Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kulturalny rozkład jazdy w czasie epidemii koronawirusa

#ZostańwDomu i korzystaj z kultury. Epidemia koronawirusa zmusiła nas do zostania w domach. To jednak nie powód, by nie uczestniczyć w życiu kulturalnym Gdańska.

A
A
Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na cykl czerwcowych wykładów online
Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na cykl czerwcowych wykładów online


Kulturalny rozkład jazdy w czasie epidemii koronawirusa
#ZostańwDomu i korzystaj z kultury. 
Aktualizacja 3 czerwca

Epidemia koronawirusa zmusiła nas do zostania w domach. To jednak nie powód, by nie uczestniczyć w życiu kulturalnym Gdańska.
Poniżej przedstawiamy Państwu kulturalny rozkład jazdy w maju.

Więcej wydarzeń odbywających się w Gdańsku znajdziesz w kalendarzu wydarzeń www.gdansk.pl

do 30 października

Muzeum Gdańska zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Mój Gdańsk 2020". wszystkich miłośników fotografowania od 16 roku życia, którzy w ten sposób dokumentują, to co się dzieje w mieście Gdańsk..
Wasze zdjęcia mają szansę znaleźć się na wystawie i trafić do zbiorów Muzeum
Łączna pula nagród w konkursie to 20 tys. zł
Więcej informacji na stronie internetowej MMG

3 czerwca / 18.00
Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza Państwa na trzecie spotkanie Wydziału Spraw Fundamentalnych.
W cyklu „Refleksje nad społeczeństwem i prawem” Magda Krzyżanowska-Mierzewska i profesor Cezary Obracht-Prondzyński porozmawiają na następujący temat „Samorząd a demokracja: zależności i wyzwania”.
Inspiracją do poruszanych zagadnień będzie postać Lecha Bądkowskiego, którego jubileusz 100-lecia urodzin obchodzimy w tym roku. Ale oczywiście to nie będzie opowieść o przeszłości, lecz o dniu dzisiejszym i przyszłości.
Wydarzenie dostępne na FB Wspólnoty Gdańskiej.

3 czerwca / 18.00
Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do rozmowy o drodze, jaką musiała przejść Polska w procesie transformacji i o współczesnych zagrożeniach. O Polsce po 1989 roku rozmawiać będą: prof. Antoni Dudek | politolog i historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr Jakub Kufel | politolog i historyk, Europejskie Centrum Solidarności, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu dr Anna Materska-Sosnowska | politolożka, Uniwersytet Warszawski,
prowadzenie | dr Przemysław Ruchlewski, politolog i historyk, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych
Transmisja wydarzenia na FB

3 czerwca/ 19.00
Instytut Kultury Miejskiej
zaprasza na wirtualną wystawę Gdańsk 2020. W wyniku naboru trwającego od 10 do 21 kwietnia wpłynęło łącznie 437 zgłoszeń, z których kilkuosobowa komisja wybrała 50 prezentowanych prac. Wystawę będzie można obejrzeć od 3 czerwca 2020 roku pod adresem www.gdansk2020.eu.
Więcej o wydarzeniu na FB IKM

3 czerwca / 19.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury
zaprasza na wykłady o sztuce online w każdą środę czerwca. Wykłady wygłosi Anna Chęćka, doktor habilitowana nauk humanistycznych (filozofia), pianistka, literatka, pedagog, profesor w Instytucie Filozofii – Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Na pierwszym spotkaniu "Filozofia sztuki Romana Ingardena: tajemnicze hasła - klucze"
Link do spotkania w wydarzeniu.

3 czerwca / 20.00
Capella Gedanensis
zaprasza na pierwszy koncert z cyklu "Letnie wieczory u Menonitów", na którym usłyszą Państwo znane i uwielbiane pozycje muzyki klasycznej, jak chociażby "Habanera" z opery "Carmen" G. Bizeta czy słynny "Duet kotów" G. Rossiniego.
Wystąpią:
Paulina Araśniewicz (sopran)
Edyta Łuczkowska-Swat (alt)
Katarzyna Kowacz (skrzypce)
Katarzyna Rogalska (skrzypce)
Małgorzata Gryka (altówka)
Alicja Lach-Owsiany (wiolonczela)
Damian Wdziękoński (kontrabas)
Eugenia Mazur (fortepian)
Link do koncertu udostępnimy tuż przed premierą w wydarzeniu

4 czerwca / 12.05
Muzeum Gdańska
zaprasza na koncert w rocznicę Wolnych Wyborów.  O godz. 12:05 na carillonie wieży Ratusza Głównego Miasta zostaną zagrane utwory nawiązujące do 31. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. W repertuarze, który wykona carillonistka miejska Monika Kazmierczak, znajdą się takie utwory jak pochodzące z XVIII w. gdańskie opracowania chorału, którego dźwięki towarzyszyły odbywającym się co roku wyborom urzędników miejskich.
Koncert dostępny także online. 

