PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rad Dzielnic

Aleksandra Stefańska 
Biuro Prezydenta, Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
III piętro, pokój nr 337c
tel.: (+48 58) 323 65 46

Gdańskie Centrum Kontaktu
tel.: 58 52 44 500
e-mail.: kontakt@gdansk.gda.pl

Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  Kieturakis Maximilian

 • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  Marta Mężyk

 • Członek Zarządu
  Bildziuk Marcin, Lewandowska-Goch Monika

 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
  Woroniecka Elżbieta

 • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  Parzyszek Dominik

 • Dobrowolska Sylwia
 • Grzymała Natalia
 • Ikonnikow Dominika
 • Jacykowski Zbigniew
 • Kamrowska Magdalena
 • Kobus Agnieszka
 • Kownacka Jadwiga
 • Lipska Jolanta
 • Mionskowska Agnieszka
 • Pochroń-Frankowski Leszek
 • Rudnicki Wojciech
 • Stawska Anna
 • Turk Helena
 • Wojciechowska Jadwiga
 • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 513 551 523

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Dokmenty i komunikaty

„Zakochany Szekspir”: widowiskowa premiera w Teatrze Szekspirowskim

„Zakochany Szekspir”: widowiskowa premiera w Teatrze Szekspirowskim
Po świetnie przyjętych „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na kolejną premierę przygotowaną wspólnie z Teatrem Wybrzeże: „Zakochanego Szekspira” w reżyserii Pawła Aignera. Na specjalnie zbudowanej scenie elżbietańskiej zobaczymy samego Williama Szekspira, jego ukochaną i aż kilkunastu wyrazistych bohaterów, którzy będą publiczność bawić i wzruszać. Nie zabraknie miłości, pojedynków i gagów - i podobnie jak w przypadku „Kumoszek” - atrakcji w postaci otwarcia dachu teatru. P

Michał Jaros (Will Szekspir) i Cezary Rybiński (Hugh Fennyman) w nowej koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże: Zakochany Szekspir

- Pomysł na zrealizowanie „Zakochanego Szekspira” narodził się dawno temu, ale dopiero teraz dostaliśmy prawa autorskie - wyznaje reżyser Paweł Aigner, znany trójmiejskim widzom m.in. z poprzedniej koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże: komedii „Wesołe kumoszki z Windsoru”.

Uzyskanie praw autorskich do tytułu, o których wspomina, nie było łatwe, bowiem tekst sztuki powstał na podstawie scenariusza filmowego Marca Normana i Toma Stopparda do słynnego, nagrodzonego Oskarem melodramatu kostiumowego. Nakręcony w 1998 roku film z gwiazdorską obsadą (Gwyneth Paltrow, Judi Dench, Colin Firth, Ben Affleck, Geoffrey Rush i inni) opowiada o życiu młodego Williama Szekspira, który przeżywa niemoc twórczą. Natchnieniem staje się miłość do pięknej Violi, ale dramaturg staje przed wyborem - ukochany teatr czy ukochana kobieta. I jak zawsze u Szekspira, bohaterów czeka tragiczny los, w który wpisane są ryzyko i poświęcenie.

Paweł Aigner w 2012 roku na deskach Teatru Wybrzeże zrealizował spektakl Arabela. W 2015 roku wyreżyserował wielokrotnie nagradzany spektakl Wesołe kumoszki z Windsoru, który był pierwszą koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże

O tym wszystkim opowiada także napisana na podstawie scenariusza sztuka „Zakochany Szekspir” autorstwa brytyjskiego dramatopisarza i scenarzysty Lee Halla, którą dotychczas wystawiano na londyńskim West Endzie, a teraz, przez całe wakacje, będzie można oglądać w Gdańsku.

- Wydaje mi się, że ta wspaniała przestrzeń - zbudowaliśmy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prawdziwy teatr szekspirowski ze sceną elżbietańską - jest idealna do tej sztuki - tłumaczy Paweł Aigner. - Mamy dwa skłócone rody, więc jest w tym tekście trochę polityki i odniesień do współczesności. Jest to też opowieść o powstawaniu „Romea i Julii”, jednej z największych historii miłosnych na świecie, która jest do dziś ikoną opowieści. Sztuka opowiada także o cudzie, który się zdarza w teatrze: gdy myślimy, że jesteśmy na dnie, że to się nie uda, że nie ma szans, żeby przedstawienie się powiodło, i raptem mamy „wow”, jest sukces.

