Dr Wojciech Glac, biolog z UG o stresie i higienie mózgu w czasie epidemii Covid-19

Rozmowa doktorem Wojciechem Glacem z Uniwersytetu Gdańskiego. Było dużo praktycznych informacji dotyczących nie tylko tego jak oddziałuje na nas epidemia, ale też jak dbać o nasz mózg w tym trudnym czasie
25:18
2020-03-30
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dr Wojciech Glac, mający ogromną wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu wyjaśnił już na początku rozmowy, że w czasie epidemii długotrwały lęk i stres nie służą zdrowiu. Nasz gość wyjaśnił, że strach i lęk pozwalają nam reagować na zagrożenie, nie powinniśmy jednak dopuścić, by były zbyt silne i trwały długo. Trzeba więc ograniczyć dopływ złych sygnałów czy negatywnych przekazów i skupiać się na informacjach pozytywnych.


- Na pewno towarzyszy nam silny strach, odczuwamy też reakcje lękową. I to każe nam unikać zagrożenia, dlatego przebywamy w domach i wychodzimy tylko wtedy, kiedy musimy. Mamy też reakcje ucieczkowe np. na widok maseczki czy kaszlnięcia – mówił dr Wojciech Glac. - Jeśli jesteśmy w domu, w miejscu bezpiecznym i nie jesteśmy bezpośrednio narażeni na infekcję, to słuchanie tych negatywnych wiadomości do niczego nam nie jest potrzebne. To jest oczywiście wielka tragedia, że ludzie umierają i chorują, ale z naszej osobistej perspektywy, te informacje nam nie pomagają, a tylko mogą nam zaszkodzić.
 

Dr Wojciech Glac przedstawił w programie krótki poradnik walki z długotrwałym stresem. Do podstawowych narzędzi zaliczył robienie rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Bardzo ważne jest też utrzymywanie relacji z bliskimi oraz aktywność fizyczna. Mówił też szczegółowo o wpływie religijności, cukru i alkoholu na nasze reakcje. Wszystko dokładnie opowiedział w programie.

Przydatny też może być stworzony przez dr Glaca poniższy schemat, zawierający najważniejsze informacje i porady:


 

Dr Wojciech Glac jest znanym naukowcem i popularyzatorem nauki. Pracuje na co dzień na Uniwersytecie Gdańskim w Pracowni Neurobiologii Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka. Co roku prowadzi kilkadziesiąt wykładów popularnonaukowych o tematyce neurobiologicznej. W 2019 r. został zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2019 w kategorii „Naukowiec”, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest pomysłodawcą i organizatorem Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim, które od 10 lat przyciągają kilka tysięcy młodzieży i dorosłych zainteresowanych tematyką mózgu. Wydarzenie to planowane na marzec tego roku zostało z powodu epidemii COVID-19 odwołane.


 

Więcej z: Wszystkie strony Miasta