4 czerwca / 19.00
Wydawnictwo Czarne, Jan Daniluk - Historyk, Palma, od rzeczy skład i Instytut Langfuhr
zapraszają na spotkanie, do którego zainspirowałaich książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk o losach [poniemieckich] domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Transmisja wydarzenia na FB

4 - 5 czerwca / 20.00
Tym razem Kino Żak w Twoim domu wprasza się do was z pokazem filmu Klient.
Zanim zostanie uruchomione kino zapraszamy Was na pokazy online filmów irańskiego reżysera Asghara Farhadiego. 
Więcej informacji o filmie i sposobie zakupu biletów na profilu Facebook.

5 czerwca / 17..00
Muzeum Gdańska zaprasza na kolejne cotygodniowe koncerty carillonowe z wieży Ratusza Głównego Miasta. Tym razem w repertuarze znajdą się zupełnie subiektywnie wybrane przez carillonistkę miejską Monikę Kazmierczak, najpiękniejsze utwory na carillon. Będą wśród nich zarówno utwory bardzo dawne, jak i bardzo nowe.
Transmisja on line w wydarzeniu na FB. 

7 czerwca / 19.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury
zaprasza na cykl Wielokulturowe Pomorze. Cykl spotkań z fascynującymi artystami (muzykami, malarzami, artystami wizualnymi, etc..) pochodzącymi z różnych krajów i kręgów kulturowych. Łączy ich miejsce zamieszkania - Pomorze, które ubogacają swoim dziedzictwem.
Hanna Tiekuczewa (Ukraina)
Pochodząca z obwodu ługańskiego Hanna jest młodą wokalistką i instrumentalistką. Na co dzień pracuje w przedszkolu i Gdańskim Archipelagu Kultury, gdzie prowadzi chór muzyki ludowej. Pomimo młodego wieku ma za sobą bagaż doświadczeń i zupełnie świeże kompozycje własnego autorstwa, które usłyszymy po raz pierwszy.
Wydarzenie online dostępne na FB NCK.

9 czerwca / 11.00
Instytut Kultury Miejskiej
zaprasza na webinarium " Jak mówić o swojej twórczości, by nas zrozumiano". Więcej o wydarzeniu i link do zapisów TUTAJ. 

10 czerwca / 19.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury
zaprasza na wykłady o sztuce online w każdą środę czerwca. Wykłady wygłosi Anna Chęćka, doktor habilitowana nauk humanistycznych (filozofia), pianistka, literatka, pedagog, profesor w Instytucie Filozofii – Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Na drugim spotkaniu temat "Kto dzisiaj tęskni za jakościami metafizycznymi? Pomiędzy sztuką a życiem".
Link do spotkania w wydarzeniu.

14 czerwca / 19.00
Tym razem Nadbałtyckie Centrum Kultury w ramach akcji Wielokulturowe Pomorze zaprasza na spotkanie z Bob-Nosa Uwagboe (Nigeria)
Znany ze społecznej wymowy swoich dzieł, Bob-Nosa Uwagboe odwiedził Gdańsk na zaproszenie Muzeum Narodowe w Gdańsku w marcu tego roku. Miał być gościem podczas otwarcia swojej wystawy "TRANSIT". Zamknięcie granic w Polsce spowodowało, że artysta przebywa w mieście do dziś. My zaprezentujemy jego szczerą rozmowę z dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Larrym Ugwu, również pochodzącym z Nigerii.
Wydarzenie online dostępne na FB NCK.

17 czerwca / 19.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury
zaprasza na wykłady o sztuce online w każdą środę czerwca. Wykłady wygłosi Anna Chęćka, doktor habilitowana nauk humanistycznych (filozofia), pianistka, literatka, pedagog, profesor w Instytucie Filozofii – Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Trzecie spotkanie, to wykład pt.  "Utwór muzyczny i sprawa jego tożsamości: czyli pytanie o to, jak istnieje muzyka"
Link do spotkania w wydarzeniu.

21 czerwca / 19.00
Gościnią cyklu Wielokulturowe Pomorze w sieci Nadbałtyckiego Centrum Kultury będzie Rita Stashulionak (Białoruś). Mieszkanka okolic Gdańska od 2010 roku. Laureatka licznych stypendiów, w tym Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia i Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego. Malarka tworząca w znanej od starożytności technice tempery jajowej. Jej oniryczne obrazy emanują kobiecym pięknem, a jednocześnie wymykają się jednoznacznej interpretacji. Artystkę nawiedzimy w jej pracowni w Pruszczu Gdańskim.
Wydarzenie online dostępne na FB NCK.