Szpady w dłoń! Podczas spektaklu nie zabraknie gorących emocji i popisów szermierczych...

„Zakochany Szekspir” sukcesem może się okazać, bo pomimo krótkiego czasu na przygotowanie przedstawienia - zaledwie dwa miesiące - inscenizacja podobnie jak w przypadku „Wesołych kumoszek z Windsoru”, będzie pełna rozmachu. Specjalnie zbudowana scena w stylu elżbietańskim, większa niż miało to miejsce podczas pierwszej koprodukcji dwóch gdańskich teatrów, posłuży do tańców, ale też brawurowych pojedynków i bójek oraz widowiskowych pogoni.

Starcia bohaterów bardziej niż straszyć, będą jednak śmieszyć - ponieważ „Zakochany Szekspir” jako wakacyjna propozycja ma przede wszystkim bawić publiczność. Dlatego też mimo poważnego tematu, jakim będzie walka z przeznaczeniem, burzliwe losy kochanków czy kłótnie między dwoma teatrami, spodziewać się należy komedii z wartką akcją, dużą dawką humoru i niezapomnianą energią.

...czy też dramatycznych momentów - jak to u Szekspira...

Na scenie zobaczymy aktorów znanych ze spektakli Teatru Wybrzeże - w głównej roli wystąpi Michał Jaros, ponadto pojawi się m.in. Marek Tynda, Grzegorz Gzyl, Cezary Rybiński i Marta Herman. - Zespół Teatru Wybrzeże jest nieprawdopodobny, jeśli chodzi o tego typu przedsięwzięcie, praca z nim to czysta przyjemność, przebiegała bezkonfliktowo i bez niepotrzebnych nerwów. Wszyscy rozumieją, że teatr to nie jest łatwy kawałek chleba. Ta sztuka jest trochę o nas, o teatrze, więc sami siebie możemy przeglądać się w portretach tych ludzkich dziwadeł, które tutaj występują, a są one trochę zabawne i straszne jednocześnie - komentuje reżyser.

Co ciekawe, choć sama historia „Zakochanego Szekspira” jest wymyślona, to została oparta na faktach i prezentuje prawdziwe postaci, żyjące w czasach tytułowego bohatera. - Myślę, że to jest warte realizacji i konfrontacji. Warto, żeby publiczność przyszła i zobaczyła, co się wtedy działo, jak wszystko było wtedy nieprawdopodobnie… zwariowane - mówi Aigner.

...ale i chwil beztroskiej, szalonej zabawy!

W spektaklu występują: Michał Jaros (Will Szekspir), Marta Herman (Viola de Lesseps), Marek Tynda (Kit Marlowe), Grzegorz Gzyl (Philip Henslowe), Cezary Rybiński (Hugh Fennyman), Robert Ninkiewicz (Richard Burbage), Małgorzata Brajner (Królowa Elżbieta), Grzegorz Otrębski (Lord Wessex), Piotr Biedroń (Ned Alleyn), Piotr Łukawski (Edmund Tilney), Marcin Miodek (Sam Gosse), Małgorzata Oracz (Niania), Agata Bykowska (Rozalinda), Piotr Chys (Nol), Zbigniew Olszewski (Wabash), Ignacy Białas/ Bartosz Dwojakowski (John Webster), Jerzy Gorzko (Aktor Phillips), Mirosław Krawczyk (Aktor Hemmings), Maciej Szemiel (Aktor Condell), Jakub Nosiadek (Ralph Bashford) oraz pies Tuman.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek 30 czerwca 2017 roku na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), o godz. 19. Bilety: galeria poziom II - 50-60 zł, miejsca nienumerowane - 15 zł.

Daty kolejnych spektakli: 1-2, 4, 8-9, 11-16, 18-21 oraz 23 lipca, 8-13, 15-17, 22-27, 29-31 sierpnia i 1-3 września. Godz. 16.30. Bilety: 15-60 zł.

Sprzedaż biletów prowadzi Gdański Teatr Szekspirowski.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze