Prezentacja nowej publikacji z serii „Oblicza architektoniczne miasta”
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Prezentacja nowej publikacji z serii „Oblicza architektoniczne miasta”

Prezentacja nowej publikacji z serii „Oblicza architektoniczne miasta”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
IMG20220506171647

W piątek 6 maja o godzinie 17.00 w gdańskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy Targu Węglowym odbyła się prezentacja trzeciego albumu o Gdańsku poświęcona wybranym inwestycjom zrealizowanym w latach 2015-2020. Na spotkanie przybyło ok. 80 osób, m.in. architektów, inżynierów, przedstawicieli jednostek miejskich i przewodników miejskich.  

Jako organizatorzy spotkania, postanowiliśmy skorzystać z okazji zbliżającego się zakończenia zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów, aby przypomnieć historyczny już proces zabudowy tego terenu. Po prezentacji albumu, w drugiej części spotkania Anna Perz i Szymon Jocek przedstawili referat pt. „Między nowoczesnością a rekonstrukcją – różne pomysły na Wyspę Spichrzów”.  Autorzy, korzystając z archiwalnych materiałów odtworzyli dzieje burzliwych dyskusji, konkursów i niezrealizowanych planów zabudowy dla Wyspy Spichrzów, które miały miejsce przez ostatnie 75 lat. Zebrany przez nich materiał stanowi ciekawy przegląd idei urbanistyczno-architektonicznych znacznie wykraczających poza lokalny horyzont. Spotkanie zakończyło się krótką dyskusją z udziałem uczestników spotkania. Jest to bardzo ciekawy temat, który z pewnością jeszcze długo będzie wzbudzał pełne emocji debaty.  

Pomysł Wiesława Bielawskiego, ówczesnego zastępcy prezydenta miasta, aby wzorem innych miast, Gdańsk również dokumentował swoje współczesne oblicze okazał się trafiony. Wydawnictwo pt. „Gdańsk. Oblicza architektoniczne miasta” początkowo pomyślane jako posumowanie dynamicznych zmian w miejskiej przestrzeni na 20-lecie samorządu gdańskiego, przekształciło się w serię wydawniczą. Dowodem na to jest już trzeci tom, równie jak poprzednie, wypełniony ciekawym materiałem. Wersja elektroniczna albumu jest dostępna w sekcji Publikacje.

Album1
Album2
Album3
Album4
Album - foto