24 czerwca / 19.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wykłady o sztuce online w każdą środę czerwca. Wykłady wygłosi Anna Chęćka, doktor habilitowana nauk humanistycznych (filozofia), pianistka, literatka, pedagog, profesor w Instytucie Filozofii – Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Na ostatnim spotkaniu on line posłuchamy między innymi o percepcji muzyki i doświadczaniu innych dzieł sztuki. 
Link do spotkania w wydarzeniu.

28 czerwca / 19.00
Na ostatnim spotkaniu Wielokulturowego Pomorza będziecie poznacie Olenę Ulianową (Ukraina)
Artystka rękodzieła od 3 lat prowadząca Galerię Fine Arts Gallery "Szary Ganek"w Pruszczu Gdańskim. Tworzy techniką barwienia tekstylnego. Przed wojną w 2014 r. z powodzeniem prowadziła działalność artystyczną w rodzinnym kraju. Przeniosła się do Polski, by móc swobodnie utrzymywać kontakty zagraniczne. O życiu i twórczości na Pomorzu opowie prosto ze swojej galerii.
Wydarzenie online dostępne na FB NCK.

Ponadto,
Gdański Archipelag Kultury
codziennie ma dla Was dawkę wiedzy i zabawy, nie krępujcie się i przeczesujcie ich zasoby na fb.
Dom Sztuki
Teatr GAK
Wyspa Skarbów
Projektornia
Stacja Orunia
Scena Muzyczna
Winda 

Polski Chór Kameralny proponuje wysłuchanie i obejrzenie m.in. koncertów Mozartiana 2019 na swoim kanale YouTube. Można przenieść się choćby wirtualnie do Parku Oliwskiego na jeden ze wspaniałych koncertów lub odwiedzić stronę internetową chóru.

Muzeum Gdańska w tym roku obchodzi swoje 50.lecie. Z tej okazji możecie zapoznać się z jego historią i planami na przyszłość na kanale facebook i na stronie internetowej Muzeum .
Ponadto nie zapominajcie, że Muzeum Gdańska udostępniło w tym roku – na szczęście wirtualnie ponad 3000 zdjęć i pocztówek, dokumentujących historię miasta.
Znajdziecie je w wirtualnym muzeum.
Świetnym elementem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży jest Wirtualna Akademia Muzeum, znajdują się tam filmiki opowiadające o życiu piratów czy rycerzy. Programy są tłumaczone również na język migowy.

Miejski Teatr Miniatura nie zawodzi najmłodszych i ich rodziców w tej ciężkiej sytuacji. Specjalnie przygotował na czas epidemii miniserial lalkowy „ Papety: z ostatniej chwili, Jego dwa odcinki są dostępne na kanale YouTube oraz na kanale facebook.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny odcinek przygód Papetów!

Teatr Wybrzeże zaprasza w swoje progi, pokazując się od kuchni na profilu facebook.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku na swoim profilu facebook i stronie internetowej w ramach programu #gdanskczyta zaprasza do czytelni online, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do współpracy przy projekcie zaproszono aktorów z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Ponadto biblioteka zaprasza wszystkich do tworzenia wspólnej „Kroniki kwarantanny”, czyli spisywania wspomnień z czasów pandemii oraz uruchomiła „Biblioteczny telefon pogadania” dla seniorów, którzy czują się samotni i chcieliby porozmawiać z kimś o literaturze i nie tylko. 

Na portalu facebook Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego możecie oglądać cykl SzekspirOn - Zwiedzanie teatru oraz SzekspirOn - EDU dla dzieci i młodzieży.  Ciekawostki architektoniczne i historyczne dla stałych bywalców i tych, którzy jeszcze w nim nie byli.

Za to Gdańska Galeria Miejska na swoim profilu zaprasza na pokazy prywatnych kolekcji sztuki oczywiście online.

Nadbałtyckie Centrum Kultury proponuje m.in. zajęcia artystyczne dla najmłodszych w cyklu „Kształty Pomorza”, dostępne na profilu facebook.

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku co prawda nie możemy zobaczyć opery czy baletu, jednak możemy dowiedzieć się jak działa Opera od kuchni w cyklu krótkich filmów „ Opera Bistro” w wykonaniu Jerzego Snakowskiego, oczywiście na profilu facebook Opery.

Pamiętajcie również o prężnie działających organizacjach pozarządowych i domach sąsiedzkich, które świadczą pomoc edukacyjną, służą poradami DIY oraz proponują wsparcie starszym osobom np. w zakupach.

#ZostańwDomu #NieRyzykuj #wolnośćkultury
Jeśli organizujesz wydarzenie kulturalne online zgłoś je mailowo: natalia.filipionek-rybinska@gdansk.gda.pl

Więcej wydarzeń odbywających się w Gdańsku znajdziesz w kalendarzu wydarzeń www.gdansk.pl