#AktywnaSzkoła - zaInvestuj w swoje zdrowie! Lekcja 1: Cel i motywacja z Dominiką Domi Peszel i Flávio Paixão

- To trzeba po prostu lubić i to jest najważniejsza wewnętrzna motywacja - zaznacza tancerka Dominika Domi Peszel. Zwierzęta, które najbardziej motywują? - Rekin i lew - odpowiedział Flávio Paixão, piłkarz Lechii Gdańsk. Oboje byli gośćmi pierwszego odcinka programu edukacyjnego AktywnaSzkoła - zaInvestuj w swoje zdrowie!
31:55
2021-03-09
Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

AktywnaSzkoła - zaInvestuj w swoje zdrowie! - to projekt edukacyjny Stadionu Gdańsk realizowany we współpracy z Miastem Gdańsk oraz InvestGDA, składający się z 5 lekcji online, do których zaproszono znanych, byłych i aktualnych, trójmiejskich sportowców. 

Każdą lekcję prowadzi Przemysław Staroń, uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku 2018 oraz finalista Global Teacher Prize 2020, jeden z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji. 

Emisja pierwszej lekcji odbyła się we wtorek, 9 marca. Gośćmi byli Dominika Domi Peszel oraz Flávio Paixão. 

Dominika Domi Peszel jest profesjonalną tancerką, dyplomowaną instruktorką i choreografką, swój warsztat doskonaliła w USA, jest półfinalistką czwartej edycji programu Mam Talent. Prowadzi studo tańca w Gdańsku.
Flavio Paixao - Portugalczyk, piłkarz Lechii Gdańsk i kapitan zespołu, najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii polskiej ekstraklasy, zdobywca Pucharu Polski i Superpucharu Polski w 2019 roku. 

Tematem lekcji były cel i motywacja. 


Goście opowiadali o początkach swojej przygody z tańcem i piłką nożną. O tym co ich mobilizowało o motywowało.  

- Pochodzę z małej miejscowości i wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych - zaznaczała Dominika Peszel. - Swoją ciężką pracą, determinacją, poświęceniem znaleźliśmy się z Flavio tutaj, gdzie jesteśmy. 

- Zaczynałem grać w piłkę nożną mając pięć lat. Cel, który miałem w głowie, to grać na jak najwyższym poziomie. Pamiętam, że każdego dnia graliśmy z przyjaciółmi na ulicy, w szkole. To były oczywiście inne czasy niż dziś. Dziś dziecko 5-, 6-, 10-letnie ma komputer, iphone, playstation - mówił z kolei Flavio Paixao i dodawał co jest ważne w osiągnięciu celu. - Musisz mieć motywację, ambicję. Musisz być głodny sukcesu każdego dnia, bo droga nie jest łatwa Ważne są koncentracja, pozytywne nastawienie, dyscyplina. 


Zaproszeni mówili też, jak radzili i radzą sobie w czasach pandemii.

- Czasem na świat patrzymy, jak przez różowe okulary. Wynika to z tego, że i ja i Flavio doskonale wiemy co znaczy ciężka praca i co znaczy satysfakcja z osiągniętego celu i sukcesu. Jak przyszła pandemia, to musiałam zamknąć studio - przypomina Dominika. - To był moment, w którym albo można było usiąść z załamanymi rękoma i czekać na rozwój sytuacji, aż nam coś spadnie z nieba, albo zacząć działać. W moim studio tańca bardzo szybko przeszliśmy na lekcje online. Przez tydzień zbudowałam nowy grafik. Można było usiąść, narzekać i się martwić albo zacząć działać. 


Prowadzący lekcję Przemek Staroń zapytał gości z jakim zwierzęciem kojarzy im motywacja.

Flavio odpowiedział natychmiast: - Rekin i lew. 

Dominika nawiązała do słów chłopca mówiącego na początku lekcji: - Trzeba to (co się robi, czym się zajmuje - red.) po prostu lubić i to jest najważniejsza wewnętrzna motywacja. Chciałabym, żeby zrozumieli ją też rodzice, żeby dać dzieciom możliwość spróbowania i zdecydowania, czym chcą się zająć. Wówczas ta motywacja przyjdzie sama.  

oprac. WG

ZOBACZ inne lekcje cyklu:

"W zdrowym ciele zdrowy duch" z Natalią Rykowską

"Pozytywne myślenie" - Adrianą Dadci-Smoliniec i Adamem Czyczelem

"Współpraca i rywalizacja" z Anną Rogowską i Karoliną Jaszczyszyn

 

Więcej z: Edukacja