Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kulturalny rozkład jazdy w czasie epidemii koronawirusa

#ZostańwDomu i korzystaj z kultury. Epidemia koronawirusa zmusiła nas do zostania w domach. To jednak nie powód, by nie uczestniczyć w życiu kulturalnym Gdańska.

A
A
Czas na Gdańsk już 30 i 31 maja świętujemy!
Czas na Gdańsk już 30 i 31 maja świętujemy!


Kulturalny rozkład jazdy w czasie epidemii koronawirusa
#ZostańwDomu i korzystaj z kultury. 
Aktualizacja 27 maja

Epidemia koronawirusa zmusiła nas do zostania w domach. To jednak nie powód, by nie uczestniczyć w życiu kulturalnym Gdańska.
Poniżej przedstawiamy Państwu kulturalny rozkład jazdy w maju.

Więcej wydarzeń odbywających się w Gdańsku znajdziesz w kalendarzu wydarzeń www.gdansk.pl

do 30 maja /  24.00
Teatr Wybrzeże zaprasza do wspólnego oglądania kolejnego spektaklu w cyklu Teatr online! Tym razem na kanale YouTube Teatru Wybrzeże obejrzymy znakomicie zrealizowaną, szeroko komentowaną i nagradzaną rejestrację telewizyjną BRONIEWSKIEGO Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego.
Prezentacja spektaklu będzie dostępna przez cały miesiąc aż do soboty, 30 maja do godziny 24.00.

do 30 października

Muzeum Gdańska zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Mój Gdańsk 2020". wszystkich miłośników fotografowania od 16 roku życia, którzy w ten sposób dokumentują, to co się dzieje w mieście Gdańsk..
Wasze zdjęcia mają szansę znaleźć się na wystawie i trafić do zbiorów Muzeum
Łączna pula nagród w konkursie to 20 tys. zł
Więcej informacji na stronie internetowej MMG

27 maja / 11.00
Gdański Teatr Miniatura zaprasza na IV odcinek miniserialu Papety z ostatniej chwili. Tym razem o nudzie o ekologii na profilu Facebook i YouTube Teatru Miniatura

27 maja / 12.00
Europejskie Centrum Solidarności
zaprasza na debatę "Muzeum, perspektywa otwarta". Jak dziś budować wspólnotę odbiorców i muzealników? Czy będziemy mogli bezpośrednio nawiązywać kontakt ze sztuką, z dziedzictwem przeszłości i ze sobą nawzajem? Porozmawiają: dr hab. Jacek Friedrich, dr Olga Wysocka , Jarosław Suchan / historyk i krytyk sztuki, kurator, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. Debata dostępna online. 

27 maja / 17.30
Marzy Ci się zdigitalizowanie własnego pisma? A może chcesz zdigitalizować krój z archiwalnych materiałów? Nie ma problemu! Potrzebna będzie karta papieru lub materiały źródłowe, które chcesz wykorzystać, kilka programów i odrobina zapału. Webinar odbędzie na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej i będzie dostępny TYLKO przez tydzień. Spotkanie poprowadzi Aga Naplocha.

27 maja / 18.00
Miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności zapraszają na debatę " 30 Lat Samorządności".

Uczestnicy:

Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska
Bogusława Engelbrecht / wójt gminy Linia
Jacek Karnowski / prezydent Sopotu
Tadeusz Kobiela / wójt gminy Sierakowice
Agnieszka Owczarczak / przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
Mieczysław Struk / marszałek województwa pomorskiego
Wojciech Szczurek / prezydent Gdyni

moderator: Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szef redakcji lokalnych
Transmisja debaty na stronie www.gdansk.pl

27 maja / 18.00
GAK plama zaprasza na spotkanie podróżnicze online. Wybierzemy się rowerem z Patagonii na Alaskę z Piotrem Strzeżyszem, Pokaz będzie do obejrzenia tylko na żywo tu: fanpage GAK Plama kanał YouTube

27 maja / 19.00
Sfinks700 we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury zaprasza Was na niecodzienne 3 godzinne wydarzenie. Przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy projekt we wnętrzach XIV-wiecznego kościoła Św. Jana w Gdańsku.
Wydarzenie odbywa się online Tutaj.

