PORTAL MIASTA GDAŃSKA

AR.C.H.ETHICS - Dissonant Heritage. Europejskie kłopotliwe dziedzictwo jako laboratorium demokracji

AR.C.H.ETHICS - Dissonant Heritage. Europejskie kłopotliwe dziedzictwo jako laboratorium demokracji
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

URBACT IV logo

Najbliższe wydarzenia w ramach AR.C.H.ETHICS oraz powiązane z tematem projektu:

8 maja 2024

17.00

16 maja 2024

17.00

18 maja 2024

16.00

18 maja 2024

18.00

25 maja 2024

12.00

5 czerwca 2024

17.00

Wykład prof. Jacka Friedricha

Instytut Kultury Miejskiej

Otwarte warsztaty projektowe

Biblioteka Manhattan

"Otwieramy Palmę" - koncert, wystawa i dyskusje o Wrzeszczu - otwarcie nowej siedziby Fundacji Palma

Wernisaż wystawy "Polski Gdańsk 1928" zapowiedzianej na wykładzie prof. Jacka Friedricha - Zielona Brama - Muzeum Narodowe w Gdańsku 

Wernisaż wystawy "Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa" w Muzeum Gdańska - Katownia

Wykład Klaudiusza Grabowskiego

Instytut Kultury Miejskiej

Artykuły związane z udziałem Gdańska w projekcie AR.C.H.ETHICS:

Zrzut ekranu 2023-12-14 132747

Linki zewnętrzne:

 

Miasto Gdańsk bierze udział w projekcie AR.C.H.ETHICS - Dissonant Heritage. Europejskie kłopotliwe dziedzictwo jako laboratorium demokracji realizowanego w ramach europejskiej sieci URBACT. Prace obejmują rozpoznanie gdańskich zabytków architektury socrealizmu oraz stworzenie sieci interesariuszy i zebranie ich spostrzeżeń dotyczących historii, współczesności i przyszłości kluczowych obiektów. Materiały z kwerend archiwalnych, wizyt terenowych i spotkań informacyjnych posłużą do stworzenia planu działania, który będzie stanowił wytyczne projektowe dla działań planistycznych, inwestycyjnych i społecznych realizowanych przez Miasto Gdańsk.

klonowa

Głównym obiektem badań gdańskiego zespołu AR.C.H.ETHICS jest Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa, monumentalny zespół urbanistyczno-architektoniczny w centrum dzielnicy Wrzeszcz Górny. Pozostałe obiekty to rozproszone po całym dolnym tarasie Gdańska osiedla i budynki powstałe w latach 1949-1956. Wśród nich Morski Dom Kultury w Nowym Porcie i szereg innych socrealistycznych obiektów monumentalnych mieszczących instytucje kultury, ośrodki kultury, oświaty i służby zdrowia. Wspólnym problemem tego zespołu jest społeczna nieświadomość wartości historycznej i artystycznej, a co za tym idzie degradacja wskutek braku konserwacji poprzez zastosowanie nieadekwatnych technik i materiałów. Istotnym problemem jest również rozdrobnienie własnościowe utrudniające zarządzanie i inwestycje.

Versione definitiva (2) (1)

 

Czujesz się związany z Wrzeszczem, mieszkasz tam, prowadzisz interes, działalność społeczną, wolontariat? A może tylko przyjeżdżasz tam do szkoły, pracy, na zakupy, do restauracji? Interesujesz się architektura i historią Gdańska? A może jesteś profesjonalnym badaczem, projektantem, krytykiem? Jeśli któreś z tych zdań mogłoby opisywać Ciebie, to znaczy, że jesteś Interesariuszem GDM. Chętnie poznamy Cię bliżej. Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety: