Oblicza architektoniczne miasta - nowy album w serii
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Oblicza architektoniczne miasta - nowy album w serii

Oblicza architektoniczne miasta - nowy album w serii
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Seria2

Miło nam Państwa poinformować, że pod szyldem Biura Architekta Miasta ukazał się kolejny album o współczesnym Gdańsku pt. „Oblicza architektoniczne miasta. Gdańsk 2015-2020”. To już trzecia publikacja dokumentująca charakterystyczne inwestycje w naszym mieście.

O serii

W roku 2010 ukazała się pierwsza publikacja pod tytułem „Gdańsk 1990-2010. Oblicza architektoniczne miasta”. Publikacja ta podsumowała pierwsze dwie dekady rozwoju miasta od czasu reformy samorządowej z roku 1990 do roku 2010.  

Impulsem do wydania drugiej publikacji obejmującej lata 2010-2015 była niepowtarzalna skala realizacji inwestycji infrastrukturalnych, których rozmach wiązał się z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i uruchomieniem funduszy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Funduszu Spójności. Rozmachowi inwestycji sprzyjał entuzjazm związany z udziałem Gdańska w organizacji rozgrywek piłkarskich EURO 2012.  

Dwie pierwsze publikacje przygotowali pracownicy Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Są one dostępne w formacie pdf na stronie Biura Architekta Miasta (gdansk.pl/bam). Aby pobrać albumy należy otworzyć zakładkę Archiwum – w sekcji „Publikacje" dodaliśmy je w dwóch wersjach: o mniejszym rozmiarze i niskiej rozdzielczości zdjęć oraz o większym rozmiarze, w której zdjęcia prezentują się zdecydowanie lepiej.

Trzeci tom

Kontynuując tę serię, powstałe w 2021 r. Biuro Architekta Miasta przygotowało trzeci jej tom, poświęcony latom 2015-2020. Z uwagi na okres epidemiczny jego publikacja została przesunięta na rok 2022.

Oficjalna prezentacja albumu odbędzie się 6 maja 2022 r. o godz. 17 w Dworze Św. Jerzego (siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże). Spotkanie będzie także okazją do wysłuchania referatu „Między nowoczesnością a rekonstrukcją. 75 lat zmieniających się koncepcji na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów” oraz otrzymania egzemplarza wydawnictwa.

Mamy jeszcze 20 zaproszeń dla osób, które chciałyby wziąć udział w tym wydarzeniu – można je otrzymać zgłaszając się emailowo pod adres: jaroslaw.zulewski@gdansk.gda.pl – kto pierwszy ten lepszy :-)

Po tym wydarzeniu również najnowszy album udostępnimy na naszej stronie w wersji cyfrowej.

 

 

Poniżej wybrane strony z drugiego tomu:
 
str-1
 
str-42

 

str-54

 
str-144