28 maja / 16.30
Fundacja RC zaprasza gdańskie organizacje pozarządowe do udziału w webinarze "Niech się dowiedzą! Promocja działań NGO w sieci."
Ekspertka social mediów, Monika Czaplicka z agencji Wobuzz przedstawi działanie algorytmów Facebooka i innych social mediów. Pokaże, jak skutecznie promować działania swojej organizacji za pomocą różnych narzędzi w sieci. Wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy.


28 maja / 18.00
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na rozmowę prof. Ewy Bińczyk z prof. Anną Marią Zawadzką, którą poprowadzi Hanna Łozowska. Na żywo na kanale Youtube IKM,
a także pokaz filmu Antropocen. Więcej o wydarzeniu oraz link z hasłem na stronie FB IKM.

28 maja / 18.00
GAK Projektornia
zaprasza na wirtualne spotkanie "Iran - demokratyczne społeczeństwo w reżimowym państwie". O swojej wyprawie opowie Kuba Jagodziński. Zostańcie w domu i wybierzcie się wspólnie z nami w podróż do Iranu na profilu FB. 

28 maja / 18.00

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Dorotą Karaś. Tę wyborną reporterkę, autorkę książek „Cybulski. Podwójne salto” oraz (wspólnie z Markiem Sterlingowem) „Walentynowicz. Anna szuka raju”, zobaczymy on-line w jej naturalnym biotopie. Wydarzenie online na FB NCK

28 maja /19.00
GAK Teatr zaprasza na wirtualne spotkanie "Poeci dla dzieci - wiersze i wierszyki w czasie kwarantanny". Więcej w wydarzeniu na profilu Facebook

28-29 maja / 20.00
Kino Żak
wprasza się do Twojego domu. Tym razem z filmem Matthias i Maxime.reż. Xavier Dolan. Więcej informacji o filmie oraz sposobie zakupu biletów w wydarzeniu na FB

29 maja / 17.00
Klub Sąsiedzki Kultura
zaprasza na próbę amatorskiego Chóru TAK. Ze względu na formę spotkania (online) osoby chętne do udziału w próbie prosimy o wiadomość na Facebooku

30-31 maja 
Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska i Gdański Archipelag Kultury
zapraszają na świętowanie. Kino samochodowe, przejażdżka zabytkowym tramwajem, wystawa on-line w muzeum i konkursy w mediach społecznościowych. Więcej w wydarzeniu na FB. 

30-31 maja / 20.00
Kino Żak
jeszcze nie zaprasza do siebie, ale Wy możecie zaprosić je do siebie i obejrzeć film  Rozstanie/ Jodaeiye Nader az Simin / r. Asghar Farhadi / w. Peyman Moaadi, Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini / Iran 2011. Więcej o filmie i sposobie zakupu biletów w wydarzeniu na FB. 

31 maja / 17.00
GAK Plama
zaprasza na kolejne spotkanie z Teatrem w Blokowisku online! Z okazji dnia dziecka zapraszamy do internetowego teatru Plamy na marionetkowy spektakl Teatru Barnaby zatytułowany "Calineczka". O spektaklu i transmisji dowiecie się na profilu FB GAK Plama

31 maja / 17.00
Opera Bałtycka w Gdańsku
zaprasza na majowe niedziele. Jeśli zatęskniliście za dźwiękami opery, macie szansę nadrobić zaległości i spotkać online artystki i artystów na profiluFB Opery.

1 czerwca / 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
zaprasza na wernisaż wystawy online #artUNBOXING – Filip Ignatowicz. w formie live-streamingu na kanałach internetowych Facebook i Instagram Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Premiera pierwszego odcinka o 18.20!
Sztuka w przestrzeni wirtualnej z powodzeniem może korzystać z języka znanego już internautom. Projekt Filipa Ignatowicza, prezentowany przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA jako indywidualna wystawa online, pt. „#artUNBOXING” to video-performance dokamerowy stworzony specjalnie dla przestrzeni internetowej serwisu YouTube. Na wystawę składa się seria dziesięciu prac. Wydarzenie potrwa od 1 czerwca do 3 sierpnia – w formule cotygodniowej, poniedziałkowej publikacji nowego odcinka.

