona

Robot, który czuje

Jak tłumaczy Joanna Bondaryk, nauczyciel informatyki z gdańskiej podstawówki, Photon to pierwszy na świecie interaktywny robot, który „rozwija się razem z dzieckiem”. Dzięki temu mogą go wykorzystywać do nauki nawet pierwszoklasiści.

- Aby zachęcić uczniów do programowania, korzystamy z innowacyjnych metod. W ubiegłym roku szkolnym wprowadziliśmy najmniejsze edukacyjne roboty OzoBoty, z którymi poznawanie programowania stało się bardzo ciekawe. W tym roku przyszedł czas na coś większego – mówi Joanna Bondaryk. - Photon posiada sensory, które pozwalają mu widzieć, słyszeć, odczuwać dotyk, odróżniać ciemność od światła, mierzyć odległość i nie tylko. Język programowania, używany przez robota, zainspirowały Scratch oraz Google Blockly.

Jak wyglądają lekcje z OzoBotami, zobacz na https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Jeden-z-najmniejszych-na-swiecie-inteligentnych-robotow-odwiedzil-uczniow-w-szkole,a,63660

Dyrektor szkoły opowiada, że po tym, jak robot wylądował na boisku, uczniowie zostali zaproszeni na warsztaty prowadzone przez specjalistę z firmy Mac oraz nauczyciela informatyki.

- Były to zajęcia pełne inspiracji. To kolejna wspaniała przygoda z programowaniem – mówi dyrektor – Renata Jurkiewicz.

Photon zamiast zabawy na przerwie

Nauczyciele natomiast przekonują, że odkąd ich podopieczni poznali Pfotona, nie chcą się z nim rozstawać.

- O tym, jak dzieci uwielbiają gry, wiemy wszyscy, a Photon i dołączona aplikacja mobilna korzysta z technik grywalizacji. Wyznacza uczniom zadania, a sukcesy nagradza punktami doświadczenia. Zastosowanie elementów znanych z gier RPG sprawia, że każdy Photon jest inny i dopasowany do dziecka – wyjaśnia nauczyciel informatyki.

Według Joanny Bondaryk już po pierwszych lekcjach można było stwierdzić, że zakup Photona to strzał w dziesiątkę. Uczniom trudno było rozstać się z robotem i wyjść na przerwę!

- Fajnie jest uczyć i rozwijać umiejętność logicznego myślenia, odkrywać nowe technologie i stawiać pierwsze kroki w świecie programowania z nowym, pierwszym na świecie interaktywnym robotem, który dopiero co pojawił się na rynku – cieszą się nauczyciele.

Nowa technologia dla 100 szkół

SP 49 to szkoła, która specjalizuje się w kształceniu informatyki i programowania. Aby wspomóc gdańskie placówki w nauczaniu tych kluczowych na rynku pracy kompetencji, miasto Gdańsk przekazało im ostatnio najnowocześniejszy sprzęt - komputery, laptopy, tablety, kamery cyfrowe czy modele samochodów hybrydowych.  Nowa technologia o wartości 46 mln zł trafiła do 100 szkół.

Więcej na ten temat na stronie https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Prezydent-przekazal-szkolom-nowy-sprzet-do-programowania,a,95705 .

Photon

Photon wylądował

Anna Mizera-Nowicka (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy