Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zamiast piekarni - apartamentowiec Chlebova. Rusza budowa przy ul. Wiosny Ludów

Chlebova Apartamenty, czyli budynek, który powstanie przy ul. Wiosny Ludów 4, na styku Starego i Młodego Miasta, otrzymał ostateczne pozwolenie na budowę.W najbliższych tygodniach spółki sopockiej Grupy NDI, dewelopera obiektu, planują rozpoczęcie prac budowlanych.

A
A
Apartamentowiec Chlebova powstaje w miejscu gdańskiej piekarni, stąd jego nazwa
Apartamentowiec Chlebova powstaje w miejscu gdańskiej piekarni, stąd jego nazwa
NDI


Inwestycja realizowana będzie nad Motławą, na granicy Starego i Młodego Miasta w Gdańsku, przy ul. Wiosny Ludów 4.

Apartamentowiec Chlebova powstaje w miejscu dawnej wytwórni chleba, która funkcjonowała w tym miejscu w latach 1904-1945 i była mocno związana z gdańskim Cechem Piekarzy i Cukierników (stąd nazwa “Chlebova”). Również po wojnie, do końca lat 60-tych ubiegłego wieku, ale już na mniejszą skalę (przed 1945 r. chleb z tutejszych pieców trafiał do wszystkich dzielnic Gdańska), wypiekano w tym miejscu chleb. Jego produkcję definitywnie zakończył wielki wybuch pieca. W ostatnich latach, do listopada 2017 r. działała w tym miejscu spółdzielnia artystów WL4. We wnętrzach inwestor zaplanował szereg akcentów, które będą nawiązywały do dziedzictwa miejsca.


Jak zapewniają projektanci, w nowoczesnej bryle ukrytych będzie wiele artefaktów z dawnej piekarni
Jak zapewniają projektanci, w nowoczesnej bryle ukrytych będzie wiele artefaktów z dawnej piekarni
NDI


- Zaproponowana przez nas architektura doskonale wpisuje się w ideę rozwoju miasta z poszanowaniem jego historii - mówi Jakub Bladowski z Roark Studio, pracowni odpowiedzialnej za architekturę apartamentowca. - Zewnętrzna nowoczesna bryła budynku wykonana zostanie z wysokiej jakości materiałów szlachetnych, nawiązujących do materiałów stosowanych na elewacjach w tej części Gdańska. Wnętrza zaś zdobić będą artefakty, odzyskane z dawnej wytwórni chleba.

Okolica, w której przygotowywana jest Chlebova przechodzi szereg przeobrażeń. W ostatnich latach odnowiono nabrzeża Motławy, wyremontowane zostały historyczne brukowane trakty, wymieniane jest oświetlenie. Promenada, przy której położony będzie apartamentowiec, w przyszłości stanowiła będzie szlak spacerowy, prowadzący od dawnej gdańskiej zabudowy aż po nowe budynki Młodego Miasta, położone na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej.


Na dachu budynku zaplanowano taras widokowy
Na dachu budynku zaplanowano taras widokowy
NDI


Chlebova obejmie siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łącznie w obiekcie znajdą się 163 apartamenty o powierzchni od 36 do 110 mkw. W części parterowej zaplanowano lokale gastronomiczne, w tym jeden z antresolą, sięgającą pierwszej kondygnacji. Na szczytowej kondygnacji będzie taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta i Motławę. W obiekcie planowana jest również strefa fitness, strefa business oraz bawialnia dla dzieci.

Planowany termin zakończenia inwestycji to 2021 roku.***