3 czerwca/ 18.00
Instytut Kultury Miejskiej
zaprasza na wirtualną wystawę Gdańsk 2020. W wyniku naboru trwającego od 10 do 21 kwietnia wpłynęło łącznie 437 zgłoszeń, z których kilkuosobowa komisja wybrała 50 prezentowanych prac. Wystawę będzie można obejrzeć od 3 czerwca 2020 roku pod adresem www.gdansk2020.eu.
Więcej o wydarzeniu na FB IKM

4 czerwca / 19.00
Wydawnictwo Czarne, Jan Daniluk - Historyk, Palma, od rzeczy skład i Instytut Langfuhr
zapraszają na spotkanie, do którego zainspirowałaich książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk o losach [poniemieckich] domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Transmisja wydarzenia na FB

4 - 5 czerwca / 20.00
Tym razem Kino Żak w Twoim domu wprasza się do was z pokazem filmu Klient.
Zanim zostanie uruchomione kino zapraszamy Was na pokazy online filmów irańskiego reżysera Asghara Farhadiego. 
Więcej informacji o filmie i sposobie zakupu biletów na profilu Facebook.

7 czerwca / 19.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury
zaprasza na cykl Wielokulturowe Pomorze. Cykl spotkań z fascynującymi artystami (muzykami, malarzami, artystami wizualnymi, etc..) pochodzącymi z różnych krajów i kręgów kulturowych. Łączy ich miejsce zamieszkania - Pomorze, które ubogacają swoim dziedzictwem.
Hanna Tiekuczewa (Ukraina)
Pochodząca z obwodu ługańskiego Hanna jest młodą wokalistką i instrumentalistką. Na co dzień pracuje w przedszkolu i Gdańskim Archipelagu Kultury, gdzie prowadzi chór muzyki ludowej. Pomimo młodego wieku ma za sobą bagaż doświadczeń i zupełnie świeże kompozycje własnego autorstwa, które usłyszymy po raz pierwszy.
Wydarzenie online dostępne na FB NCK.

9 czerwca / 11.00
Instytut Kultury Miejskiej
zaprasza na webinarium " Jak mówić o swojej twórczości, by nas zrozumiano". Więcej o wydarzeniu i link do zapisów TUTAJ. 

14 czerwca / 19.00
Tym razem Nadbałtyckie Centrum Kultury w ramach akcji Wielokulturowe Pomorze zaprasza na spotkanie z Bob-Nosa Uwagboe (Nigeria)
Znany ze społecznej wymowy swoich dzieł, Bob-Nosa Uwagboe odwiedził Gdańsk na zaproszenie Muzeum Narodowe w Gdańsku w marcu tego roku. Miał być gościem podczas otwarcia swojej wystawy "TRANSIT". Zamknięcie granic w Polsce spowodowało, że artysta przebywa w mieście do dziś. My zaprezentujemy jego szczerą rozmowę z dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Larrym Ugwu, również pochodzącym z Nigerii.
Wydarzenie online dostępne na FB NCK.

21 czerwca / 19.00
Gościnią cyklu Wielokulturowe Pomorze w sieci Nadbałtyckiego Centrum Kultury będzie Rita Stashulionak (Białoruś). Mieszkanka okolic Gdańska od 2010 roku. Laureatka licznych stypendiów, w tym Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia i Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego. Malarka tworząca w znanej od starożytności technice tempery jajowej. Jej oniryczne obrazy emanują kobiecym pięknem, a jednocześnie wymykają się jednoznacznej interpretacji. Artystkę nawiedzimy w jej pracowni w Pruszczu Gdańskim.
Wydarzenie online dostępne na FB NCK.

