Wszystkie Strony Miasta. Budżet Obywatelski 2021

W piątek 26 czerwca studio portalu Gdansk.pl przeniosło się do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. W zielonej scenerii nagrywaliśmy program Wszystkie Strony Miasta, w którym gościliśmy Joannę Paniec - specjalistkę ds. Zielonej Marki Miasta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz Sylwię Betlej - p.o. kierownika Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic w Urzędzie Miejskim w Gdańsku z którymi rozmawialiśmy na temat ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego 2021.
17:32
2020-06-26
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W ostatnich dniach prosiliśmy Czytelników i Widzów zainteresowanych tematem Budżetu Obywatelskiego, aby wysłali swoje pytanie pytania na adres: budzetobywatelski@gdansk.gda.pl. Kwestie, które poruszone zostały w mailach przedstawiliśmy naszym gościom. Byli nimi Sylwia Betlej i Joanna Paniec. Pytania nadal można zadawać drogą mailową, zachęcamy do tego. 

Przypominamy też, że zgłoszenia projektów do BO 2021 przyjmowane będą do 5 lipca br. Zostały więc ostatnie dni, by skorzystać z pomocy urzędników i specjalistów, którzy chętnie udzielą rad. Warto pamiętać, że w Budżecie Obywatelskim przede wszystkim liczy się pomysł, w reszcie pomoże Miasto. Gdańszczanie i gdańszczanki muszą tylko zrobić pierwszy krok. Warto, bo w BO 2021 mieszkańcy naszego Miasta będą mieć do wydania blisko 18,5 mln zł. 

- Samo zgłoszenie projektu do Budżetu Obywatelskiego składa się z kilku prostych kroków i nie ma potrzeby przygotowywania szczególnie złożonych projektów - wyjaśnia Joanna Paniec. 

Na stronie gdansk.pl w zakładce Budżet Obywatelski znajdziemy nie tylko szczegółowe informacje dotyczące zakresu składania wniosków, ale też szereg podpowiedzi związanych z tegoroczną nowością, czyli Zielonym Budżetem Obywatelskim. Warto spojrzeć też na przykładowe realizacje, które mogą okazać się dobrą inspiracją. 

- Zgłaszając projekt wystarczy wskazać lokalizację, opisać krótko swój pomysł i załączyć na przykład zdjęcie terenu. Do zielonego budżetu jak i pozostałych zagadnień, są przypisani specjaliści, którzy służą pomocą merytoryczną. Nie bójmy się, bo ten pierwszy krok jest bardzo prosty - wyjaśnia Sylwia Betlej. - Projekty składamy internetowo poprzez stronę gdansk.pl. Tam znajdziemy formularz, który należy wypełnić, wskazać miejsce i wstępnie oszacować koszty projektu. 

Gotowy projekt należy wydrukować i przynieść lub przesłać do Urzędu Miejskiego, ale również można to zrobić poprzez platformę ePUAP. 

- Chodzi o to, że potrzebny jest jeden podpis poparcia mieszkańca, więc ten podpis na formularzu papierowym należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego - dodaje Sylwia Betlej. - Jeżeli ktoś ma zdjęcie, mapę, można załączyć. To zawsze pomaga mieszkańcom, którzy głosują, bo mogą zwizualizować pomysł i sprawdzić lokalizację. Warto dołączać załączniki, ale nic się nie stanie, jeśli ich nie będzie. 

Warto wiedzieć, że choć mieszkaniec jest inicjatorem pomysłu, to Miasto, czyli podległe mu jednostki, będzie dbać o inwestycje i tereny zielone, które powstaną dzięki wygranym projektom. 

Kto szuka inspiracji, może wejść na stronę gdansk.pl i przejrzeć wnioski, które już zostały złożone. 

- Zielony Budżet jest dostępny wyłącznie na terenach gminy, czyli Miasto musi być właścicielem terenu. Jeśli chodzi o tereny spółdzielni, można składać propozycje terenów rekreacyjnych, na przykład placów zabaw czy siłowni, ale musimy mieć dodatkowe oświadczenie spółdzielni ze zgodą na użyczenie tego terenu - wyjaśnia Sylwia Betlej. 

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy. 

Rozmawiała: Natalia Gawlik

 


 

Więcej z: Wszystkie strony Miasta