28 czerwca / 19.00
Na ostatnim spotkaniu Wielokulturowego Pomorza będziecie poznacie Olenę Ulianową (Ukraina)
Artystka rękodzieła od 3 lat prowadząca Galerię Fine Arts Gallery "Szary Ganek"w Pruszczu Gdańskim. Tworzy techniką barwienia tekstylnego. Przed wojną w 2014 r. z powodzeniem prowadziła działalność artystyczną w rodzinnym kraju. Przeniosła się do Polski, by móc swobodnie utrzymywać kontakty zagraniczne. O życiu i twórczości na Pomorzu opowie prosto ze swojej galerii.
Wydarzenie online dostępne na FB NCK.

Ponadto,
Gdański Archipelag Kultury
codziennie ma dla Was dawkę wiedzy i zabawy, nie krępujcie się i przeczesujcie ich zasoby na fb.
Dom Sztuki
Teatr GAK
Wyspa Skarbów
Projektornia
Stacja Orunia
Scena Muzyczna
Winda 

Polski Chór Kameralny proponuje wysłuchanie i obejrzenie m.in. koncertów Mozartiana 2019 na swoim kanale YouTube. Można przenieść się choćby wirtualnie do Parku Oliwskiego na jeden ze wspaniałych koncertów lub odwiedzić stronę internetową chóru.

Muzeum Gdańska w tym roku obchodzi swoje 50.lecie. Z tej okazji możecie zapoznać się z jego historią i planami na przyszłość na kanale facebook i na stronie internetowej Muzeum .
Ponadto nie zapominajcie, że Muzeum Gdańska udostępniło w tym roku – na szczęście wirtualnie ponad 3000 zdjęć i pocztówek, dokumentujących historię miasta.
Znajdziecie je w wirtualnym muzeum.
Świetnym elementem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży jest Wirtualna Akademia Muzeum, znajdują się tam filmiki opowiadające o życiu piratów czy rycerzy. Programy są tłumaczone również na język migowy.

Miejski Teatr Miniatura nie zawodzi najmłodszych i ich rodziców w tej ciężkiej sytuacji. Specjalnie przygotował na czas epidemii miniserial lalkowy „ Papety: z ostatniej chwili, Jego dwa odcinki są dostępne na kanale YouTube oraz na kanale facebook.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny odcinek przygód Papetów!

Teatr Wybrzeże zaprasza w swoje progi, pokazując się od kuchni na profilu facebook.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku na swoim profilu facebook i stronie internetowej w ramach programu #gdanskczyta zaprasza do czytelni online, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do współpracy przy projekcie zaproszono aktorów z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Ponadto biblioteka zaprasza wszystkich do tworzenia wspólnej „Kroniki kwarantanny”, czyli spisywania wspomnień z czasów pandemii oraz uruchomiła „Biblioteczny telefon pogadania” dla seniorów, którzy czują się samotni i chcieliby porozmawiać z kimś o literaturze i nie tylko. 

Na portalu facebook Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego możecie oglądać cykl SzekspirOn - Zwiedzanie teatru oraz SzekspirOn - EDU dla dzieci i młodzieży.  Ciekawostki architektoniczne i historyczne dla stałych bywalców i tych, którzy jeszcze w nim nie byli.

Za to Gdańska Galeria Miejska na swoim profilu zaprasza na pokazy prywatnych kolekcji sztuki oczywiście online.

Nadbałtyckie Centrum Kultury proponuje m.in. zajęcia artystyczne dla najmłodszych w cyklu „Kształty Pomorza”, dostępne na profilu facebook.

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku co prawda nie możemy zobaczyć opery czy baletu, jednak możemy dowiedzieć się jak działa Opera od kuchni w cyklu krótkich filmów „ Opera Bistro” w wykonaniu Jerzego Snakowskiego, oczywiście na profilu facebook Opery.

Pamiętajcie również o prężnie działających organizacjach pozarządowych i domach sąsiedzkich, które świadczą pomoc edukacyjną, służą poradami DIY oraz proponują wsparcie starszym osobom np. w zakupach.

#ZostańwDomu #NieRyzykuj #wolnośćkultury
Jeśli organizujesz wydarzenie kulturalne online zgłoś je mailowo: natalia.filipionek-rybinska@gdansk.gda.pl

Więcej wydarzeń odbywających się w Gdańsku znajdziesz w kalendarzu wydarzeń www.gdansk.pl